فیجت چیست ؟

فیجتیک زیر مجموعه از گجت هایی است که با عنوان وسایل سرگرم کننده و ضد استرس شناخته میشوند.

این اسباب بازی های جالب برای بزرگسالان در همه رده های سنی کاربرد دارد. روانشناسان بسیاری در دنیا معتقدند این گونه وسایل سرگرمی (فیجت) برای تمرکز و کاهش اضطراب و فشار عصبی (استرس) مفید میباشد.

فیجت ها یک زیر مجموعه از گجت های سرگرمی است که خود شامل :

فیجت اسپینرها

فیجت کیوب

توپ ضد استرس(مش بال)

شن جادویی

قاب آرامش

کاربرد فیجت چیست؟

کاربرد اسپینر و فیجت های مشابه در ایجاد یک نوع آرامش و رسیدن به آن با حرکت و تعامل با آن وسیله است . محققان میگویند این فیجت ها به بچه ها هم کمک میکند تا مسائل اضطرابی خود را با بازی کردن با یک وسیله بدون از دست رفتن تمرکز خود کاهش دهند .

فیجت ضد استرس اسپینر

این اسباب بازی به شکل یک بلبرینگ کوچک طراحی شده است. کودکان می‌توانند این ابزار بازی را در بین انگشتان کوچک خود قرار دهند و آن را بچرخانند. از این طریق کودک شما می‌تواند بر اضطراب و نگرانی خود غلبه کند.

توپ ضد استرس

بعضی از انواع فیجت به شکل یک توپ طراحی شده است. این اسباب بازی، نرم و کوچک است و از اشکال متنوعی بهره مند شده است. به طور معمول، قطر این اسباب بازی از هفت سانتیمتر بیشتر نمی‌شود. این عامل سبب می‌شود تا به راحتی در یک دست جا بگیرد. شیوه بازی کردن با این ابزار بازی بدین ترتیب است که کودک شما می‌تواند این نوع از فیجت را در بین انگشتان خود قرار دهد و آن را فشار دهد. از این وسیله برای تخلیه عصبی کودک استفاده می‌شود. حتی می‌توان از این اسباب بازی در جهت تقویت عضلات دستان کودک استفاده کرد و به تمرینات ورزشی برای کودک نیز اقدام نمود.

حلقه‌های میخی

این حلقه‌های فیجت، دایره‌هایی لاستیکی هستند و نسبتا بزرگ طراحی می‌شوند. قطر این اسباب بازی‌ها چهار اینچ است. سطح این حلقه‌ها از زائده‌هایی تیغ مانند پر شده است. این زائده‌ها کاملا نرم هستند. شیوه بازی با این ابزار به این طریق است که این حلقه‌ها را به راحتی می‌توان در دست قرار داد و آن‌ها را خم و راست کرد. زائده‌های تیغ مانند که بر روی این حلقه‌ها طراحی شده است حس بسیار خوبی را به کودک شما القا می‌کند و همین عامل نیز سبب می‌شود تا استرس و نگرانی کودک کاهش یابد.

مکعب بی نهایت

یکی از انواع فیجت‌ها مکعب بی نهایت است. این وسیله از هشت مکعب کوچک تشکیل شده است که فلزی هستند و با لولاهای 360 درجه و بدون محدودیت به یکدیگر متصل شده‌اند و در کنار هم مکعب بزرگ‌تری را به وجود آورده‌اند که همان مکعب بی نهایت است. شیوه بازی با این ابزار بدین شکل است که این مکعب را می‌توانید به هر سمتی بچرخانید. در این صورت مکعب‌های کوچک حرکت می‌کنند و اشکال عجیب و غریبی ایجاد می‌شود.