چه چیزهایی بچه‌ها را خوشحال می‌کند؟

ما دوست داریم فرزندان شادی داشته باشیم شاد و پرانرژی. بخصوص صبح‌هایی  که برای مدرسه بیدار می‌شوند؛ اما واقعیت این است که بعضی از بچه‌ها خیلی  با بدخلقی از خواب بیدار می‌شوند و هر صبح با غرغرهایشان ما را کلافه  می‌کنند و اول صبح ما را هم خراب می‌کنند.

اهمیت شادی و نشاط در کودکان

پدر و مادر بودن می تواند یکی از لذت بخش ترین تجارب هر فرد باشد. پرورش کودک، تنها توجه به نیاز‌های اولیه‌ی جسمی همچون غذا، پوشاک و سرپناهی امن و حتی نیاز به محبت و بهره‌مندی از آموزش مناسب محدود نمی‌شود، بلکه کودکان ما نیاز مهم دیگری هم دارند که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد. نیاز به شادی! هیچ چیز زیباتر و لذت بخش تر از داشتن یک کودک شاد و دوست داشتنی نیست.

تمام ما می‌خواهیم فرزندانمان بزرگ شده عشق بورزند و دوست داشته شوند، رویاهایشان را دنبال کنند و به موفقیت دست یابند. اما بیشتر از هر چیز دیگری آرزو داریم آنان خوش حال باشند.

کودکان و نوجوانانی که شادی، بخشی از زندگی آن‌ها باشد، اعتماد به نفس بالاتری داشته و در مقابله با مشکلات، قدرت انعطاف پذیری و تصمیم‌گیری قوی‌تری دارند. در صورت فقدان شادی و نشاط، جوانان و نوجوانان افسردگی و استرس را تجربه خواهند کرد. باید به بچه ها آموخت که شادی و شاد بودن را بشناسند و بدانند که اضطراب، ترس و خشم و افسردگی چه چیزهای هستند.

در مجموع کودکان شاد از سلامت جسمی و روحی بیشتری برخوردارند و در آینده انسان‌های موفق‌تری خواهند بود. همچنین شادی در کودکان موجب تقویت روحیه، انگیزه، عزت نفس و پایداری آنها می شود.

راه‌هایی برای اینکه بچه‌ها را شاد و خوشحال کنیم

-ارتباط بهتری با بچه‌ها داشته باشیم:

ارتباط درست با بچه‌ها کلید شادی آن‌هاست. رابطه‌ای که احساس عشق و محبت  رو به کودک منتقل کند باعث شادی و خوشحالی کودک می‌شود مثل یک برنامه  دلنشین داشتن قبل از خواب کودک. به‌جای رابطه‌ای که به فرزندمان استرس وارد کند مثل این جملات برو بخواب مگر نه فردا خواب می مونی و معلم دعوات می کنه می‌توانیم با ایجاد رابطه‌ای سرشار از عشق و محبت کودکمان را شاداب و  سرحال نگه‌داریم.

-ما والدین با این واقعیت رو بپذیریم که نمی‌توانیم شادی دائمی را در  زندگی بچه‌هایمان ایجاد کنیم اما می‌توانیم مهارت‌هایی به بچه‌ها یاد دهیم که زمان‌هایی که شاد هستند بتوانند این احساس خوب را در خود حفظ کنند مثل  ایجاد باورهای مثبت نسبت به توانایی‌های کودک. یادمان باشد یکی از چیزهایی که به کودکان کمک می‌کنداحساس خوبی را در زندگی داشته باشند و شاد زندگی کنند داشتم اعتمادبه‌نفس بالاست قدم‌به‌قدم به فرزندتان کمک کنید تا  اعتمادبه‌نفس بالاتری داشته باشد و احساس‌های خوشایندی را در زندگی‌اش تجربه کند.

-یکی از مهم‌ترین نکات

این است که والدین شادی باشیم اگر ما مدام نگران و غمگین باشیم فرزندمان از ما در زندگی‌اش الگوبرداری می‌کند سعی کنید والدین شاد و پرانرژی باشیدچطوری؟

با توجه بیشتر به خودتان، زمانی را صرف خودتان کنید ورزش موردعلاقه‌تان، هنری که دوست دارید … این کارها روحیه شمارا بهتر می‌کند و تبدیل به  والدین شادی خواهید شد

– و… نکته طلایی

رمانتیک باشید. مخصوصاً در زندگی زناشویی‌تان و بدانید اگر واقعاً همسران رمانتیکی باشید فرزندان شادتری خواهید داشت.

