اولین خرید اسکوتر و اسکیت بچه گانه انتخاب مهم و البته حساسی‌ست. از این نظر که شما هر اسکیت یا اسکوتری بخرید، پایه‌ی آشنایی کودک با این ورزش براساس آن چیده می‌شود. با انتخاب اسکوتر و اسکیت بچه گانه مناسب می‌توانید کودکتان را به این ورزش علاقه‌مند کنید و یک مهارت و سرگرمی عالی برای او فراهم کنید. خواندن این مطلب، آگاهی کاملی از تمام نکات ضروری مربوط به خرید اسکیت و اسکوتر بچه گانه به شما خواهد داد.

سن مناسب برای خرید اسکیت

خرید اسکیت این‌لاین، برای کودکان زیر 3 سال توصیه نمی‌شود؛ زیرا استخوان کودکان در این سنین هنوز انعطاف‌پذیر است و به‌راحتی شکل می‌گیرد و ممکن است با اسکیت‌ سواری فرم پرانتزی یا ضربدری پیدا کند.

این قضیه درباره‌ی اسکوتر بچه گانه صحت ندارد.اما برای کودکان بالای 3 سال شما می‌توانید هر مدل اسکیت و اسکوتری که دوست دارند، تهیه کنید. برای این کار تنها کافی‌ست سایز پای کودک را به دست بیاورید و سپس به سایر نکات ذکرشده در این مطلب توجه کنید.

نکته: کودکان از هر سنی که بدون خطا راه بروند و بدوند، آماده‌ی اسکیت و اسکوتر سوارشدن هستند. فقط باید آمادگیِ ذهنی آن‌ها را نیز با پرسیدن و سنجیدن تمایلشان بررسی کنید.

آشنایی با اسکیت کفشی

کفش‌های اسکیت انواع مختلفی دارند که هرکدام در سبک به خصوص خود استفاده می‌شود. سبک‌هایی مثل فری‌ استایل، فیتنس، سرعتی و... هرکدام کفشی متناسب با ساختار خود می‌طلبد. مثلا برای سبک سرعتی کفش‌های سه چرخ با ساق کوتاه توصیه می‌شود که سرعت زیاد و تعادل کمی دارند؛ اما برای سبک فری‌ استایل که اسکیت‌سواری از بین مانع‌های نزدیک است، کفش‌های چهار چرخ بهتر عمل می‌کنند.

انتخاب سایز صحیح اسکیت بچه گانه

پای کودک را از نوک بلندترین انگشت تا انتهای پاشنه اندازه بگیرید و به کمک جدول‌های موجود در اینترنت به سایز کفش تبدیل کنید. برای خرید اسکیت بچه گانه بهتر است سایزی بزرگتر از پای کودک را انتخاب نکنید؛ زیرا اگر اسکیت در پای کودک لق بزند، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری وارد کند. البته جوراب تغییر سایز هم وجود دارد که می‌تواند به اندازه‌ شدن اسکیت‌های بزرگ‌ تر از پای کودک کمک کند.

خوشبختانه اسکیت بچه گانه معمولا طوری طراحی شده که تا 3 سایز مختلف را پوشش می‌دهد و قابل‌تنظیم است. پس نگران اینکه اسکیت دخترانه و پسرانه فورا برای کودکتان کوچک شود، نباشید. فقط دقت کنید که اسکیتی که انتخاب کرده‌اید، قابلیت تنظیم سایز دارد یا خیر. قیمت کفش اسکیت با قابلیت تنظیم سایز تفاوت چندانی با انواع ساده ندارد.

چه اسکیتی بخرم؟

دو نوع کلی اسکیت برای کودکان یا افراد مبتدی وجود دارد. اسکیت‌های کواد (quad) یا همان «رولر» (roller) اسکیت‌ها (که معمولاً در پیست‌های سرپوشیده دیده می‌شود) و اسکیت‌های اینلاین (inline) یا «رولربلید» (rollerblade). اسکیت‌های کواد متدوال‌تر هستند و معمولاً برای کودکان و مبتدیان توصیه می‌شوند.

