انتخاب انواع اسباب بازی دخترانه و انواع اسباب بازی پسرانه برای فرزندان خود یا به عنوان هدیه ، کار آسانی نیست .اغلب ما قبل از تولد کودکان نزدیکان خویش ، در جستجوی راهنمای خرید اسباب بازی پسرانه و دخترانه هستیم . قیمت اسباب بازی دخترانه یا قیمت اسباب بازی پسرانه ، همیشه مناسب بودن آن را تضمین نمی کند .

تناسب اسباب بازی با علایق و توانمندی های کودک

اسباب بازی مناسب و بازی مناسب با در نظر گرفتن علایق و نیاز های منحصر به فرد هر کودک ، اهمیت زیادی در رشد همه جانبه او دارد.شاید به نظر برسد که خرید اسباب بازی ، با تنوع زیادی که امروزه پیدا کرده است ، بسیار آسان است .

ولی باید بدانیم که با وجود اطلاعاتی که روی جعبه اسباب بازی درج می شود و دانستن سن کودک ، هنوز هم خرید اسباب بازی کار آسانی نیست .

برای خرید اسباب بازی مناسب ، باید شناخت نسبی از علایق و توانمندی های کودک ، داشته باشیم.

ابتدا نکات کلی در مورد انتخاب مناسب ترین اسباب بازی بیان می شود .

 سپس اسباب بازی های مناسب به تفکیک سن ارائه خواهند شد .

نکات مهم در کاملترین راهنمای خرید اسباب بازی دخترانه و پسرانه

 انواع اسباب بازی پسرانه و دخترانه را انتخاب کنید که بتوان با آن ها ، بازی های مختلفی را انجام داد :

کودکان نوپا ، عاشق وصل کردن و جدا کردن و ساختن و دوباره باز کردن هستند .برای آن ها اسباب بازی هایی بخرید که یک منظوره نباشند .

مثلاً اسباب بازی های استیکی ( چسبنده ) را فقط می توان پرت کرد تا به دیوار و سطوح دیگر بچسبند .

اما مکعب ها و چینه ها را می توان برای ساختن خانه ، برج ، پل یا چیزهای دیگری که ذهن کودک دستور می دهد ، به کار برد .

انواع اسباب بازی را انتخاب کنید که با رشد کودک بتوان بازی های مناسب سن بالاتر را با آن انجام داد :

حتماً برای شما نیز پیش آمده که اسباب بازی خاصی برای فرزند خود خریده باشید و او پس از چند ساعت ، آن را برای همیشه کنار بگذارد .شما می توانید با به کار بستن راهنمای خرید اسباب بازی پسرانه و دخترانه ، انتخابی داشته باشید که در مراحل مختلف رشد قابل استفاده باشد .

مثلاً حیوانات پلاستیکی از انواع اسباب بازی پسرانه و دخترانه ای است که کودک نو پا جذب رنگ و شکل  آن می شود .

کودکان بزرگتر هم می توانند از حیوانات پلاستیکی در داستان هایی که خودشان  می سازند ، استفاده کنند .

انواع اسباب بازی های انتخاب کنید که کودک را وادار به اکتشاف و حل مسئله کند :

اسباب بازی هایی را می شناسیم که کودک هنگام بازی با آن ها چیزهایی را به تنهایی کشف می کند .

اسباب بازی هایی که قدرت تخیل کودک را برانگیزد :

پس از پایان ۳ سالگی ، والدین باید دقت بیشتری در پرورش خلاقیت کودک ، داشته باشند .کودک شما قادر است در نقش های مختلف زندگی را بازی کند .ممکن است پادشاهی باشد که مکعب های اسباب بازی برایش قطعات کیک هستند

 اسباب بازی که کودک در داستان پردازی و نقش هایش بتواند از آن ها استفاده کند .بازی در نقش های مختلف ، سبب بهبود مهارت های زبان ومنطق و حل مسئله در کودک می شود

به عنوان مثال ، لباس و وسایل جانبی مشاغل مختلف ، ظروف پلاستیکی و مواد غذایی ، عروسک ها ، لوازم جانبی یک زندگی واقعی از آن جمله هستند .

به کودک خود فرصتی بدهید که با چیزهای واقعی بی خطر یا اسباب بازی هایی که به نظر ، واقعی می رسند ، بازی کنند .کودکان دوست دارند مثل شما قدرتمند و توانا به نظر برسند . به همین دلیل مایل هستند با چیزهای واقعی وارد بازی شوند .