با فرزندان وقت گذرانده و با آنها بازی کنید.

شرایط بازی کردن را برای فرزندان خود حفظ کنید و در بازی با آن ها مشارکت کرده و شاد بودن را به آن ها بیاموزید. به یاد داشته باشید که بچه ها با آزاد کردن انرژی درونشان، احساس شادی و نشاط می کنند. بنابراین تا آنجا که می توانید با کودکان خود بازی های کودکانه انجام دهید.

شما می توانید در هر سنی برای کودک خود بازی های مناسب را در نظر بگیرید و در انجام این بازی ها وی را همراهی کنید. همچنین می توانید در نظر گرفتن شرایط محیطی برای این بازی ها برنامه ریزی کنید

به عنوان مثال

فهرستی از بازی هایی که می توانید روی کاغذ انجام دهید تهیه کنید. این فهرست در روزهای بارانی یا اوقاتی که امکان بیرون رفتن از منزل وجود ندارد به شما کمک می کند.

می توانید با لگو ها، کارت ها و چوب های بستنی ساختمان سازی کنید.

می توانید با استفاده ازچند لیوان و سکه هم فرزندتان را سرگرم کنید و برای او شعبده بازی کنید

با ساختن پازل ها و حل کردن معما فرزندتان را همراهی کنید.

با انجام بازی های محلی و خانوادگی مثل هپ، دوز و گل یا پوچ هم با کودکتان بازی کنید.

می توانید با پخش یک آهنگ در جمع کودکان با رد و بدل کردن توپ بین آنها و قطع آهنگ هم کودکان را سرگرم کنید و این بازی را آنقدر ادامه دهید تا تنها یک نفر باقی بماند و نفر آخر برنده ی بازیست.

خودتان ترانه هایی بسرایید و برای فرزندتان بخوانید.

هنگام عوض کردن پوشک، ماشین سواری، حمام کردن یا هر زمان دیگر، می توانید ترانه هایی را که خودتان سروده اید برای فرزندتان بخوانید. بهتر است از کلمات خود ولی با ضرب آهنگ ترانه های معروف استفاده کنید و آوازی زیبا برای کودک تان خلق کنید. اگر چنین کاری انجام دهید، نه تنها کودک از انجام آن فعالیت ها لذت بیشتری می برد، بلکه ممکن است در شعر خواندن نیز با شما همراه شود. در حقیقت می توان از این روش برای برقراری ارتباط اولیه با فرزند استفاده کرد.

با صدای بلند بخندید.

برای خندیدن می توانید لطیفه بگویید، داستان های طنز و خنده دار و شعرهای شاد بخوانید و یا به دنبال سرگرمی های شاد کننده باشید. هر طور که شده کاری کنید تا صدای خنده فرزندتان بلند شود. آن وقت خواهید دید که با خنده او شما هم خواهید خندید. برای فرزندتان داستان های طنز بگوید، صدای خود را تغییر دهید و آنها را هم وادار کنید همین کار را تکرار کنند و در جمع دوستانشان این بازی را انجام دهند. توجه داشته باشید که در مجموع، خندیدن تأثیر فراوانی بر جسم و جان انسان می گذارد و بسیاری از فشارهای روانی وی را کاهش می دهد. اکسیژن بیشتری به بدن می رسد و فرد می تواند با روحیه بهتری به حل مشکلات بپردازد. همچنین فراموش نکنید که کودکان موفق، کودکان شادند.

برای کودکتان موسیقی پخش کنید.

نوزادان به صدای مادر بیش از هر آوازی عشق می ورزند. اما در عین حال پخش موسیقی نیز سبب ایجاد راحتی و آرامش در آنها می شود. موسیقی های آرامبخش (مثل موسیقی لالایی ساخته وودفورد که در آن صدای قلب انسان نیز شنیده می شود) برای آرام کردن نوزادان و کودکان بسیار مفید است و به خوابیدن آنها کمک می کند. این نوع موسیقی ها امروزه به طور وسیع در کل جهان و در بخش های مراقبت از کودکان و نوزادان، مورد استفاده قرار می گیرد.

رفتارهای والدین که خوشحالی کودک را تکمیل می کنند

1. به آنها زمان بازی کردن بدهید:

2. آنها را با کس دیگری مقایسه نکنید

3. به آنها فواید احساسات منفی را تعلیم دهید

4.توانایی های آنها را قدردانی کنید

5.اجازه دهید شانس شان را امتحان کنند

6.به آنها مسئولیت بدهید

7.حافظه ی شادی برای آنها بسازید

8.خودتان خوشحال باشید