انتخاب مدل اسکیت دخترانه و پسرانه

کفش اسکیت بچه گانه در دو مدل با ترمز و بدون ترمز وجود دارد. اگر کودک شما زیر 5 سال است، احتمالا استفاده از مدل‌های با ترمز برایش راحت‌تر باشد؛ زیرا حفظ تعادل این اسکیت‌ها ساده‌تر است؛ ولی مدل‌های بدون ترمز حرفه‌ای‌تر هستند.

اگر می‌بینید کودکتان هراس از افتادن دارد و نمی‌تواند تعادلش را حفظ کند، به سراغ مدل‌های اسکیت دخترانه و پسرانه که ترمز دارند، بروید.

اسکیت‌های بچه گانه معمولا 3 الی 5 چرخ در یک راستا دارند که مهارت‌های حرکتی و عضلات کودک را تقویت می‌کنند. برای اینکه بدانید اسکیت بچه گانه با چند چرخ برای کودک شما مناسب است

هدفتان از خرید اسکیت چیست؟

اگر این اولین اسکیتی است که برای فرزند خود می‌خرید و بیشتر جنبه‌ی تفریحی دارد، خرید اسکیت 4 یا 5 چرخ را پیشنهاد می‌کنیم. قیمت کفش اسکیت‌ 4 و 5 چرخ نسبت به اسکیت 3 چرخ تفاوت چندانی ندارد ولی تعادل بیشتری دارد، سرعت آن کمتر است و کودک شما با کنترل بیشتری می‌تواند با آن حرکت کند. همچنین به‌خاطر وجود چرخ‌های کوچک‌تر، وزن کمتری دارد. بنابراین گام برداشتن با این اسکیت‌ها برای کودکان راحت‌تر است.

اما اگر کودک قبلا تجربه‌ی سواری با اسکیت‌های 4 و 5 چرخ را داشته و قرار است اسکیت را جدی‌تر و حرفه‌ای‌تر ادامه دهد و آموزش ببیند، خرید اسکیت 3 چرخ هم برای او انتخاب خوبی‌ست. اسکیت‌های 3 چرخ سرعت زیادی دارند و تکنیک‌های زیادی را می‌توان با آن‌ها پیاده کرد. چابکی این اسکیت‌ها فوق‌ العاده است و فرسایش چرخ‌ها به دلیل بزرگ‌بودن، کندتر اتفاق می‌افتد.

دقت کنید که اگر فرزند شما یا کودکی که قصد خرید اسکیت برای او را دارید، خردسال است، ممکن است ابعاد اسکیت به‌قدری کوچک باشد که 3 چرخ داشته باشد و اندازه‌ی چرخ‌ها در حد اسکیت‌های 4 چرخ باشد. بنابراین، 3 چرخ داشتن، به معنی حرفه‌ای‌بودنِ آن نیست.

خرید اسکوتر بچه گانه با توجه به مدل

اسکوترها به سه مدل اصلی چهار چرخ، سه چرخ و دو چرخ تقسیم می‌شوند که به دو شکل برقی یا ساده نیز وجود دارند.

خرید اسکوتر چهار چرخ

این اسکوترها دو چرخ در جلو و دو چرخ در عقب دارند که برای کودکان دو تا چهار سال بسیار مناسب است؛ زیرا حفظ تعادل بی‌نظیری دارد و خطر آن برای کودک نزدیک به صفر است. سرعت این اسکوترها کاملا تحت کنترل است و چندان زیاد نمی‌شود. پس جای هیچ نگرانی در هنگام بازی بچه‌ها باقی نمی‌ماند.

خرید اسکوتر سه چرخ

اگر فرزندانی شجاع دارید، می‌توانید از سه‌سالگی برایشان اسکوتر سه چرخ بخرید. این اسکوترها به دو شکل ارائه می‌شوند.

