آنچه باید والدین در مورد یوگا و کودکان بدانند

ورزش تمرکزی یوگا برای اکثر رده های سنی پیشنهاد شده است چرا که این نوع ورزش برای آرامش روانی و ایجاد قدرت درونی در فرد انجام می شود ؛ می خواهیم به فواید کلی یوگا بپردازیم. این بار با احترام به درخواست شما کاربران توی فورت فواید یوگا برای کودکان و نکاتی در مورد انجام یوگا در رده های سنی خواهیم پرداخت.

چه زمانی کودکان باید یوگا را شروع کنند؟

با توجه به ویژگی های کودکان ، بهترین کار این است کودکان بعد از سن 4 سالگی شروع به یوگا کنند ، در این زمان ساختار بدن آن ها ثابت است و به بدن خودشان آگاهی و کنترل دارند از سوی دیگر ، برخی مردم متعجب هستند آیا این نظمی مناسب برای تمام انواع کودکان است ؟ که پاسخ مثبت است.

کودکان درون گرا و پویا هردو از یوگا سود می برند حتی آنهایی که عملکرد متنوعی رانشان می دهند این عملکرد را مفید می دانند. مهم این است گروهی را پیدا کنیم که از لحاظ شخصیتی مناسب تر باشد روش های مختلفی در یوگا با هدف تقویت و اصلاح عدم تعادل در بدن وجود دارد.با این حال ، همه آن ها فوایدی دارد که در مورد آن صحبت می کنیم.

آیا یوگا برای کودکان خوب است؟

تاثیرات مثبت ورزش یوگا در سلامت جسم و روح انسان کاملاً به اثبات رسیده است. اما سوال بسیاری از والدین این است که آیا این ورزش بر روی کودکان و نوجوانان هم به همان اندازه‌ی بزرگسالان تاثیر دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که یوگا باعث ایجاد تعادل بین ذهن و جسم می‌شود. کودکان در سن حساسی قرار دارند که باید قدرت تمرکز آن‌ها برای یادگیری بالا باشد. یکی از فواید یوگا برای کودکان ایجاد تعادل بین ذهن و جسم آن‌هاست. از سوی دیگر یوگا به افزایش مقاومت و ظرفیت بدن کودکان نیز کمک می‌کند.
کودکان مبتلا به استرس می‌توانند با کمک یوگا، میزان استرس خود را کاهش دهند. زیرا این ورزش سطح ترشح هورمون‌های استرس (کورتیزون) را کم می‌کند. در نتیجه پرخاشگری، عصبانیت و استرس از کودک دور می‌شود. همه‌ی این مزیت‌های یوگا برای کودکان زمانی به ثمر می‌نشیند که به مدت ۶ ماه مستمر انجام شود.

فواید یوگا برای کودکان چیست ؟

افزایش اعتماد به نفس

کودکانی که به طور مرتب حرکات یوگا را انجام می دهند دارای نظم و عملکرد و ارتباط بهتری بین ذهن و بدنشان هستند و این موضوع سبب افزایش اعتماد به نفس در آنان می گردد.

یوگا دانش کودکان را تقویت می کند

وقتی به دانش خود می پردازیم معمولا در رابطه با دنیا داخل فکر می کنیم در حالی که حقیقت دارد موضوعی بنیادی است داشتن رابطه آگاهانه با بدن بسیار به ما کمک می کند. آگاهی از محدودیت ها و احساس توانایی غلبه بر آن ها ، قدرت به شما می دهد که به عزت نفس تبدیل می شود هم چنین یوگا باعث می شود که همه ماهیچه ها، استخوان ها، هوا را تنفس کنند.

افزایش تمرکز

یکی از مسائلی که بزرگسالان در مورد کودکان نگران هستند این است که آنها نمیتوانند به اندازه کافی تمرکز کنند.کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه (ADHD) باید حتما تمرینات یوگا برای افزایش تمرکز را انجام دهند.یوگا مشکلات رفتاری را کاهش می دهد و اضطراب کودکان با اضطراب بالا را کاهش می دهد.

بارزه با اتفاقات ناگوار

کودکانی که والدین خود را از دست می دهند از لحاظ روحی بسیار تحت تنش قرار می گیرند از این رو انجام تمرینات یوگا تا حدود زیادی می تواند به آن ها کمک کند.

افزایش تعادل

هم در کودکان و هم در بزرگسالان حرکات یوگا باعث افزایش تعادل بیشتر می گردد.زیرا حرکات یوگا بر روی تمام عضلات بدن تمرکز می کند و این امر سبب افزایش تعادل می گردد.یوگا دارای حرکات زیادی برای افزایش تعادل است.

سلامت ذهن

براساس تحقیقات انجام شده کودکانی که به حرکات یوگا می پردازند در مقایسه با کودکان دیگر آرام تر و خوشحال تر هستند و در نتیجه دارای سلامت ذهن بیشتری نیز هستند.یوگا به تنهایی در کودکان باعث کاهش اضطراب، افسردگی و خستگی می شود.

آثار مثبت یوگا
تمرینهای یوگا به‌تعادل بین جسم و ذهن کمک می‌کند. از طریق اجرای تکنیک‌های یوگا می‌توان هرگونه فقدان تعادل و ناهماهنگی بین اعضای مختلف بدن را برطرف کرد. این ناهماهنگی‌ها جنبه‌های متفاوتی دارند، از جمله:
- ناهماهنگی های جسمانی، مثل خمیدگی‌ های اسکلتی، گرفتگی‌های عضلانی، کشش ماهیچه‌ها و تقویت رباط‌ها. کودکی که تمرین‌های یوگا را به‌طور منظم انجام میدهد، بدنی سالم، نرم، ورزیده و قوی دارد.
- اختلالات هیجانی، مثل اضطراب، ترس و پرخاشگری
- اختلالات رفتاری، اجرای منظم تمرینهای یوگا برای کودکان و نوجوانان موجب آرامش و تمرکز بیشتر آنان در طول روز می‌شود.
یوگا می‌تواند در درمان کودکانی که دچار اختلالات تنفسی (آسم و تنگی نفس)، اختلالات گوارشی و اختلالات مربوط به‌خواب (بی‌خوابی، بدخوابی، کابوس دیدن) هستند، نقش مؤثری ایفا کند.