۱.مهارت های حرکتی
استفاده از آجر های لگو بهترین فرصت است برای یاد گیری محارت حرکتی دستان. کودکان عاشق ساختن هستند و این اسباب بازی جذاب به آنها کمک می کند تا ساعت ها برای ساختن و یادگیری زمان صرف کنند. کودکان در هنگام بازی با لگو بدون اینکه متوجه آن باشند بسیار از عضلات کوچک و بزرگ دستان خود کمک می گیرند و این مسئله به آنها کمک می کند تا در آینده دستان پر توان برای یادگیری نوشتن داشته باشند و حتی برای نقاشی کردن عضلات ورزیده تری را در اختیار داشته باشند.

۲.بازی های تخیلی

در هنگام بازی با لگو بسیار آسان است تا کودکان تخیلات خود را به جریان بندازند و از اشکال بسیار متنوع لگو استفاده کنند و در دنیای خود غرق شوند و داستان های بسیاری برای خود بسازند و تعریف کنند. پس می توان نتیجه گرفت که لگو به قوه تخیل کودکان بسیار کمک می کند.
برای مثال لگو های ابرقهرمانان، لگوهای مدل در شهر و انواع مختلفی که طراحی شده و داستان های جذابی که کودکان برای خود می سازند و با تصویر سازی هایی که می کنند در آینده برای درسهای همچون ریاضی بسیار کمک می کند.۳.احساس موفقیت
کودکان عاشق این هستند که کارهای هنری خود را نشان دهند و درباره آنها صحبت کنند. کودکان به سازه های خود افتخار می کنند که به همان اندازه که برای تقویت دستانشان مفید است برای تقویت روح و قلبشان و بالا رفتن اعتماد به نفسشان نیز مفید است. آنها اقلب با یک ایده کار خود را شروع می کنند و سازه های بسیارمتنوعی را خلق می کنند و قلب و روح خود را درگیر می کنند.

۴.تداوم
تداوم یکی از مهمترین مسائلی است که کودکان باید آن را آموزش ببینند. بارها و بارها پیش خواهد آمد که یک سازه ای به علت اشتباه خراب شود و کودکان بارها آن را دوباره سازی کنند. یکی از مهمترین اتفاقاتی که در کودک رخ می دهد این است که یاد می گیرند از شکست های خود درس بگیرند و دوباره کار را از نو شروع کنند. بارها پیش اماده که حتی سازه ای را ساخته اند و با اشتباهات دیگران آن سازه خراب شده است. اینجاست که دوست دارید یک جمله جادویی بشنوید:اشکال نداره دویاره درستش می کنم.

۵.حل کردن پازل
مهم نیست که کودکان از دفترچه راهنما برای حل کردن پازل استفاده کنند و یا از تخیل خود کمک بگیرند. مهم این است که قطعات لگو در اطرافشان زره به زره کم می شود و از یک بی نظمی به نظم می رسند و همچنان در حال یاد گیری مسائل مهمی در زندگی خود هستند. به یاد داشته باشید هر یک سطل لگو برابر است با فرصت های بی شماری برای کودکان.

۶.علم

یکی از اولین چیز های که کودکان یاد می گیرند علت و تاثیر مواد بر روی یکدیگر است! کودکان همواره تلاش می کنند تا تخیلات خود را به واقعیت نزدیک کنند، برای مثال یک برج را به بالاترین حد خود برساند و بعد از خراب شدن یاد می گیرد که باید پایه های برج خود را چگونه تقویت کند تا سازه های بلند تر و مستحکم تر بسازد. پس به نوعی به طور غریزی علم را نیز اموزش می بینند.
علم مولفه ی حرکت در پشت همه خلاقیت هایی است که یک کودک دارد. پایه و اساس علم این است که یک ایده را مطرح می کنیم و آن را ثابت می کنیم. ساختن و خلق کردن با لگو به طور طبیعی توام با تخیل است. کودک به سادگی یک ایده را مطرح می کند و سپس آن را توسعه می دهد.


۷.فناوری فناوری از روش ها و اجزا ساده برای رسیدن به هدف بهره می برد. خیلی جذاب است که کودکان با استفاده از بلوک های ساده لگو خلاقانه چیز هایی را می سازند که در ذهن می پرورانند. زیرا به علت گستردگی اشکال این بلوک هتا تغریبا چیزی نیست در این دنیا که نتوان با لگو ساخت، پس در ضمینه فناوری نیز به کودکان کمک می کند تا یاد بگیرند از اجزا ساده سازه های جدید خلق کنند.

۸.مهندسی

 آیا می خواهید یک پل بسازید؟ کودکان با درست کردن اشکال مختلف با سطح استحکام آنها آشنا می شوند، برای مثال یاد می گیرند که با یک پایه پلی که می سازند از چه استحکامی برخوردار است. پس باید برای مستحکم کردن ساختمان هایی که می سازند. یاد بگیرند که چگونه بسازند چگونه تقویتشان کنند و از نظر مهندسی دیدی به دست می آورند که در آینده بسیار در شغل و حرفه ای که در آن مشغول می شوند به آنها کمک می کنند.


۹.خلاقیت
کودکان هر شکلی که ایجاد می کنند به نوعی یک سازه هنری را خلق می کنند. تنها محدودیتی که پیش روی آنهاست خلاقیتشان است که هرچه کودکان را آزاد تر بگذارید و محدودیت ها را از ذهنشان حذف کنید خلاقیت آنها رشد و پروش می باد و می توانند ایده های خود را جذاب تر از قبل بسازند. کودکان با صد ها قطعه کوچک تبدیل به سازنده های کوچکی می شوند و از چرخ ها اشکال و حتی اشخاص سازه های جدیدی بی آفرینند. این مزیت خود در جنبه های مختلفی کاربرد دارد که می تواند مفید، سرگرم کننده و حتی درمانی باشد.


۱۰.ریاضی
حجم، مقدار، تطابق یک به یک، تقارن، الگو ها و بسیاری از قوانین و مسائل ریاضی را در اشکالی که می سازند می بینند. در کتاب The Unofficial Guide to Learning with LEGO ایده های بسیاری برای یادگیری ریاضی با لگو وجود دارد که بسیار جذاب و کاربردی هستند.
جمع و تفریق را فراموش نکنید! وقتی به کودکی تعداد محدودی از قطعات لگو را می دهید، مجبور است ایده های خود را در محدودیتی که دارد بپروراند. یاد می گیرند که هر یک قطعه، مینی فیگور و یا چرخ ارزشمند است و تک تک آنها محاسبه می شود. گاها کودکان در این محدودیت ها کار های اعجاب انگیزی را انجام می دهند و روش هایی را برای حل مشکلات خود پیدا می کنند.