بازي‌هاي تابستاني

بچه‌هاي موفق و شاد در خانه‌اي آرام و دلنشين و در ميان اسباب‌بازي و وسايلي كه به آن علاقه دارند رشد مي‌كنند. با برنامه‌ريزي هدف‌دار و صحيح، فضايي طراحي كنيد كه كودكان بتوانند به دور از هرگونه فشارهاي روحي و رواني، لذت و تنوع در محيط داخل خانه را تجربه كنند.
با آغاز فصل تابستان و اتمام دوره تحصيلي، اكثر والدين دغدغه نام‌نويسي بچه‌ها در دوره‌هاي مختلف تابستاني و كلاس‌هاي بيرون از خانه را دارند،‌اما به عقيده كارشناسان «منزل»، تابستان بهترين فرصت براي افزايش رابطه ميان اعضاي خانواده و گسترش مشاركت بچه‌ها در امور منزل است. اگر دوست داريد بچه‌هايتان،‌تعطيلات

 تابستاني را با ميل و رغبت بيشتري در خانه سپري كنند با ما همراه شويد:

 *كتاب‌هاي درسي و وسايل كمك آموزشي را جمع كنيد، به جاي آن‌ها در كتابخانه اتاق فرزندتان انواع كتاب‌هاي داستاني، رمان، تخيلي، نوار و سي‌دي‌هاي قصه بگذاريد. طبق برنامه‌‌اي نامحسوس، فرزند شما مي‌تواند كتابدار كتابخانه خودش شود. زماني را در هفته به قصه‌گويي، تخيل‌پردازي و كتابخواني اختصاص دهيد تا معلومات و دانش او بالا رود.

  چنانچه مايل هستيد در تابستان ساعتي را براي آموزش به فرزندتان اختصاص دهيد، آموزش را خودتان برعهده بگيريد. زماني را در روز به آموزش زبان، كامپيوتر، قرآن، نقاشي، شطرنج و... اختصاص دهيد تا نظاره‌گر پرورش قدرت بيان و خلاقيت دلبندتان باشيد.

*تمرينات ورزشي و فعاليت بدني سلامتي بچه‌ها را تضمين مي‌كند. بنابراين اختصاص دادن ساعتي در هفته به اين امر مفيد خواهد بود. در منزل مي‌توان حركات كششي و جهشي ساده را انجام داد. شما حتي مي‌تواني ساعتي را در حياط منزل با فرزندتان پياده‌روي كنيد تا سلامتي قلب و عروق شما و فرزندان‌تان تضمين شوند. اگر حياط نداريد، براي عصرگاه يك برنامه پيك‌نيك به يكي از بوستان‌هاي اطراف منزل بچينيد.

*شايد در طول سال قصد داشته‌ايد كاردستي زيبايي با همكاري فرزندتان براي تزئين اتاقش تهيه كنيد، ولي زمان كافي نداشته‌ايد. تعطيلات تابستان بهترين وقت است. با توجه به نوع چيدمان اتاق فرزندتان، چند كاغذ رنگي، چسب و قيچي و انواع ماژيك تهيه كنيد. در گوشه‌اي از اتاق روي ديوار، كلاژ فصل تابستان يا شخصيت كارتوني موردعلاقه‌اش را تهيه و نصب كنيد. به عنوان مثال روي كاغذهاي رنگي تصوير دلخواه را ترسيم كرده و با ماژيك‌هاي رنگي، آن را تزئين كنيد. سپس آن را برش زده و در محل موردنظر نصب كنيد.

* با چند تكه چوب و تخته سه‌لايي، مي‌توانيد اشكال ساده و زيبايي با ابتكار و خلاقيت خود و فرزندتان تهيه كنيد. يك چارچوب ساده با چند تكه چوب، به عنوان قاب عكس يا استفاده از چند قطعه چوب و مقوا براي ساخت جعبه‌اي براي خودكار روميزي، وسايل جالب و ساده‌اي هستند كه اوقات تابستان را به خوبي دلنشين مي‌كنند.

* تهيه انواع عروسك‌ها و آموزش آن‌ها به فرزندتان مي‌تواند جالب و هيجان‌انگيز باشد. مثلا از وسايل دورريز و غيرقابل استفاده مي‌توان بهترين اسباب‌بازي‌ها را ساخت.

* كودكان به كارهاي عملي علاقه خاصي نشان مي‌دهند، مي‌توان آن‌ها را در تهيه كيك ساده عصرانه يا آبياري و كاشت گل‌هاي آپارتماني سهيم كرد. با آزادي كاملي كه به آنها مي‌دهيد كنجكاويشان ارضا خواهد شد. اگر در سن كودكي يا در سال‌هاي دبستان هستند انواع مختلف خمير و گل را از مغازه تهيه كنيد. كافي است كه آن‌ها را تشويق كنيم تا تخيل و افكارشان را به صورت عملي اجرا كنند.

