تمرین هاى کراس فیت کودکان بسیار جالب و چالش برانگیر به نظر مى رسند، ولى آیا این تمرینات براى کودکان مناسب است؟

امروزه به نسبت قبل، کودکان زیادى به انجام تمرین هاى کراس فیت و تمرینات قدرتى و عضلانی مى پردازند تا هم بدن خود را روى فرم نگه دارند و هم از بروز صدمات ورزشى جلوگیرى کنند. با ما همراه باشید تا در ادامه هر آنچه که باید درباره کراس فیت کودکان بدانید را توضیح دهیم

کراس فیت چیست؟

کراس فیت یکی از ورزش‌هایی است که با هدف تناسب اندام صورت می‌گیرد یعنی به گونه‌ای که تمامی اعضای بدن در تکاپو و فعالیت هستند تا اینکه متناسب‌ترین اندام به وجود آید. اگر بخواهیم یکی از دشوارترین نوع ورزش را ذکر کنیم چیزی جز ورزش کراس فیت نمی‌باشد که از تنوع تمرینی بسیار زیادی برخوردار است به عبارتی می‌توان گفت افراد در صورتی که به این نوع تمرینات تکیه کنند می‌توانند نتایج بسیار خوبی را شاهد باشند.

کراس فیت کودکان و نوجوانان زیر شاخه ای از برنامه قدرتى و استقامتى بزرگسالان است.

برنامه تمرینى کودکان و نوجوانان نسخه ساده ای از برنامه بزرگسالان نیست، بلکه برنامه آنها به گونه اى تنظیم شده است که در موازات نیازهای مخصوص رشد آنها است.

با این وجود، برخى از تمرین هاى کراس فیت مانند تمرین هاى سنگینى همچون وزنه بردارى براى المپیک است که براى سنین کم مناسب نیست.  

تمرینات کراس فیت برای کودکان چه فوایدی دارد؟

نکته مهم در اینجا این است که بچه های کوچک روتینی را شروع می کنند که در هنگام سرگرمی از نظر جسمی و روحی به نفع آنها خواهد بود. تمرینات کراس فیت برای کودکان بر بازی متمرکز است. زیرا در این صورت مربیان آنها می توانند آنها را از طریق روالهایی که بر تقویت عضلات و مفاصل آنها متمرکز است راهنمایی کنند. برخی از کودکان نیز می توانند در مسابقات شرکت کنند.


باعث تقویت قوای جسمی میشود

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، انجام کراس فیت برای بچه ها چندین مزیت جسمی دارد. از طریق این روش ، آنها حتی می توانند ظرفیت جسمی خود را در بزرگسالی رشد دهند و خود را به عنوان یک ورزشکار با عملکرد بالا تصور کنند.ورزش در تمام سنین مفید است و این عادت که کودکان به دست آورده اند می تواند در تمام بزرگسالی آنها ادامه یابد.

ظرفیت هوازی را افزایش می دهد

ظرفیت هوازی هنگام ورزش با شدت متوسط یا کم برای مدت طولانی به کار می آید. در این مرحله ، بدن از کربوهیدرات و چربی به عنوان منابع انرژی استفاده می کند. به عبارت دیگر ، کودکان با استفاده از کراس فیت ظرفیت هوازی خود را افزایش می دهند. همچنین باعث بهبود شاخص های چابکی سرعت ، قدرت عضلانی و ترکیب بدن می شود.

وضعیت جسمی و عمومی را بهبود می بخشد

با انجام این تمرینات، همزمان نواحی مختلف بدن را پوشش میدهد. این امر بر ایجاد شرایط عمومی جسمی تأثیر می گذارد و امکان رشد کامل تر را فراهم می کند.

از رشد استخوان و عضله پشتیبانی می کند

از آنجا که استخوان ها و عضلات کودکان هنوز در حال رشد هستند ، کراس فیت به آنها کمک می کند تا کشش داشته باشند و قدرت بیشتری برای هر فعالیتی داشته باشند و در آخر ، تراکم استخوان را افزایش می دهد.

مهارت های حرکتی را بهبود می بخشد

تمرینات کراس فیت برای کودکان در شناخت بدن ، محدودیت ها و امکانات آن متمرکز است. حرکات مورد استفاده کراس فیت به لطف ترکیبات و تغییراتی که این روش شامل می شود ، به توسعه هماهنگی و مهارتهای روانی-حرکتی کمک می کند.


از آسیب های بعدی جلوگیری می کند

کودکان با انجام کراس فیت قدرت خود را رشد می دهند. بر اساس مکانیسم های عضلانی ، عضلات قادر به آزاد سازی انرژی هستند. علاوه بر این ، این نوع روال که شامل قدرت در سنین پایین است ، باعث کاهش آسیب در ورزشکاران آینده می شود  

نظم و انضباط

گاهى اوقات مدیریت یک گروه ٧ تا ١۴ ساله یک چالش واقعى است. در این کلاس دامنه توانایى ها بسیار متفاوت است و لازم به ذکر است که برخى از کودکان و نوجوانان به قدر کافى تمرکز براى حضور در کلاس را هنوز ندارند، اما از آنجا که این نوع کلاس ها ساختار و قوانین خوبی دارند، بچه ها باید در صف قرار گیرند و به نوبت و به ترتیب کارها وتمرینات را انجام دهند و پس ازمدتى چگونگى جریان کلاس را درک مى کنند، در نتیجه بچه ها به طور خودکار به انظباط شخصى مى رسند. حتى گاها بسیارى از بچه ها، دیگران را براى حفظ انظباط کلاس کمک مى کنند.

عملکرد بهتر در مدرسه

مطالعات متعددى نشان داده است که ورزش می تواند برای کودکان در سن مدرسه مفید باشد.

