هنگامی‌ که نوزاد به دنیا می‌آید حساسیت‌های عجیبی برای والدین بوجود خواهد آمد که البته این حساسیت‌ها طبیعی است زیرا باید موارد و نکته‌های جدیدی را برای زندگی نوزاد خود در نظر بگیرند. برخی از مواردی که والدین آن‌ها را برای نوزادان خود اختصاص می‌دهند و به شدت در رعایت کردن آن‌ها مداومت دارند در بیشتر موارد غلط از آب در خواهند آمد.

به صورت متعادل به نوزاد آب دهید

یکی از این باور‌های غلطی که برای نوزاد استفاده می‌شود این است که به نوزاد خود در هوای گرم آب دهید. شاید این سوال پیش بیاید که دادن آب به نوزاد آن هم در هوای گرم نمی‌تواند مشکلی را بوجود بیاورد و بنابراین نمی‌تواند یک باور غلط باشد!

دادن آب به نوزاد باید متناسب باشد و نباید از حد خود بگذرد اما نوزاد بیشترین آبی را که می‌تواند استفاده کند را از شیر مادر دریافت می‌کند بنابراین می‌توان گفت که مقدار زیادی آب در شیر مادر وجود خواهد داشت.
بنابراین دادن آب اضافی به نوزاد باعث خواهد شد که نوزاد دچار بیماری شود. سعی کنید آب را متناسب و به مقدار کم به نوزاد بدهید و لزومی‌ ندارد که آب زیادی را برای نوشیدن نوزاد به او بدهید شیر مادر بهترین منبع از آب است و این کار را به راحتی برای بدن نوزاد انجام خواهد داد.

دارو‌های بزرگسالان برای نوزاد

یکی دیگر از مواردی که بسیار اشتباه است و بیشتر والدین سعی می‌کنند این کار را انجام دهند و برای خود نیز مطالبی را برای این که کار خود را توجیه کنند به میان می‌آورند استفاده کردن از دارو‌های بزرگسالان برای نوزاد است.
این باور بسیار غلط است دارو‌هایی که برای بزرگسالان تهیه می‌شود برای سیستم بدنی آن‌ها مناسب خواهد بود و برای سیستم بدنی نوزاد که هنوز آن قوای لازم را به دست نیاورده است مناسب نخواهد بود. بنابراین می‌توان گفت که نباید از دارو‌هایی که برای بزرگسالان درست شده است برای نوزادان نیز استفاده کرد.
حتی اگر بخواهند از میزان کمی‌ از این دارو را نیز برای کودک خود استفاده کنند این کار به شدت منع شده است. حتی اگر کودک‌تان به سن چهار سالگی نیز رسید می‌توان گفت که نباید از این دارو‌ها استفاده کند زیرا هنوز نیز این دارو‌ها برای کودک مضر هستند.

عوارضی که این دارو‌ها می‌توانند برای بدن نوزاد به وجود بیاورد می‌تواند شامل:

  • درد‌های معده
  • مشکلات پوستی
  •  ایجاد اسهال

بنابراین سعی کنید به هیچ عنوان از این دارو‌ها استفاده نکنید. یکی دیگر از باور‌های غلطی که والدین به آن گرفتار‌اند این است که دندان درآوردن نوزاد باعث خواهد شد که نوزاد تب کند این یکی از اشتباه‌ترین فکر‌هایی است که بیشتر والدین نسبت به دندان در آوردن نوزاد خود دارند.

تب نوزاد مربوط به دندان نخواهد بود

اگر هنگامی‌ که نوزاد دندان در می‌آورد و تب نیز به سراغ نوزاد آمده است باید علت تب را در چیز دیگری جستجو کنید زیرا دندان درآوردن نوزاد باعث ایجاد تب در نوزاد نخواهد شد.

