یکی از کار‌های مورد علاقه‌ای که مادران هنگامی‌ که کودک خود را به دنیا می‌آورند مواقعی است که نوزاد را به حمام می‌برند و هنگامی‌ است که بعد از حمام بدن کودک را با روغن‌های گیاهی ماساژ می‌دهند.

روغن مناسب برای بدن نوزاد

روغن بچه به دلیل این که دارای رطوبت برای پوست نوزاد است و آن را مرطوب نگه می‌دارد و از خشکی پوست نوزاد جلوگیری می‌کند. بعضی از این روغن‌ها دارای‌ ترکیب گیاهی هستند که این‌ ترکیب گیاهی شامل روغن اسطوخودوس و آلوئه ورا است.
که این‌ ترکیبات گیاهی در این روغن‌ها باعث خواهد شد که خاصیت روغن‌ها را افزایش دهد. برای این که بخواهید از این روغن‌ها برای ماساژ و چرب کردن بدن کودک خود استفاده کنید ابتدا بهتر است که کودک را به داخل حمام ببرید. روغن اصل و با کیفیت را برای سیسمونی نوزاد خود خریداری کنید.
نکاتی در رابطه با حمام کردن نوزاد وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها جلوی خشکی پوست نوزاد گرفته می‌شود. بعد از این که کودک را در حمام به خوبی شستشو دادید و بدن کودک تمیز شد. وقتی که حمام کردن کودک به اتمام رسید. بدن او را کاملا خشک کنید تا جای خیسی بر روی بدن کودک باقی نماند. تا هنگامی‌ که می‌خواهید بدن کودک را با روغن آغشته کنید با خیسی بدن کودک مخلوط نشود.

در این مرحله از روغن مخصوصی که برای کودک خود انتخاب کرده‌اید را به کار ببرید مقداری از روغن را به بدن کودک بریزید و با نوک انگشت آن را در به خوبی پخش کنید. بعد از این که روغن بر روی بدن کودک شما پخش شد با آرامش شروع به ماساژ کودک کنید.
در مواقعی که این کار را انجام می‌دهید با برای نوزاد خود شعر بخوانید یا برای او صحبت کنید تا از نظر روحی نیز کودک را شاد کنید و او را سرحال بیاورید.
این نکته را در نظر داشته باشید که روغن بچه مانند عایقی بر روی بدن کودک عمل خواهد کرد و در باعث می‌شود که حرارت بدن از طریق پوست را کاهش دهد یا اصلا چنین فرآیندی اتفاق نیفتد.
با این حال در روز‌های سرد زمستان می‌توانید از این کرم برای کودک خود استفاده کنید و بعد از مصرف کرم، بدن کودک را با لباس‌های گرم بپوشانید.

کاربرد دیگر روغن کودک

این روغن‌ها و دادن ماساژ به کودک باعث می‌شود که کودک حس آرامش بیشتری را تجربه کند و همچنین به مادران کمک خواهد کرد که لحظه‌ای را برای رهایی خود از استرس و فشار‌های ناشی از زندگی و درگیری‌های روزمره رهایی ببخشند.
روغن‌های بچه می‌توانند کاربرد‌های دیگری نیز داشته باشند یکی از این کاربرد‌ها می‌تواند این باشد که هنگامی‌ که کودک به کشیدن نقاشی مشغول است و با رنگ‌ها و مواد رنگی سر و کار دارد احتمال دارد که صورت یا دستان خود را کثیف کند.
برای پاک کردن این رنگ‌ها از روی صورت و بدن کودک که به احتمال زیاد در زمان طولانی باعث خواهد شد که این رنگ‌ها خشک شوند بهتر است که برای این که کودک در شستشوی صورت خود رنج نبرد از این روغن‌ها استفاده کنید.
ابتدا صورت کودک را چرب کنید و بعد از یک دستمال تمیز رنگ‌ها را از روی صورت نوزاد پاک کنید هنگامی‌ که رنگ‌ها دوباره حالت خیسی را به خود گرفتند می‌توانید در این مرحله صورت نوزاد را با آب بشویید.

اگر با این روغن‌ها به احتمال زیاد صورت کودک چرب باشد و این چربی از بین نرود صورت کودک را با استفاده از شامپو بدن یا صابون‌های گلیسیرینه بشویید تا صورت کودک شما کاملا تمیز باشد. اگر کودک دارای عارضه‌ ترک بر روی پا و یا دیگر نقاط بدن خود شده است. از این روغن‌ها می‌توانید استفاده کنید. که البته این‌ترک‌ها هنگامی‌ به وجود می‌آیند که بدن از کمبود موادی مانند ویتامین‌ها و یا کلسیم رنج ببرد و به اندازه کافی در داخل بدن وجود نداشته باشد.
برای درمان این‌ ترک‌ها می‌توانید از روغن بچه استفاده کنید البته روغن بادام نیز که یک روغن طبیعی است برای این کار بسیار مفید است. برای مصرف این روغن‌ها ابتدا پای نوزاد یا هر قسمتی از بدن نوزاد که‌ ترک دارد را تمیز کنید و به خوبی بخشکانید.

شستن قسمتی که دارای‌ ترک است برای این است که اگر میکروب یا باکتری در این قسمت وجود دارد از بین برود زیرا اگر این باکتری‌ها با روغن‌ها‌ ترکیب شوند باعث خواهد شد که در این قسمت عفونت ایجاد شود و کار را مشکل‌تر خواهد کرد. ولی با شستن و تمیز نگه داشتن قسمتی که‌ ترک دارد به راحتی می‌توانید از روغن‌ها استفاده کنید و به بهبود هر چه بهتر ضایعه کمک زیادی کرده باشید. چون این‌ ترک‌ها در مدت زمانی باعث ایجاد درد در بدن می‌شود.
اگر این‌ ترک‌ها در پاشنه پا یا لای انگشتان پا باشد با درد زیادی رو به رو خواهد شد. روغن زیتون نیز یک‌ ترکیب مناسب برای از بین بردن‌ ترک پا و همچنین نرم کردن بدن و برای ماساژ کودکان نیز مفید است.
چون دارای چربی زیادی است باعث می‌شود که این چربی مغذی وارد پوست شود و پوست را شاداب و لطیف کند. البته شاید بوی روغن زیتون برای برخی از مادران خوشایند نباشد اما خاصیتی که این روغن دارد بسیار بیشتر از بویی است که بخواهد ما را در استفاده از آن منصرف کند.
با این حال یک سری از لوسیون‌ها وجود دارند که در داخل آن‌ها از روغن زیتون نیز استفاده شده است و دارای بوی خوشایندی است. البته با توجه به این که این لوسیون‌ها بهداشتی هستند اما این را در نظر بگیرید که هیچ روغنی مانند طبیعی آن نخواهد شد و کارکرد آن را نیز نخواهد داشت.
اما برای مادرانی که بوی روغن برای آن‌ها خوشایند نیست از لوسیون‌ها بهره می‌برند که البته این اسانس‌ها در داخل روغن‌های صنعتی بسیار وسوسه کننده است.
پوست کودکان به خاطر این که دارای غدد چربی زیادی در سال‌های اولیه زندگی خود نیستند به همین خاطر است که پوست آن‌ها دچار خشکی خواهد شد که بعد از هر حمامی‌ این خشکی تشدید خواهد شد. پس بهتر است از لوسیون‌های مناسب برای سیسمونی کودک استفاده کنید اگر بخواهید این روغن‌ها را به شکل طبیعی استفاده کنید بسیار بهتر است.