ورزش باله را چطور انجام می دهند ؟

وضعیت بدن، تنظیم، اقتدار، تعادل، حس و انعطاف پذیری از خصوصیت های این رشته هست. براي انجام این ورزش کلیه اندام بدن درگیر است. تمرکز مهم ترين مستلزم به کار بستن تمرینات و تکنیک هاست. براي ارتقای سبک های این رشته معمولاً ترکیبی از حرکات، روش ها و تمرینات سنتی و بومی کشورهای گوناگون با یکدیگر جابه جا یا ادغام و ترکیب میگردند.

فواید رقص باله برای کودکان

1. معجزه‌ی باله در اعتماد به نفس کودک

کودک با شرکت در کلاس باله از سنین جوانی برای اجرا در مقابل مخاطب آماده شده و قدرت کافی برای صحبت در مقابل جمع و رهبری یک گروه را به دست خواهد آورد؛ این مهارت تا آخر عمر برای او ماندگار است.

2. شکل دهی اندام کودک و تقویت قدرت هماهنگی او

هرچقدر رقصنده جوان در باله پیشرفت کند، تراز و کنترل بدن را بیشتر بدست خواهد آورد و این موارد حتی خارج از استودیو و در زندگی روزمره او حائز اهمیت هستند؛ برای مثال یک کودک بالرین هرگز غوز نخواهد کرد!

3. افزایش تمرکز

در کلاس باله از فرزند شما خواسته می‌شود تا دستورالعمل‌ها را دنبال کند، به جزئیات توجه جدی نشان دهد، متمرکز بماند و دامنه توجه خود را گسترش دهد.

4. تقویت مهارت تفکر انتقادی

هربار که رقصنده جوان در کلاس باله اشتباهی مرتکب می‌شود، ناچار است برای اشتباه خود و برطرف کردن آن نگاه منتقدانه داشته باشد. توانایی شناسایی مشکل و برطرف کردن آن از مهارت‌های ارزشمند است.

5. افزایش انعطاف پذیری کودک

انعطاف پذیری یکی از مؤلفه های مهم در پیشگیری از آسیب و درد است، انعطاف پذیری یکی از دستاوردهای مهم کودک در کلاس باله به شمار می‌آید که کودک سالها از فواید آن بهره خواهد برد.

6. باله و سبک زندگی سالم

رقص باله یک فعالیت بدنی شدید است که به قدرت عضلانی، انعطاف پذیری و استقامت بالا نیاز دارد و به منظور دستیابی به این مهارت‌ها، رقصندگان جوان تشویق می‌شوند که سلامت و تناسب اندام خود را حفظ کنند.

7.  تاثیر باله در تقویت روابط

دوستی‌هایی که در استودیوی رقص باله ایجاد می‌شود، روابط پایداری است که کودک شما سال‌ها به خاطر آورده و قدردان آن‌ها خواهد بود.

8. پرورش اخلاق کاری درست

در تک تک کلاس‌های باله، فرزند شما با یک چالش جدید روبرو خواهد شد. از آنجا که یک رقصنده همواره با مهارت ها، تمرین‌ها و اجرای ترکیب‌های دشوار روبرو است، می آموزد که تلاش زیاد تا چه حد در موفقیت او تاثیر خواهد داشت.

9. باله؛ یک سرگرمی جالب

یادگیری، تمرین و اجرای رقص باله سرگرمی خوبی است. در این کلاس، رقصندگان جوان این فرصت را دارند که خلاقیت خود را به نمایش بگذارند، پتانسیل‌های خود را آزمایش کنند و به سمت یک هدف مشترک بروند. شادی رقص در تمام طول عمر با آن‌ها خواهد بود.

آسیب‌های رقص باله برای کودکان

باله در کنار فواید بی‌شمار، می‌تواند در آینده آسیب‌هایی را نیز برای کودک به دنبال داشته باشد:

  1. آسیب به مچ پا
  2. آسیب به زانو
  3. لاغری بیش از حد!

براي آغاز رقصیدن چند پیشنهاد مفید براي شما داریم:

حتماً پیش از شرکت در کلاس رقص به پزشک خویش مراجعه کنید تا با به کاربستن یک چکاپ کلی از سلامت جسمی خویش و نداشتن اضافه وزن و مشکلات ديگر خاطرجمع شوید.

 

لباس گرم کن بپوشید تا بدن در موقع تمرین گرم بماند.

قبل از آغاز تمرین حتماً حرکات کششی انجام دهید و بدن خویش را گرم کنید.

قبل، بعد و حتی در موقع رقص باله آب کافی بنوشید.

بین جلسات تمرین رقص باله استراحت کافی داشته باشید.

براي یادگیری باله شتاب نکنید و بدن خویش را تحت فشار قرار ندهید.

حتماً براي تمرین های رقص باله از کفش مطلوب استفاده کنید.

این رقص دارای حرکات ویژه‌ای است که بالرین‌ها از آنها بهره گرفته و رقص خود را انجام می‌دهند. در زیر چند نمونه از اسامی حرکات باله را ذکر کرده‌ایم: 

حرکات آکروباتیک 

حرکات پانتومیم 

حرکات کششی ژیمناستیک 

حرکات هماهنگ و منظم دست ها و پاها و…

انواع رقص باله

باله دارای سبک‌های گوناگونی است که پیشنهاد میکنیم برای آن که بهترین سبک را انتخاب کنید تا برای فرزندتان مناسب باشد، با مربی مخصوص مشورت کرده و انتخاب درست را انجام دهید. نمونه‌هایی از انواع این رقص عبارتند از: کلاسیک رمانتیک نئوکلاسیک مدرن