  1. یک چرخ جلو، دو چرخ عقب
  2. دو چرخ جلو، یک چرخ عقب

خرید اسکوتر دو چرخ

خرید اسکوتر دو چرخ در بین بزرگسالان محبوبیت زیادی دارد و حتی خیلی اوقات به‌عنوان وسایل نقلیه استفاده می‌شود؛ اما در بین کودکان نیز می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد و خیلی سریع باعث پیشرفتشان در این زمینه شود. اسکوترهای دو چرخ سرعت بالا و وزن کمی دارند، حمل‌ونقل آن‌ها ساده است و در اکثر مکان‌ها قابل استفاده هستند. شما می‌توانید برای کودکان بالای 7 سال خود اسکوتر دو چرخ بخرید و شاهد لذت‌بردنشان از این وسیله باشید.

حفظ تعادل اسکوتر دو چرخ احتمالا برای کودکان زیر 7 سال کمی دشوار است؛ اما با تمرین حتما پیشرفت می‌کنند.

آیا خرید اسکوتر غیر برقی برای بچه عالی هست؟

اسکوتر نه‌تنها برای سرگرم کردن کودک‌ها مطلوب می‌باشد, چه بسا برای این‌که کودکان شما به تحرک شوق و اشتیاق پیدا نمایند نیز دوچندان آیتم عالی می‌باشد و با هیجان بالایی همراه می‌باشد. همین‌طور می‌بایست بگوییم که هدف ما اسکوترهای دسته‌دار غیر برقی برای کودک است.

چرا خرید اسکوتر و اسکیت بچه گانه برای کودکان خوب است؟

  • استفاده از وسیله‌ای که کودک قرار است به‌تنهایی آن را به حرکت در بیاورد، باعث اعتماد به نفس و توسعه‌ی مهارت‌های حرکتی در او می‌شود.
  • به‌عنوان یک فعالیت، اضافه بر فعالیت‌های ورزشیِ روزانه مفید است.
  • به‌عنوان آمادگی برای یادگیری دوچرخه‌سواری بسیار موثر است.
  • برای سرگرمی خانوادگی در فضای باز گزینه‌ی خوبی‌ست.

از جمله فواید اسکوتر سواری برای کودک‌ها را می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- اسکوتر سواری برای خردسالان زیاد پرهیجان است و به طور معمول از تجربه سرعت و مخصوصا احساس وزش باد در هنگام اسکوتر سواری بر صورتشان لذت می‌برند.

2- داشتن تعادل اعم از نکاتی می‌باشد که کودک با اسکوتر سواری یاد می‌گیرند. همین‌طور تمرین خوبی برای کودک تا در سنین فراتر بتواند ورزشهایی مانند دوچرخه‌سواری را خیلی راحت تر یاد بگیرد. همین‌طور برای تقویت استقامت جسمی تمرین خوبی می‌باشد.

3- افزایش اعتماد به نفس در سنین کودکی اعم از موارد حساس برای تربیت بچه و ارتقا هوش وی است. زمانی کودک پیشرفتی را چه در فعالیت‌های معمولی روزمره و چه در اسکوتر سواری ببیند, اعتماد به‌ نفس وی بیشتر خواهد شد. همین‌طور اسکوتر سواری گروهی در پارک منجر می‌شود تا در مورد مهارت‌های اجتماعی و بازی‌های تیمی نیز بچه شما بخوبی رویش نماید.

4- داشتن تعادل کودک هنگام اسکوتر سواری که بازی پرتحرکی می‌باشد, سبب تقویت استقامت جسمی بچه می‌شود و به تقویت عضله سازی و پرورش ماهیچه در سنین پایین یاری می‌کند.

5- هنگامی که پیش از هر بازی به وی یاد آوری می‌کنید که اول ایمنی بعد از آن بازی, وی با گذشت زمان متوجه خواهد شد که در سنین فراتر نیز در انجام فعالیت‌های ورزشی و کارهای روزمره نسبت به رعایت نکات ایمنی دقت داشته باشد.

اسکوتر سواری برای کودکان سن پایین با دو معضل روبرو می‌باشد:

1 – کودکتان می‌بایست آن‌قدری استقامت و مهارت داشته باشد که بتواند اسکوتر را تا رسیدن به حداقل سرعت موردنیاز به جلو هل داده و سرعت لازم را به‌دست بیاورد.

2 – کودک برای حفظ کنترل بایستی توانمند به جهت‌دهی اسکوتر با دسته فرمان باشد