فراگیری شنا برای کودکان  خرد سال  نه تنها آنها را به شناگران زبده تبدیل می کند بلکه سلامتی جسمی و روحی آنها را نیز تامین می کند.
از فواید عمده شنا عبارتند از :
1 : نجات یافتن از غرق شدن حتمی می باشد که آمار غرق شده ها نشان می دهد بین سنین پنج تا بیست و چهار سال بیشتر اتفاق می افتد .
2 : تقویت سلامتی ریه ها و قلب تضمین می شود .
3 : قدرت انعطاف پذیری و استقامت حفظ تعادل را به طورشگفت انگیزافزایش می دهد .
4 : تناسب اندام شناگرازجذابیت خاصی برخوردارمی باشد  زیرا آب از چاق شدن کودکان جلوگیری به عمل آورده و همچنین آنها را از ابتلا به دیابت مصون می دارد .
5: آب از میزان فشار وارد شدن بر مفاصل کم می کند در حالی که این خاصیت در دیگر رشته های ورزشی وجود ندارد
6 : شنا از بروز افسردگی جلوگیری می کند .
7 : به وجود آمدن اعتماد به نفس در کودکان و تاثیر آن در کودکان منجر به نگرش صحیح آنها به مسائل پیرامون خود خواهد بود  .
8 : از لحاظ اجتماعی کودکان مستقل عمل کردن را یاد می گیرند وهمچنین در کنار بقه به انجام صحیح عمال شخصی می پدازند .
9 : کودکان از بودن در آب لذت می برند و به نوعی سرگری جذاب برای انها به شمار می رود .
به دلیل کسب مهارت تعامل اجتماعی و ایمنی والدین فرزندان خود را در کلاس های شنا ثبت نام می کنند .
10: شنا از لحاظ تعامل اجتماعی و ایمنی و سلامت برای کودکان بسیار اهمیت دارد .
چون بدن کودکان هر لحظه در حال رشد می باشد بنابراین تمیرینات ورزشی برای سیستم قلب و رگهای کودکان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد پس باید کودکان فعالیت زیادی داشته تا بتوانند چربی اضافی را بسوزانند و در پی آن کودکان به طور منظم شبها خواب راحتی خواهند داشت در نتیجه رشد استخوانها بهتر بوده و استرس نیز از کودکان دور خواهد  شد .

جالب بدونید قبل از اینکه کودکان بتوانند راه بروند می توانند خوب شنا کنند که اهمیت آن بیشتر برای  افزایش حجم ریه ها و تقویت ماهیچه می باشد . بچه های شیش تا ده ماه می توانند پنج دقیقه نفس خود را زیر آب نگه دارند و شنا کنند .
 شنا باعث هماهنگی جسمی کودکان شده به طوری که آنها می توانند روی یک پای خود بایستند و تعدل بدنی خود را خوب حفظ کنند .
کودکانی که مبتلا به آسم هستند می توانند به ورزش شنا بپردازند برای آنها هیچ مشکلی به وجود نمی آید
بچه های که به طور گروهی به شنا می پردازند مهارت کمک به هم نوع را یاد می گیرند که این کار به افزایش اعتماد به نفس کودکان منجر می شود و همچنین ذهن کودکان باز تر شده و از هیجان بیشتری برخودار می باشند .
کودکان را از شش ماهگی ویا یک سالگی با آب آشنا سازید در این سنین نباید از آغوش مار یا پدر جداشوند بلکه به همراه آنها و در آغوش گرم والدین به شنا بپردازند .
 در دو سالگی که کودک می تواند راه برود باز هم باید والدین کدوکان داخل آب را تحت نظارت خود داشته باشند .
آب استخرهایی که آرام است و موجی در آن وجود ندارد برای کودکان مناسب است و از نظر بهداشتی کلرآب باید  به اندازه استاندارد باشد

کودک چه زمانی می‌تواند شنا کند؟

«کمیته ملی ایمنی آمریکا» داشتن حداقل شش ماه سن را برای رفتن به استخر مناسب می‌داند. با این‌حال اطلاعات ناکافی در این زمینه باعث می‌شود تا برخی والدین فرزندشان را زیر این سن به استخر ببرند. در شش‌ماهگی کودکتان به لحاظ مهارت‌های ماهیچه‌ای قوی‌تر شده و قادر است گردن خود را بدون کمک صاف نگه دارد؛ بنابراین با توجه به رشد کودک، شش‌ماهگی زمان مناسبی برای شنای کودک است.

چگونه استخر مناسبی برای شنای فرزندتان انتخاب کنید؟

برای انتخاب استخر مناسب برای استفاده فرزندتان نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

– استخر باید دارای حوضچه جداگانه ویژه نوزادان باشد: برای کاهش ریسک سرایت عفونت به این نکته دقت کنید.

– توجه داشته باشید استخری را که آب را به‌صورت منظم عوض می‌کند، به آبی که با کلر تصفیه می‌شود ترجیح دهید.

– استخری را انتخاب کنید که سرپوشیده باشد و دستگاه‌های تهویه آن به‌خوبی کار کند.

– استخری با عمق کم انتخاب کنید. عمق زیاد استخر باعث می‌شود حواستان معطوف به حفظ تعادل خودتان در آب باشد درنتیجه نمی‌توانید به‌خوبی مراقب فرزندتان باشید. بهتر است عمق آب استخر طوری باشد که در حالت ایستاده سر بزرگ‌سالان بیرون از آب باشد. البته اگر عمق آب تا شانه‌ها باشد، بهتر است.