* طراحی با دکمه

لباس‌هایي که کهنه می شوند می تواند در چند مرحله مورد بازبینی قرار گیرند تا نهایت بهره گیری از قسمت‌هاي گوناگون آن ‌ها بشود. با دکمه ‌هاي چوبی بزرگ و رنگی میتوانید یک تابلوی هنری بسیار جذاب و متفاوت درست کنید.

ابتدا دکمه ‌ها را رنگ بزنید و با کمک نخ‌هاي کنفی دکمه ‌هاي رنگی را به بوم وصل کنید. حتی میتوانید مهارت‌ هاي لازم را به بچه‌ها بیاموزید. کمی خیاطی به آن‌ها یاد دهید. مثلاً به آنان بیاموزید، اگر دکمه لباسشان کنده میشود، چه طور آن را بدوزند.

بیست سوالی

این بازی قدیمی، دارای مزایای آموزشی فراوانی هست. چرا که تمرکز، هوش و تخیل افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. گاهی که میهمان دارید، این بازی‌ را دسته جمعی انجام دهید. از فرزندتان بخواهید درمورد یک شیء در اتاق بدون اینکه نام آن را ببرد، توضیح بدهد. بعد از بقیه بچه ‌ها بخواهید حدس ‌هاي خود را در این مورد روی کاغذ بنویسند.

هر کس که درست حدس زد، برنده هست و فرصت دارد دفعه بعد درمورد یک شی اخیر توضیح دهد. می توانید بیست سوالی بازی کنید و توضیحات را در قالب سوال از هم بپرسید. این سوال‌ ها ممکن هست درمورد هر چیز دیگر باشد مثلاً شغل یا…

فواید بازی در تابستان

تابستان همواره فرصتی را فراهم می‌کند تا بتوان از بازی در فضای باز لذت برد. بیشتر این بازی‌ها با آب سر و کار دارد و منجر به خنک شدن کودکان دلبند شما می‌شود. قرار گرفتن کودکان در فضاهای بیرونی منجر می‌شود بتوانند زندگی را از منظر دیگری لمس کنند، تحرک کافی داشته باشند، با دیگران ارتباط برقرار کنند، به آرامش درونی برسند و رفتار خود را در محیط داخل منزل کنترل نمایند.

از طرفی استشمام هوای تازه می‌تواند کودکان را شاداب‌تر کند و سلامتی آنها را تضمین نماید. جنب و جوش و تحرک در فضای باز می‌تواند انرژی نهفته در وجود کودکان را تخلیه نماید و آنها را افرادی صبورتر سازد.

ویژگی‌های مهم اسباب بازی‌ های هیجان انگیز

اسباب بازی‌ها جدای از هیجان‌انگیز بودن باید یک سری ویژگی داشته باشند که مورد تایید والدین قرار بگیرند. در اینجا به  تعدادی از این ویژگی‌ها اشاره می‌شود.

استحکام: کودکان معمولا علاقه زیادی به خراب کردن اسباب بازی دارند. آنها می‌خواهند بدانند اسباب بازی چگونه و از چه موادی ساخته شده و یا می‌خواهند قطعات آن را از هم جدا کنند و به شکل دیگری درآورند. این در حالی است که قرار گرفتن اسباب بازی در معرض نور خورشید منجر به افت کیفیت و در برخی مواقع غیرقابل استفاده شدن آن خواهد شد. پس پیشنهاد می‌شود حتما به استحکام اسباب بازی توجه کنید و اجناس مرغوبی را خریداری نمایید.

حفظ امنیت: با توجه به اینکه در فضای باز کنترل به نسبت کمتری روی کودکان خود دارید باید نسبت به حفظ امنیت آنها هوشیار باشید. در واقع باید اسباب بازی‌هایی را تهیه کنید که در هر شرایطی هیچ آسیبی به فرزندان دلبند شما نمی‌رسانند.

مناسب محدوده سنی: در خرید اسباب بازی های هیجان انگیز برای تابستان همواره سن و سال کودک خود را در نظر بگیرید و از خرید اسباب بازی‌هایی که بسیار بیش از توان حرکتی کودک شماست بپرهیزید. به دنبال مواردی باشید که کودک از آن بیشترین لذت را می‌برد و اوقات شادی را تجربه می‌کند.

تقویت‌کننده جسمی ‌و روحی: دقت کنید اسباب بازی که برای فضای باز خریداری می‌کنید باید علاوه بر تقویت وضعیت جسمانی کودک شما، منجر به رشد فکری و ذهنی وی نیز شود و او را در مسیری قرار دهد که از هر لحاظ رشد و نمو کند.

هیجان‌انگیز بودن: کودک در فصل تابستان در محیط خارج از منزل قرار می‌گیرد که بتواند شور و هیجان بیشتری را نسبت به دیگر ساعات خود داشته باشد. وجود یک اسباب بازی هیجان‌انگیز می‌تواند این حس و حال را برای او بیشتر کند و لحظات شادتری را برایش بسازد.

