عجب دورانی بود دوران تاب و سرسره بازی! سرسره یکی از وسایل دیرآشنای بازی و محبوب همه‌ی نسل ها است. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی درباره‌ی آن در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم. با مزایا و معایب این وسیله‌ی دوست‌داشتنی آشنا شوید…

سرسره از چه چیزهایی تشکیل‌ شده است؟

سرسره‌ ها در ساده‌ترین و قدیمی‌ترین شکلشان معمولاً از یک پلکان نردبانی بدون حصار و محافظ خاص و یک سطح شیب‌دار تشکیل می‌شوند تا زمینه‌ی عملیات سرخوردن باشند! پلکان نردبانی معمولاً به‌صورت کاملاً عمود بر زمین و گاهی باکمی شیب برای سهولت بالا رفتن قرار می‌گیرد. بالاترین قسمت نردبان به یک طرف سطح شیب‌دار متصل می‌شود و این سطح شیب‌دار تا زمین امتداد می‌یابد.

محبوبیت و فواید سرسره بازی

محبوبیت سرسره از دیرباز نزد کودکان و حتی بزرگ‌سالان بسیار بوده است. بازی با آن به دلیل هیجان بالایی که سرخوردن ناگهانی از یک شیب تند ایجاد می‌کند، بسیار فرح‌بخش و شادی‌آور است. از فواید سرسره بازی می‌توان به فیزیکی بودن این بازی اشاره کرد. بالا رفتن از نردبان یا پلکان آن ورزش خوبی برای کودکان است و سرعتی که کودکان به دلیل اشتیاق سرخوردن در بالا رفتن ایجاد می‌کنند، تمرین خوبی برای عضلات، بالا رفتن ضربان قلب، گردش خون و تنفس آن‌هاست.

علاوه بر این‌ها اگر بازی در یک فضای عمومی مثل پارک باشد، زمینه‌ی بازی گروهی را فراهم می‌کند. کودکان در ضمن این بازی همراه یکدیگر شادی می‌کنند و می‌خندند و در ضمن رعایت نوبت و نظم را نیز آموزش می‌بینند.

از دیگر فواید بازی با سرسره این است که تنها با مصرف انرژی خود کودکان همراه است. یک وسیله‌ دیجیتالی یا الکتریکی نیازمند به برق و باطری نیست و در ضمن مضرات آن وسایل را نیز ندارد. خودمانیم! آیا صرف کمی وقت برای کودکان و ایجاد زمینه برای بازی آن‌ها با این‌گونه وسایل به نفع خودمان و آنان نیست؟ مضرات بازی های کامپیوتری برای بچه ها را خوانده اید؟!

مضرات سرسره بازی

گزارشی درباره‌ی مضرات نوع معمولی این وسایل وجود ندارد. تنها توصیه‌هایی درباره‌ی انواع خیلی طولانی و نیز نوع آبی بزرگ آن وجود دارد که هنگام سرخوردن از آن‌ها باید حتماً از تیوپ یا تشکچه‌ای در زیر نشیمنگاه استفاده کرد. در استفاده از این وسایل همچنین باید گروه سنی در نظر گرفته شود. سری به پارک آبی های شهر تهران بزنید و از بازی با این وسایل هیجان انگیز لذت ببرید.

کودکانی که هنوز قادر به کنترل تعادل خود نیستند یا نمی‌توانند لبه‌های سطح شیب دارد را به‌درستی بگیرند، و یا درکی از خطر ارتفاع ندارند، باید حتماً با کمک بزرگ‌ترها این بازی را تجربه کنند. برخی انواع معمولی نیز نسبتاً مرتفع‌تر از سایر انواع هستند، در استفاده از آن‌ها توصیه می‌شود از یک سطح نرم در زیر نشیمنگاه یا در قسمت انتهای سرسره استفاده شود تا ضربی که هنگام رسیدن به انتهای سرسره وجود دارد و درد زیادی را به همراه می آورد ستون فقرات را دچار آسیب نکند.

انواع سرسره
نسل پدر و مادرهای امروزی کودکی‌شان را همراه با شناخت یک نوع سرسره طی کردند. نهایت خلاقیت و تنوع در نوع قدیمی در ایجاد موج در سطح شیب‌دار یا پیچ دادن این سطح خلاصه می‌شد و فاقد اضافات و قطعات افزوده بود. انواع امروزی در اصل و بنیاد از همان سرسره‌ های قدیمی تبعیت می‌کنند اما آرایه‌گری آن‌ها قدری پیچیده‌تر و زیباتر شده است و برخلاف آن‌ها که اغلب فلزی بودند، از پلاستیک‌های رنگارنگ ساخته می‌شوند. هم‌چنین می‌توان به نوع بادی آن‌ها نیز اشاره کرد.
اما جدای از این اضافات که در سرسره‌ های موجود در پارک‌ها یافت می‌شود، به دلیل توسعه‌ی فضاهای ساختمانی و کاهش وسعت پارک‌ها و زمین‌های بازی و نیز گسترش آپارتمان‌نشینی استقبال مردم از نوع خانگی آن‌ها نیز بیشتر شده است. این نوع سرسره‌ ها در ابعاد و ارتفاع کوچک‌تر و از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند.

چرا باید سرسره کودک در خانه داشته باشیم ؟

کودکان عاشق بازی کردن هستند. آن ‌ها از وسایل بازی خوششان می‌آید و دوست دارند حتی در خانه‌شان نیز یک پارک بازی پر از وسایل داشته باشند! اکنون با وجود سرسره کودک این امر تا حدودی میسر شده است. این وسیله موجب سرگرم شدن کودکان می‌شود. بسیاری از والدین به دلیل مشغله‌ های فراوان نمی ‌توانند کودک خود را زیاد به پارک ببرند و یا ساعات زیادی را با آن ‌ها سپری و بازی کنند. به همین دلیل می ‌توانند به کمک وسایلی مانند سرسره کودک این خلا را به میزان خوبی جبران کنند.

پژوهشگران طی تحقیقات و مطالعات خود اثبات کرده‌اند که کودک باید برخی مهارت‌ ها را در طول زندگی کسب کند. به این ترتیب فرزند شما می ‌تواند با استفاده از وسایل بازی مانند سرسره کودک به میزان زیادی مهارت ‌های موردنیاز را ارتقا دهد. زمانی که کودک از پله ‌ها بالا می‌رود، می ‌کوشد که همزمان تعادل خود را نیز حفظ کند. سپس تلاش می ‌کند بنشیند و از شیب سرسره پایین برود. این امر خود سبب تقویت ماهیچه‌ ها خواهد شد. در ادامه نکاتی را بیان می‌ کنیم که برای خرید این وسیله لازم است به آن‌ توجه کنید.

سایر نکات در خرید سرسره بازی کودکان

همچنان که کودک‌ رشد می ‌کند باید بتواند از این وسیله استفاده کند. در خصوص شست‌ و شوی سرسره نیز دقت کنید که بتوان به راحتی این کار را انجام داد. همچنین وزن نیز عامل مهم دیگری است؛ چرا که مدل‌ های سنگین را نمی‌ توانید به آسانی جابجا کنید و ممکن است این مسئله برای شما دردسرساز شود.

همچنین خرید سرسره کودک دست دوم از دیوار یا شیپور نیز به شرط سلامت و تمیزی می تواند گزینه مقرون به صرفه و اقتصادی برای شما محسوب شود.