فرزندان شما پس از بزرگ شدن ، مهارت های حرکتی کامل پیدا می کنند .

اما وظیفه شما به عنوان والدین نمونه ، این است که از سنین پایین تر مهارت های فیزیکی و حرکتی آن ها را تقویت نمایید .

نکات مهم انتخاب اسباب بازی برای کودکان

اسباب بازی نقش مهمی هم در زندگی و رشد کودک دارد و سرگرمی خوبی برای کودک محسوب می گردد . بچه ها به وسیله اسباب بازی ها دنیای پیرامون خود را کشف کرده، مهارت هایی جدید و ضروری می آموزند بنابراین انتخاب اسباب بازی برای کودکان برای سلامت روان کودک اهمیت فراوانی دارد

مفیدترین اسباب بازی ها برای کودکان

به طور خلاصه, مفیدترین اسباب بازی ها آن هایی هستند که به بیش ترین اقدام را در بخش کودکی نیاز دارند. هر چه کودکان بیشتری از ذهن و بدن خود استفاده کنند, بیشتر یاد می گیرند.

آیا اسباب بازی ها می توانند " فرزند مرا دقیق تر کنند " چون بسته بندی ها و تبلیغات آنها اغلب این ادعا را دارند؟

احتیاط کنید.بیشتر محصولاتی که این ادعا را دارند, هوش کودکان را افزایش نمی دهند.در حقیقت, آیتم های خانگی ایمن (کاسه های پلاستیکی برای پر کردن و دفن کردن, بالش برای بالا رفتن و درست کردن غار, لباس های خاص برای پوشیدن) اغلب بهترین ابزار یادگیری هستند. به یاد داشته باشید, هر چه کودک شما از ذهن و بدن خود بیشتر برای حل مشکل و توسعه ایده هایش استفاده کند, بیشتر یاد می گیرد.

انتخاب بهترین اسباب بازی برای کودکان

  •  اسباب بازی هایی که بیان هنری را تشویق می کنند
  • اسباب بازی هایی  که کودکان را به دنیا متصل می کند
  • به دنبال اسباب بازی برای ساختن اسباب بازی برای بچه های هفت ساله باشید
  •  اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که بتوانند با دوستان  خود به اشتراک بگذارند
  • اسباب بازی هایی  که فعالیت در سنین 5 و بالا را ارتقا می دهند

چه اسباب بازی با چه ویژگی هایی برای فرزندم انتخاب کنم؟

برای کودکان بزرگ تر, به دنبال اسباب بازی هایی بگردید که آن ها را در محیط خود درگیر می کند

اتومبیل ها, هواپیماهای بدون سرنشین,  آزمایش های علمی, کیت های جاسوسی, تلسکوپ, یا هر چیز دیگری که حافظه ایجاد می کند را امتحان کنید.

• اسباب بازی هایی را بخرید که بر تعامل در کودکان بزرگ تر تاکید می کنند

بازی های تعاملی مانند پازل, بازی های تخته ای و دومینو به بچه های بزرگ تر اجازه می دهند با هم بازی کنند. اسباب بازی های پیش دبستانی برای تحریک تخیل بچه ها شما طراحی شده اند و علاقه به یادگیری را تشویق می کنند, اما بیشتر از هر چیز, بسیار سرگرم کننده هستند.

این راهنما به شما کمک می کند بهترین اسباب بازی های قدیمی را انتخاب کنید و مطمئن شوید که زمان بازی برای همه سرگرم کننده است.

• تنوع پذیری در هنگام خرید اسباب بازی برای فرزند خود فراموش نکنید

در هنگام خرید اسباب بازی برای فرزند خود از تعداد قابلیت های وسیله مطلع شوید و برای فرزندان اسباب بازی انتخاب نمایید که در خود امکان چند نوع بازی مختلف را دارند

• در انتخاب اسباب بازی فعالیت بدنی فرزند را در نظر بگیرید

اسباب بازی ها باید توان جسمی بچه ها را به کار گیرند تا قدرت آنها افزایش یابد و تخلیه انرژی صورت گیرد و سبب آرامش روحی و جسمی آنها شود پس نباید اسباب بازی برای کودک انتخاب کنید که کودک را در حد یک تماشاچی نگه دارد زیرا بچه ها می خواهند با بازی برای زندگی آماده شوند