اگر می‌خواهید مهارتی را به کودک خود آموزش دهید بهتر است که خود‌تان دست به کار شوید و این کار را انجام دهید، برخی از والدین برای این که شاید شاغل هستند یا وقت این را ندارند که یک سری از مهارت‌ها را به کودک خود آموزش دهند بنابراین از فیلم‌های آموزشی استفاده می‌کنند.

البته برنامه‌های آموزشی برای کودکان برای یادگیری کودکان بی تاثیر نخواهد بود اما اگر خود والدین این کار را انجام دهند هم باعث این خواهند شد که رابطه خوب و صمیمی‌ و راحت‌تری بین خود و کودک خود بوجود آورند.

که این یکی از دلایل آن می‌شود و هم این که می‌توانند به یادگیری و فهم کودک خود را به خوبی بالا ببرند هر چه بیشتر درگیر کودک خود باشید با خصوصیات و مشکلاتی که ممکن است کودک داشته باشد می‌توانید به راحتی پی ببرید و به کودک خود در این زمینه کمک زیادی کنید.

راه رفتن نوزاد باید به صورت اصولی انجام شود

اگر می‌خواهید به راه رفتن کودک کمک کنید بهتر است کمی‌ حوصله به خرج دهید و زمان مناسب آن را نیز باید در نظر بگیرید بنابراین برای راه رفتن کودک خود عجله نکنید. اگر می‌بینید زمان آن رسیده است که کودک راه رفتن را یاد بگیرد شروع به آموزش به کودک کنید در زمانی که کودک خود میل به راه رفتن پیدا خواهد کرد سعی می‌کند کناره‌های دیوار را بگیرد یا این که سعی می‌ کند بلند شود هنگامی‌ که این حرکات را از کودک خود مشاهده کردید باید بدانید که زمان آن رسیده است که راه رفتن را به کودک یاد دهید.

برخی از افراد برای این که راه رفتن کودک را تسهیل بخشند از واکر استفاده خواهند کرد استفاده از واکر‌ها تاثیری در راه رفتن و سرعت بخشیدن به آن ندارد و همین طور این وسیله می‌تواند برای کودک مضر و خطرناک نیز باشد.

استفاده از ضربه گیر‌ها برای تخت نوزاد که برای سیسمونی کودک خود آن‌ها را تهیه کرده‌اید، گزینه مناسبی نخواهد بود زیرا امکان دارد که نوزاد با استفاده از این ضربه گیر‌ها با مشکل رو به رو شود و باعث ایجاد خفگی در نوزاد شود. نوزاد در این مرحله از رشد خود زیاد نمی‌تواند حرکت کند یا این که خود را به قسمت‌های مختلف تخت برساند بنابراین می‌توان گفت استفاده از ضربه گیر تخت زیاد مفید نخواهد بود.

عفونت گوش با شیر مادر بهبود نمی‌یابد

شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد است در این مطلب که شکی وجود نخواهد داشت بنابراین می‌توان گفت که شیر مادر بهترین منبع برای تغذیه نوزاد است اما برخی از والدین از این شیر برای کار‌های دیگر نیز استفاده می‌کنند مانند این که بخواهند عفونت گوش کودک را با شیر مادر بهبود بخشند.

که این کار، بسیار اشتباه خواهد بود و باعث خواهد شد که عفونت گوش کودک تشدید یابد و به خوب شدن آن کمکی نخواهد کرد و تنها شیر مادر برای تغذیه نوزاد مناسب خواهد بود و برای کار دیگری مناسب نخواهد بود.

بهترین تغذیه‌ای که می‌توان برای نوزاد در نظر داشت این است که بتواند به خوبی از شیر مادر استفاده کند در این شرایط است که شیر مادر بهترین مکمل غذایی و همین طور غذای اصلی برای کودک خواهد بود و می‌توان گفت که استفاده از غذا‌های کمکی هیچ گاه جای شیر مادر را نخواهد گرفت بنابراین بهتر است که از شیر مادر به خوبی استفاده شود.