نیازهای اولیه و اساسی کودکان کدام‌اند؟ امروزه با گسترش یافتن شبکه‌های مجازی تبلیغات گسترده‌ای در زمینه نیازهای کودکان انجام می‌شود. در این میان بسیاری از والدین از قرار گرفتن در معرض انبوهی از اطلاعات و توصیه‌ها احساس سردرگمی کرده و نمی‌دانند که باید دقیقاً به کدام یک از این موارد بپردازند. توجه به این نیازها و ضرورت پرداخت به آن باعث می‌شود کودک در تمام مراحل رشدی از کودکی تا بزرگسالی دچار مشکل نشود و خلاء در زندگی خود احساس نکند.

نیازهای اولیه و اساسی کودکان:نیازهای جسمانی

به‌طورکلی نیازهای اولیه کودک به دو دسته نیازهای جسمی و روحی تقسیم می‌شوند. توجه به نیازهای جسمی و برطرف کردن آن‌ها باعث خواهد شد کودک شما از نظر سلامت جسمی در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد. با توجه به اینکه داشتن روحیه سالم و پرورش استعدادهای کودک تا حد زیادی به شرایط جسمی سالم بستگی دارد در این بخش راجع به نیازهای اولیه جسمی در کودکان صحبت خواهیم کرد. از مهم‌ترین نیازهای جسمی کودک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تغذیه مناسب

دریافت مواد غذایی لازم برای رشد و افزایش توانایی‌های کودک، از راه تغذیه امکان‌پذیر خواهد شد. به همین خاطر می‌بایست به نیازهای تغذیه‌ای در کودکان توجه ویژه داشته باشید. معمولاً توصیه می‌شود که در برنامه غذایی روزانه کودکان از تمامی گروه‌های مواد غذایی استفاده شود و علاوه بر این بهتر است از سنین کودکی به فرزند خود کمک کنید تا بتواند یک الگوی تغذیه‌ای مناسب و سالم را دنبال کند.

خواب کافی

خواب کافی و مناسب تأثیر بسیاری در سلامت سیستم اعصاب دارد و می‌تواند ذهن کودک شما را برای یادگیری‌های بهتر در روز آینده آماده کند. به همین خاطر توجه به خواب کودکان یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید

رعایت بهداشت

بدن کودکان در مقایسه با بزرگسالان توانایی کمتری برای مقابله با میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا دارد. به همین خاطر آشنایی با بیماری‌های کودکان و راه‌های پیشگیری از آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.کودکان نیاز دارند تا والدین از طریق انجام به‌موقع واکسیناسیون و کمک به آن‌ها برای رعایت بهداشت فردی از ابتلا به بیماری‌های مختلف در آن‌ها جلوگیری کنند.

نیازهای روحی

شاید بتوان گفت نیازهای روحی کودکان موضوعی است که به توجهی حتی بیشتر از نیازهای جسمی احتیاج دارد. بی‌توجهی به نیازهای روحی کودکان باعث ایجاد گره‌های جدی در شخصیت آینده آن‌ها خواهد شد و یا می‌تواند آن‌ها را نسبت به همسالان محدود کند و اجازه پیشرفت را به او ندهد.

نیازهای تربیتی
والدین غیر از دستورها و توصیه هایی كه به فرزندان می دهند، خود نیز به صورت عملی الگویی زنده و مجسم برای كودكان به شمار می روند چراكه در مقابل دیدگان آنها قرار دارند و كودكان مانند یك فیلم زنده و مستند بسیاری از رفتارها و گفتارها را از والدین خود می آموزند.

نیازهای آموزشی
توجه به تامین نیازهای آموزشی كودكان از دیگر موارد مهمی است كه والدین باید به موقع به آن توجه كنند و متناسب با نیاز، استعداد و توان كودكان آنها را تحت آموزش های لازم و كلاسه شده قرار دهند.

آموزش مهارت‌ها

کودکان نیاز دارند تا مهارت‌ها و توانایی‌های مشخصی را آموزش ببینند این مسئله به آن‌ها کمک خواهد کرد تا در آینده توانایی بیشتری برای فعالیت در جامعه داشته باشند. از مهم‌ترین مهارت‌هایی که باید کودکان برای آن آموزش ببینند می‌توان به مهارت‌های شناخت و کنترل هیجان‌ها، مدیریت زمان، حل مسئله و دوست‌یابی اشاره کرد

دلایل اهمیت و توجه به نیازهای اولیه کودکان

  • پیشگیری از بروز بیماری‌های جسمی و روحی
  • . کمک به رشد بهتر و باکیفیت‌تر

 نیازهای روحی مهم در کودکان چیست؟

کودکان در هر دوره سنی نیازها و توانایی‌های مشخصی دارند که با گروه‌های سنی دیگر متفاوت است اما به‌طورکلی می‌توان گفت توجه به ایجاد احساس امنیت در کودک و همین‌طور پرورش مهارت‌های زندگی از مهم‌ترین نیازهای رشدی کودکان هستند.