روش مونته سوری چیست؟ روشی برای آموزش است که مبتنی بر فعالیت خودگردان ، یادگیری عملی و بازی مشارکتی است. در کلاس های مونته سوری ، کودکان در یادگیری خود انتخاب های خلاقانه ای انجام می دهند. در حالی که کلاس و معلم بسیار آموزش دیده، فعالیت های متناسب با سن را برای هدایت روند اموزش ارائه می دهند. کودکان در گروه ها و به صورت جداگانه کار می کنند تا دانش جهان را کشف و کاوش کنند. به این شیوه حداکثر پتانسیل خود را توسعه می دهند.

ایده ی پیدایش روش مونته سوری

یادگیری تجربی در نوع خاصی از کلاس ها به درک عمیق تری از زبان ، ریاضیات ، علوم ، موسیقی ، تعاملات اجتماعی و فرآیند اجتماعی شدن کودک منجر می شود. هر ماده در کلاس مونته سوری جنبه ای از رشد کودک را پشتیبانی می کند. ایجاد تطابق بین علایق طبیعی کودک و فعالیت های موجود برقرار است. کودکان می توانند از طریق تجربه خود و با سرعت یادگیری مختص خود یادگیری را ادامه دهند. آنها می توانند هر لحظه به کنجکاوی های طبیعی که در همه انسان ها وجود دارد پاسخ دهند و پایه محکمی برای یادگیری مادام العمر ایجاد کنند. مجموع این یافته ها ، منجر به پس ریزی شیوه ی مونته سوری توسط دکتر ماریا مونته سوری شد.

روش آموزشی مونته سوری چگونه است؟

 پایه های شخصیتی کودک و توانایی های بنیادی او قبل از ورود به مدرسه شکل میگیرد و بر روی رفتار، دیدگاه و روابط اجتماعی آینده او تاثیر میگذارد.در روش مونته سوری، کودکان مفاهیم را از طریق ایده، عمل و تجربه یاد میگیرند و دیگر خبری از روش های خسته کننده انتزاعی و تئوری نیست. معلم در روش مونته سوری به عنوان فردی راهنما برای برقراری نظم و تشویق کودکان به آزادی عمل و استقلال حضور دارد و هر زمانی که کودک خودش تشخیص دهد و بخواهد، میتواند از او کمک بگیرد. کودکان در روش مونته سوری میتوانند در چارچوب فعالیت هایی که در اختیارشان گذاشته میشود و با توجه به علاقه  خود یک فعالیت مناسب با سنشان را انتخاب کنند و و آن را با ابتکار و به روش خودشان انجام دهند، زیرا آزادی کودک مهمترین اصل از روش آموزشی مونته سوری است.

در روش مونته سوری کودکان در گروه های سنی مختلف با هم در محیط آموزشی قرار میگیرند و میتوانند تجربیات خود را به هم انتقال دهند. در این روش، مفاهیمی آموزش داده میشود که در مدارس معمولی به آن ها معمولا توجهی نمیشود.مفاهیمی مانند داشتن استقلال، کوشا بودن، داشتن حس همکاری و تعاون، صلح جو بودن و داشتن اعتماد به نفس. در روش مونته سوری یادگیری کاملا تجربی و به واسطه تجربه و عمل به وجود می آید، زیرا ماریا مونته سوری معتقد بود که یادگیری به واسطه تجربه منجر به  درک عمیق تر مفاهیم آموزشی میشود.

اهداف روش مونته سوری چیست؟

به طور کلی اهداف مونته سوری در دو روش خلاصه می شود:

  • ارتقای «کل» یک کودک
  • سرعت استاندارد آموزش هر کودک

حال پس از اینکه نسبت به کلیات اهداف مونته سوری آگاهی پیدا کردید باید در جریان باشید که در این روش سعی می‌شود که فعالیت‌های روزمره کودکان که شامل رشد هیجانی، اجتماعی، فیزیکی و تحصیلی است به آن‌ها آموزش داده شود و به طور کلی تمامی افرادی که در آموزشگاه‌ها مشغول به فعالیت هستند در تلاش‌اند تا حس احترام به خویشتن، دیگران و محیط را چه در زندگی فردی و چه در زندگی اجتماعی به کودکان بیاموزند.

مونته سوری به کودکان می‌آموزد که آنها منحصر به فرد هستند و در این دنیای بزرگ نقش مهمی را ایفا می‌کنند. از همین رو ارزش‌هایی همانند حقیقت، عمل صحیح، صلح، عشق و دوستی و عدم تجاوز به حقوق دیگران به آنها آموزش داده می‌شود.

ابزار آموزشی در روش مونته سوری کدامند؟

همانطور که گفته شد یادگیری در روش مونته سوری به واسطه بازی و کار کردن با ابزار است. این ابزار آموزشی انواع گوناگونی دارند و هریک برای منظوری خاص طراحی شده اند. انواع اسباب بازی چوبی مانند بازی نخ و مهره، بلوک چوبی، پازل چوبی، میله و مهره چوبی، برد تعادلی، اسباب بازی چوبی، پازل حلقه ای و ... در این نوع آموزش کاربرد زیادی دارند.

ابزار های نام برده شده برای یادگیری رنگ، وزن، شکل بسیار کاربردی میباشند. کار کردن با ابزار موسیقی کودک نیز در این روش آموزشی به تازگی باب شده است بنابراین ساز بچه گانه و سایر ابزار موسیقی کودک نیز برای آشنایی کودک با نت ها و صدا ها بسیار مفید میباشد.

ویژگی کلاس های مونته سوری

کلاس های مونته سوری ، محیط هایی با زیبایی بصری ساخته شده اند که برای رفع نیازهای کودکان در یک محدوده ی سنی خاص طراحی شده است. بیش از همه ، کلاسهای درس مونته سوری در همه سطوح ، نقاط قوت و علایق فردی هر کودک را پرورش می دهند. آموزش مونته سوری کودکان را تشویق می کند تا دنیای خود را کشف کنند. به اشکال متفاوت زندگی ، سیستم ها و نیروهایی را که تشکیل می دهند درک و احترام بگذارند. همه چیز با یک معلم آموزش دیده شروع می شود.