بازی های کثیف نقش بسزایی در کاهش استرس، اضطراب درونی، پرورش قدرت خلاقیت و حتی آموزش مفاهیم  ریاضی دارند و شادابی خاصی را برای کودک ایجاد می کنند.

در واقع بچه ها یادگیرنده های فعالی هستند و برای بچه های نوپا آموزش و یادگیری بهمراه بازي باید باشد. بازي های کودکان که همراه با کثیف کاری هستند، بسیار با ارزش است. چون حواس پنجگانه آن ها را تحریک می کند، کودکان می توانند احساس لامسه، بویایی، دیداری و حتی چشایی را در نتیجه کثیف کاری حس کنند.

بازی های کثیف همچنین نقش بسزایی در کاهش استرس و اضطراب درونی، پرورش قدرت خلاقیت و حتی اموزش مفاهیم  ریاضی، املا و درست نویسی دارند و شادابی خاصی را برای کودک ایجاد می کنند. کودکانی که از شدت اضطراب ناخن خود را می جوند و یا دچار شب ادراری و کابوس هستند، میتوانند از طریق بازی های کثیف از شدت نگرانی خویش بکاهند.

بازیهای کثیف و سرگرم کننده
بازي های کثیف یا بازي های شلخته (Messy Play) مانند کف بازي، رنگ بازي، خاک بازي، گِل بازي و شن بازي حواس بچه ها را تحریک می کند، حتی برخی بچه ها دوست دارند با غذاهایی مانند ماکارونی بازي کنند. والدینی که نگران خوردن خمیرهای بازي توسط کودک هستند؛ میتوانند با آرد و رنگ های خوراکی، خودشان خمیر درست کنند در ادامه به چند نمونه از فواید بازیهای کثیف را ذکر می کنیم:

گل بازي

آب و خاک یک ایده خوب برای فعالیت های کثیف کاری هست. درصورتی که هوا گرم باشد یک سرگرمی خوبی برای خارج از منزل است. بچه ها عاشق گل بازي هستند و درست کردن شکل های گوناگون با استفاده از قالب کمک به درک بهتر مهارت ادراک هندسی و فضایی در بچه ها می کند.

آب بازي
آب بازي یکی از سرگرمی هایی است که بسیار انرژی بخش است و یگ سرگرمی است که کودکان می توانند در کنار خانواده شان آن را انجام دهند.
برخی خانواده ها بخاطر حساسیتی که روی فرزندان خود دارند امکان دارد اجازه ی این کار را به کودکان خود ندهند ولی درصورتی که از تأثير بسیار زیادی که آب‌بازی چه در فضای باز یا چه در حمام برای کودکان دارد آگاه شوند خود آن ها هم به کودکان ملحق می شوند.
آب میتواند یک کودک بد اخلاق را آرام کند،آب ماده ای تسکین دهنده است. چنانچه بچه شما روز بدی داشته و هر آنچه که مادر و پدر انجام دادند کمکی نکرده، گاهی مهیا کردن یک لگن پر آب و نشستن در کنار کودکتان زمانی که دارد در آب‌بازی می کند، برترین کاری است که میتوانید انجام دهید.

نقاشی با گواش

معمولاً نقاشی با مداد رنگی سبب خستگی بی انگیزگی و پناه بردن کودک به کارهای تکراری می شود. ولی استفاده از تکنیک گواش به کودکان این امکان را می دهد تا احساسات فردیشان را بدون توجه به روش غلط و درست بیان کنند و آن ها را به صورت گام به گام چیره دستی ها و مفاهیم مرتبط با نیازها وعلائق شان آشنا می سازد.هنگامی که رنگ با یک تماس قلم مو کاغذ را می پوشاند و با ترکیب آن ها رنگ دیگری متولد می شود، شور و اشتیاق کودکان از این مکاشفه و عمل دیدنیست و آن ها با اعتماد به نفس و انگیزه بیشتر کار را دنبال می کنند و به نتیجه می رسانند و روحیه پشتکار و توانایی در آن ها رشد می کند.

خمیر بازی کردن

از دیگر بازی های سرگرم کننده می توان به خمیر بازی اشاره کرد که در رابطه با مهارت های جسمی و حرکتی و همچنین هماهنگ بودن دست ها و چشم ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و خیلی مفید می باشد. کودکان می تواند با استفاده از میزان خلاقیتی که دارند اشکال مختلفی را با کمک خمیر بسازند و از قوه تخیل خود در این زمینه کمک بگیرند.

والدین می توانند خیلی راحت در منزل خمیر خوراکی درست کنند و مشاهده خواهید کرد که کودکان با فشردن، چنگ زدن خمیر و له کردن آن نهایت لذت را خواهند برد. اکثر والدین به دلیل به هم ریختگی و کثیف شدن کودکان از انجام این نوع بازی ها خودداری می کنند اما شما می توانید با اختصاص کمی وقت پیش از استحمام کودکتان بدون این که باعث ایجاد زحمت و دردسر برای شما شود می توانید در این صورت اجازه دهید تا آن ها نهایت استفاده و لذت را ببرند.

نقاشی و بازی با رنگ انگشتی

این نوع بازی سرگرمی جالب و هیجان انگیزی برای کودکان نوپا می باشد. بکارگیری صندلی بلند غذا برای انجام این کار انتخاب مناسبی می باشد چرا که از این طریق کودک باعث کثیفی محل دیگری نمی شود. برای این کار دور اطراف صندلی را با استفاده از روزنامه پوشش دهید و مقداری رنگ در کنار دست کودکتان بگذارید و اجازه دهید تا دستانش را درون رنگ برده و رنگ ها را بر روی کاغذ پخش نماید تا بدین گونه هر آن چه که در ذهنش دارد خلق کند.

از وسایل مختلفی برای کشیدن نقاشی می توان استفاده نمود و بدین گونه مدل های جالب و گوناگونی از نقاشی کشید که از این طریق قوه تخیل و میزان خلاقیت کودکان افزایش می یابد. در صورتی که نگران این موضوع هستید که کودکتان رنگ ها را داخل دهانش قرار دهد می توانید از رنگ های خوراکی در این زمینه کمک بگیرید و خیلی راحت و ساده آن ها را تهیه نمایید.