اسباب بازی های هیجان انگیز برای فصل تابستان

تعداد اسباب‌ بازی‌‌هایی که می‌تواند برای فصل گرم تابستان هیجان‌انگیز باشد و در فضای بیرون از منزل ساعات خوشی را برای کودکان و والدین آنها ایجاد کند بسیار زیاد است. ما در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم.

حباب ساز

ایجاد حباب برای کودکان مانند یک جادو به نظر می‌رسد. به علاوه، بسیار سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز است. بچه‌های کوچکتر عاشق تعقیب حباب هستند. بچه‌های بزرگتر نیز سعی می‌کنند حباب بزرگتری درست کنند. دانشمندان کوچک حتی ممکن است در مورد چگونگی تشکیل آن فکر کنند و ذهن خلاقشان را پرورش دهند.

نمونه‌هایی از این نوع اسباب بازی در توی فورت در دسته “فکری ٬ آموزشی و مهارت” یافت می‌شود که البته قیمت بسیار مناسبی دارد. حباب ساز یکی از اسباب بازی ‌های هیجان انگیز برای بچه‌ها به شمار می‌رود

شن و ماسه

بچه‌ها عاشق بازی کردن با خاک و شن و ماسه هستند. اما امکان انجام این بازی در منزل فراهم نیست. حتی اگر چنین امکانی را برای فرزند دلبند خود فراهم کنید باید وقت زیادی را به تمیز کردن محیط اختصاص دهید، اما در فصل تابستان می‌توانید این نوع اسباب بازی را که حاوی شن و ماسه است و یا شامل ظرف‌هایی برای استفاده از شن‌های اطراف ساحل است تهیه کرده و نگران اتفاقات بعدی نباشید.

با این اسباب بازی کودک شما ساعت‌ها سرگرم می‌شود و به راحتی می‌تواند بناهای خلاقانه‌ای بسازد. چنین بازی جالبی جذابیت زیادی برای کودکان دارد. این اسباب بازی قدرت تخیل کودک را افزایش می‌دهد و ذهن او را برای ساختن موارد مختلف روشن می‌کند.

نمونه‌ای از این نوع اسباب بازی سطل ساحل همراه با بیل و شن‌کش است. نمونه دیگری از این نوع اسباب بازی شن بازی است

اسکوتر

اسکوتر یک وسیله بازی هیجان انگیز برای کودکانی است که هنوز توانایی استفاده از دوچرخه را ندارند اما به سه چرخه نیز علاقه‌مند نیستند. کودک شما می‌تواند ساعت‌ها با اسکوتر بازی کند یا حتی مسیر مشخصی را همراه شما با آن طی نماید. برخی از اسکوترها دارای دستگیره قابل تنظیم هستند و به راحتی در اندازه‌های مختلف درمی‌آیند و به مدت بیش از یکسال می‌توانند مورد استفاده کودک دلبندتان قرار بگیرند و همچنان که وی رشد می‌کند او را همراهی کنند.

بسیاری از اسکوترها همراه با یک کلاه ایمنی و با اندازه‌ای استاندارد به فروش می‌رسند. چون در زمان استفاده از این وسیله بازی، باید ایمنی کودک حفظ شود. پیشنهاد می‌شود چنانچه تصمیم به خرید اسکوتر داشتید حتما یک برند خوب تهیه کنید تا بابت استحکام و ایمنی اسکوتر خیالتان راحت باشد.

کودک می‌تواند با اسکوتر در مسیر رشد جسمی ‌و فکری قرار بگیرد و مهارت‌های بدنی خوبی از جمله حفظ تعادل و ایجاد هماهنگی بین قسمت‌های مختلف بدن را به دست آورد. این وسیله به قدری متنوع و البته جذاب است که یک دسته کلی در توی فورت به آن اختصاص داده شده است. شما می‌توانید انواع اسکوتر را در دسته “سه و چهار چرخه” بیابید.

وسیله هایی مانند تاب و سرسره

معمولا از تاب و سرسره در صورتی که فضای کافی در منزل داشته باشید می‌توانید استفاده کنید اما بازی با این وسایل در فضای بیرون از منزل حال و هوای دیگری برای کودکان دارد. اگر فرصت کافی برای رفتن به پارک را ندارید می‌توانید از این وسایل در بالکن یا حیاط منزل خود استفاده نمایید و لحظات شادی را برای کودکانتان بسازید.

این اسباب بازی در اندازه‌‌های مختلفی ساخته می‌شود و معمولا ایمنی و راحتی کودکان را در نظر می‌گیرد. مخصوصا تاب‌هایی که بدین منظور به فروش می‌رسد از نمونه‌های مشابه در پارک‌های عمومی بسیار راحت‌تر و ایمن‌تر هستند. استفاده از تاب و سرسره و اسباب بازی‌هایی از این قبیل موجب رشد مهارت‌های حرکتی کودک می‌شود و آمادگی جسمانی وی را تقویت می‌کند