– به حضور نجات‌غریق دقت کنید: حضور یک نجات‌غریق در کنار استخر برای مواقع ضروری الزامی است.

چگونه به کودک شنا یاد بدهید؟

تکنیک‌های زیر به شما کمک می کندتا به فرزندتان شنا یاد دهید:

– کودکتان را بغل کنید و به آرامی وارد استخر شوید تا زمانی‌که تا نیمه در آب قرار بگیرد. اجازه دهید تا آب را احساس کند. سپس به‌آرامی او را در آغوشتان بالا و پایین کنید.

– کودک را صاف نگه دارید و در آب به جلو و عقب حرکت دهید. این کار باعث می‌شود تا کودک با حس حرکت کردن در آب آشنا شود.

– کودک را مقابل خود نگه دارید. طوری که صورتتان روبه‌روی همدیگر باشد. یک دستتان را بر روی کمر و دیگری را روی سینه کودک قرار دهید. زمانی که در حال فروبردن او در آب هستید، به‌آرامی روی صورت او فوت کنید. سپس فوراً او را بالا بیاورید و روی سینه خود قرار دهید.

دمیدن روی صورت نوزاد باعث می‌شود تا او رفلکس یا عکس‌العمل غواصی از خود نشان دهد، یعنی دهانش را ببندد و نفسش را نگه دارد. درنتیجه مانع از خوردن آب می‌شود. این کار را چندین بار تا زمانی که رفلکس غواصی فرزندتان به‌خودی‌خود انجام شود، تکرار کنید.

– کودک را طوری که پشتش به شما باشد، بغل کنید. به‌آرامی صورتش را به سمت جلو ببرید طوری که داخل آب برود و فوراً به عقب بکشید. این حرکت نوزاد را عادت می‌دهد تا در ابتدا با آب تماس پیدا کند.

– یک دستتان را روی سینه و دیگری را زیر پاهای فرزندتان قرار دهید و او را به‌صورت افقی- طوری که شکمش رو سطح آب باشد و صورتش بیرون آب- بگیرید. کودکتان دست‌وپایش را تکان می‌دهد تا روی آب بماند.

– مراحل حرکت قبل را انجام دهید. با این تفاوت که این بار کمر کودک روی سطح آب باشد.

– با استفاده از دودستتان طوری کودک را بگیرید که به‌صورت افقی شکمش روی آب باشد. صورت در سمت راست و پاها در سمت چپ. سپس به‌آرامی او را به سمت چپ بچرخانید تا صورتش داخل آب شود و زمانی که دست‌وپا زد او را از آب خارج کنید. این حرکت به او کمک می‌کند تا به شرایط زیرآب عادت کند.

– زمانی که احساس کردید کودکتان در آب راحت است، او را رها کنید تا خودش حرکت‌ها را کشف کند؛ اما برای جلوگیری از حوادث احتمالی نزدیک او بمانید.

هدف این روش‌ها این است که نوزاد بتواند با شرایط آب آشنا شود و از آن لذت ببرد.

آیا نوزاد می‌تواند به‌تنهایی شنا کند؟

جواب این سؤال منفی است. بچه‌ها برای شنا به حمایت شما نیاز دارند. نوزادان واکنش‌هایی دارند که باعث می‌شود داخل آب راحت باشند؛ اما معمولاً این واکنش‌ها از ۱۲ ماهگی به بعد از بین می‌رود. درواقع حتی اگر زمان زیادی را در استخر سپری کرده باشند، قادر نیستند به‌صورت جسمی شنا کنند و به‌تنهایی در آب راه بروند. باید در نظر داشت یاددادن شنا به بچه‌ها چیزی جز آشنا کردن آن‌ها با آب و شناور ساختنشان نیست.

نکاتی که والدین در قبال شنای کودکان باید رعایت کنند  عبارتند از :

*   کودکان را هرگز در آب های حتی کم عمق هم تنها نگذارید برای اینکه در مدت زمان سی ثانیه کودک غرق شده و جانشان را از دست می دهند .
*   کودکان خرد سال یا شیر خوار  نمی توانند ادرار یا مدفوع خود را کنترل کنند باید والدین به آنها پوشاک ببندند تا در حین شنا آب راآلوده نکنند و سلامت بقیه کودکان به خطر نیفتد.
*  نباید کودکانی که از آب می ترسند را مجبور کرد تا در آب بپرد چون دچار استرس می شوند بنا براین باید به آنها زمان داد تا کم کم از آن ترسند بتوانند با آب دوس شوند .
*  بیشتر از پانزده دقیقه کودکان در مقابل نور خورشید هنگام شنا کردن نایستند زیرا پوست لطیف آنها دچار آفتاب سوختگی می شود.
*  استخر های عمومی باید از نظر قارچ و میکرب و دیگر عفونتها ضد عفونی شوند تا کودکان دچار مشکل نشوند .
*  در صورت التهاب و متورم شدن چشم کودکان در آب و هنگام شنا باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا میکروب ها وارد شده از چشم کودکتان  در اثر دارهای مخصوص چشم ضد عفونی شده و برطرف شود .