بر پایه افسانه ها، تک شاخ ها را نمی توان به آسانی شکار کرد زیرا بسیار چابک هستند… آن ها زن و دختران را به مردان ترجیح می دهند… البته بعضی گویند که آن ها فقط توسط زن رام می شوند.به علت پخش برنامه کودک آن ،بخصوص دختران علاقه زیادی به پروفایل یونیکورن دارند.

تک شاخ (به لاتین: Unicornis) نام موجودی اساطیری و افسانه ای در فرهنگ اروپای کهن و قرون وسطی است. با این حال اسب تک شاخ در اساطیر دیگر فرهنگ ها نیز دیده شده است.

اسب تک شاخ اسبی سفید و زیبا با یال های بلند است که در افسانه های اکثر نقاط اروپا از آن یاد شده است. این موجود تخیلی بدنی به شکل اسب و شاخی در بالای سر خود دارد که قالبا به شکل مارپیچ است. تک شاخ ها در ابتدای کره بودنشان طلایی رنگند و پس از آن در سیر بلوغ به رنگ نقره ای در می آیند و بعد از بلوغ کامل سفید رنگ می شوند … آن ها عموماً از اسب های عادی لاغرتر ولی بلندترند.

ریشه اصلی تولد این موجود افسانه ای مشخص نیست. بعضی می گویند که این افسانه از یونان نشات می گیرد اما به خاطر گستردگی داستان هایی با شخصیت تک شاخ در کل اروپا و به خصوص شمال اروپا نمی توان آن را کاملاً جز اساطیر یونان نام برد.

یه  روزی روزگاری توی یه دشت بزرگ و سرسبز یه عده اسب زندکی میکردند. اونا همه  جا باهم میرفتن و همیشه پیش هم بودن. روزا میرفتن از دشت های سرسبز علف  میخوردن و از چشمه ی خنکی که داشتن آب میخوردن. بچه ها باهم میدویدن و بازی  میکردن.

بین این اسب ها یه کره اسب خوشگل هم بود که یه فرقی با اسب های دیگه  داشت. اون روی سرش یه شاخ خیلی قشنگ داشت. اسم این کره اسب "شاخدار" بود.

بچه ها همه ی اسب ها شاخدار رو خیلی دوست داشتن، ولی خودش اصلا از شاخش  خوشش نمیومد. دلش میخواست شکل اسب های دیگه باشه. احساس میکرد این شاخ  مزاحمشه.

پیش خودش میگفت : آخه این شاخ به چه درد من میخوره؟ اصلنم قشنگ نیست. من دلم میخواد شکل اسب های دیگه باشم.

تا اینکه یه روز گذاشت و از پیش اسب ها رفت. رفت تا شاخشو یه جوری ببره  یا از بین ببره. همینجوری که تنها به راهش ادامه میداد، یهو توی آسمون،  اونور دشت، چشمش به یه رنگین کمون خیلی خوشگل افتاد. نه یکی، چند تا رنگین  کمون.

انقد محو تماشای اونها شد که شاخش یادش رفت. دوید به سمت رنگین کمون ها.  دوید و دوید تا یهو چشمش به یه صحنه ی خیلی عجیب و قشنگ افتاد. شاخدار  خیلی تعجب کرده بود. کلی اسب اونجا بود که مثل خودش شاخ داشتن.

و تازه.... از شاخ هرکدوم از اسب ها یه رنگین کمون خیلی خوشگل بیرون  اومده بود. شاخدار هاج و واج داشت نگاهشون میکرد که اسب ها اونو دیدند.

همه اومدن به سمتش و بهش سلام دادن: سلام. تو چه تک شاخ خوشگلی هستی. عجب شاخی داری!

شاخدار گفت: تک شاخ؟ تک شاخ چیه؟ من یه اسبم.

تک شاخ ها بهش گفتن که به اسب هایی که یه شاخ روی صورتشون دارن میگن تک  شاخ. تک شاخ ها توی باغ وحش ها یا توی کتابای علمی نیستن. اونا فقط توی  رویاها زندگی میکنن.

و تازه شاخشون یه چیز بی مصرف نیست. بلکه یه شاخ جادوییه و کمترین کارش اینه که از توش رنگین کمون دربیاد.

و بعد بهش یاد دادن چجوری از شاخش استفاده کنه.

شاخدار خیلی خیلی خوشحال بود که با اینکه شبیه اسب های دیگه نیست، ولی  یه موجود رویایی منحصر بفرده. با اینحال دلش برای خونواده ی اسب ها تنگ  میشد.

بخاطرهمینم برگشت پیششون تا بهشون نشون بده با شاخش چیکار میتونه بکنه

اسم شخصیت های کارتون پونی کوچولو

پونی رنگین کمان یا رینبو

دارای  یک جفت بال با رنگ آبی است. او از نژاد اسب های بالدار است و چشمان صورتی  دارد. اسب رنگین کمان بامزه و شوخ طبع است و سرعت بسیار زیادی دارد. همچنین  او می تواند به سرعت گردباد درست کند. عرسک پونی رنگین کمان نیز دارای یال  هایی فوق العاده زیبا و جذاب با طرح رنگین کمان است که بسیار چشم نواز می  باشد.

پونی توایلایت

بسیار خاص  است زیرا هم تک شاخ است و هم بال دارد. همچنین یال های او نیز رنگارنگ  است. توایلایت بامزه، خجالتی و درسخوان است. دوستان صمیمی او پینکی  پای و رینبو هستند. قدرت او در شاخ هایش نهفته است و می تواند با آنها هر  چیزی را بلند کند.

پونی فلاترشای

چشمان  فیروزه ای فلاترشای او را بسیار خاص و جذاب کرده است. بدنی زرد رنگ با یال  های صورتی جلوه ای ناز و دوست داشتنی به او داده است. فلاترشای عاشق  حیوانات است و می تواند پرواز کند زیرا او نیز از نژاد اسب های بالدار است.  فلاترشای خیلی خجالتی و آرام است و دوستان نزدیک او  اسپایک، توایلایت، رینبو و پینکی پای هستند.

پونی رریتی

یک  اسب تک شاخ است که رنگ آن سفید مایل به بنفش است. نشان او سه الماس است و  عاشق اشیای براق و درخشنده است. ویژگی اساسی شخصیت رریتی بخشندگی او است.  او حتی یک گربه خانگی و یک خواهر به نام سویتی بل دارد. او عاشق مد و لباس و  بسیار مهربان است.

پونی اپل جک

نماد  عنصر راست گویی است. نماد او سه سیب است و عاشق سیب فروشی است. دوستان  صمیم او رریتی و رنگین کمان هستند اما با رنگین کمان سخت در رقابت است. اسب  پونی اپل جک بسیار زحمتکش و شجاع است و برادری به نام بیگ مکینتاژ و  خواهری به نام بلوم دارد.

پونی پینکی پای

دختری  شاد است و نماد او سه بادکنک است که نماد جشن و شادی است و نشان می دهد که  پینکی پای همیشه خوشحال می باشد. پینکی پای تمام مشکلات خود را با خنده حل  می کند و بهترین دوستش هم رنگین کمان یا رینبو است. این عروسک هدیه مناسبی  است به تمام دخترانی که شادی را دوست دارند و یا مستحق شادی اند.