با ورزش کراس فیت کودکان، برنامه اى دارند که طبق آن کارهاى خود را انجام مى دهند، آنها باید روى برنامه هاى خود تمرکز داشته باشند، چرا که فقط ساعت هاى مشخصى در روز را مى توانند براى انجام تکالیف مدرسه خود داشته باشند.

تمرینات کراس فیت کودکان

با توجه به اینکه تمرینات کراس فیت کودکان روی انعطاف پذیری، تمرینات ژیمناستیک، پلیومتریک، تمرینات هوازی کودکان و تمرینات با وزن بدن یا بادی ویت تمرکز دارد، کودکان می توانند آمادگی قابل توجهی نسبت به دیگر رشته های ورزشی بدست آورند. تمرینات کراس فیت کودکان شامل دو بخش تمرینات قدرتی و تمرینات مقاومتی است که در ادامه در مورد آن توضیح داده ایم.

تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتى یا استقامتى به یک روش تخصصی گفته می شود که یک کودک در برابر طیف گسترده ای از وزن هاى مقاومتی برای تقویت سلامت و تناسب اندام و ارتقاء عملکرد، کار می کند همچنین وزنه برداری المپیک با تمرینات قدرتی بسیار متفاوت است. اکثر کودکان و نوجوانان قدرت و تکنیک انجام مانورهای وزنه برداری المپیک مانند بلند کردن وزنه و یا تمرینات وزنه زدن روسى (کتل بل kettle bell) را به طور صحیح ندارند.

تمرینات مقاومتی

تمرین هاى مقاومتى شامل تمریناتی است که با استفاده از وزن بدن، ماشین آلات وزنه برداری، وزنه هاى آزاد مانند: هالتر و دمبل، باند الاستیک و توپ های چرمى سنگین است.

باید توجه داشت که تمرینات مقاومتى نباید با وزنه برداری اشتباه گرفته شود. وزنه برداری ورزشی است که شامل حرکات انفجاری اما بسیار کنترل شده است که نیاز به مهارت فنی دارد.

وزنه برداری بهتر است یا کراس فیت؟

در هر حالت، ما تمرینات کراس فیت را توصیه می کنیم، که بر یادگیری ایمن و تسلط بر تکنیک مناسب تمرکز دارد.

بهتر است این تمرینات با وزنه های سبک در تکرارهای بالا، مانند تکرار ٨ تا ١۴ بار در هر ست است و نوجوانان مى توانند به راحتى ٢ تا ٣ ست را انجام دهند به عنوان مثال، یک ورزشکار نوجوان ممکن است بتواند به راحتى ٣ ست با ١٠ تکرار را انجام دهد.

هدف رسیدن به حجم عضلانى بالا نیست، بلکه تمرکز روی تناسب اندام، قدرت، استقامت و اجراى تکنیک ایمن و صحیح است.

زمانی که که کودکان و نوجوانان تحت نظارت متخصص تمرین مى کنند و تمرینات بر اساس، تناسب اندام و مهارت هاى فردى برنامه ریزى شده باشد، انجام این گونه تمرینات براى کودکان و نوجوانان مشکلى ایجاد نخواهد کرد.

اسامی حرکات

با توجه به اینکه کراس فیت حرکاتی است که امکان آن وجود دارد در خانه نیز انجام شود و برای انجام دادن آن‌ها افراد با دشواری مواجه نیستند از این رو برخی از مهم‌ترین این حرکات عبارتند از:

  • یکی از مهم‌ترین حرکات کراس فیت حرکت هلی کوپتر است که باید افراد برای انجام آن تمرکز زیادی داشته باشند که این حرکت تاثیر زیادی بر روی استحکام استخوان‌ها دارد و ضربان قلب را به خوبی تنظیم و کنترل می‌کند.
  • یکی دیگر از حرکات موثر کراس فیت حرکت بورپه است که حرکت نسبتا ساده‌ای است که قدرت افراد را برای دویدن و .. بالا می‌برد.
  • پرش از روی جعبه که به تقویت مفصل‌ها و استحکام آن‌ها کمک می‌کند و مانع بروز آسیب دیدگی می‌شود.
  • حرکت چرخ دنده برای افرادی که در پی این هستند که ستون فقرات را تغییر دهند مناسب است به عبارتی می‌توان گفت برای تقویت عضلات، عضلات باسن، ایستادن و… حرکاتی بسیار مناسب و صحیح است.

اقدامات کلی کراس فیت برای کودکان

هنگامی که کودکان در حال تمرین کراس فیت هستند ، یک مربی متخصص باید همیشه بر آنها نظارت داشته باشد. بنابراین ، مربی می تواند کودکان را راهنمایی کند تا حرکات را به درستی انجام دهند ، از آسیب های استخوانی یا عضلانی جلوگیری کنند.

برای والدین مهم است که مربیان را در مورد شرایط جسمی و روانی کودک خردسال خود آگاه کنند. بنابراین ، مربیان می توانند کودکان را در تمرینات متناسب با ظرفیت های فردی راهنمایی کنند. برای کودکان تا 12 سال بسیار مهم است که برای جلوگیری از فشار بیش از حد به استخوان ها و عضلات در حال رشد از وزنه استفاده نکنند.

کراس فیت روشی است که سطح شدت در آن مهم است. لازم است که وجود بیماری های قلبی یا مادرزادی احتمالی مشخص شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود. اگر مراقب نباشید ، این بیماری ها می توانند کشنده باشند. این وضعیت در انواع ورزشکاران در جهان ، جوان یا بزرگسال مشاهده شده است.

به یاد داشته باشید که انجام ورزش یا شرایط بدنی می تواند رشد کودک را بسیار تحت تأثیر قرار دهد.