اگر بینی کودک کیپ شود چه کاری باید انجام داد؟

در یک کودک 3 ساله یا کمتر، این اتفاق می تواند یک چالش باشد، همیشه مشخص نیست که چه چیزی باعث این گرفتگی بینی می شود. نوزادان و کودکان نوپا اغلب سرما می خورند، زیرا آنها هنوز سیستم ایمنی بدن شان در برابر ویروس های رایج ایمن نشده و سرما خوردگی می تواند یکی از علل گرفتگی بینی باشد اما بسیاری علل بالقوه دیگر نیز وجود دارد.
همچنین شما در استفاده از درمان هایی که برای کودکان زیر 4 سال است، محدود می شوید. شما نباید به داروهای سرماخوردگی پناه ببرید. آنها می توانند برای نوزادان و کودکان نوپا خطرناک باشند.

قبل از اینکه شما یا متخصص اطفال کودکتان بتوانید بر روی یک راهکار درمان تصمیم بگیرید، باید بدانید که چه چیزی باعث ایجاد این ترشحات بینی می شود.
تراکم ترشحات بینی زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی و بافت حفره بینی پر از مایع است. این حالت می تواند خواب را سخت کرده و منجر به مشکلاتی مانند عفونت سینوسی (سینوزیت) شود، همچنین ممکن است کودک شما در صورتی که ناراحت باشد دچار مشکل در تغذیه شود.

خوشبختانه، برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا تفاوت بین عفونت های ویروسی و باکتریایی را تشخیص دهید.

به عنوان مثال، اگر کودک شما دارای آبریزش بینی شده، رنگ ترشحات یک نشانه مهم است. ترشحات شفاف و آبکی معمولا از یک ویروس ناشی می شود، هرچند ممکن است مخاط چندین روز بعد  به رنگ سفید، سبز یا زرد تبدیل شود تا دوباره به رنگ اولیه بازگردد.
علت احتقان می تواند آلرژی باشد، در این صورت  نیاز به معاینه پزشک و احتمالا آزمایش آلرژی است .حتی ممکن است یک قطعه غذا یا یک شی دیگر در بینی کودک شما قرار گرفته باشد در این صورت به اورژانس یا پزشک متخصص اطفال نیاز است .سعی نکنید چیزی را خودتان از بینی نوزاد بردارید.
گاهی اوقات احتقان ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد، گرفتگی ناگهانی بینی به علت سرماخوردگی اغلب می تواند با قطره های سالین و برخی از TLC ها درمان شود. اگر نشانه های دیگری، به ویژه تب و مخاط زرد دیدید، در اسرع وقت با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

دلیل گرفتگی بینی
برخی محرک های بینی وجود دارد که باعث گرفتگی مسیر تنفسی نوزاد از این قسمت می شوند. محرک های گرفتگی بینی معمولا شامل فاکتورهای محیطی می شوند. مانند این موارد:

* دود، دود سیگار، دود حاصل از عودهای خوشبو کننده و غیره
* گرد و غبار
*  خز حاصل از حیوانات خانگی یا اسباب بازی ها
* عطرها
*  اسپری های مو
*  امولوسیون یا رنگ
*  بخار بنزین
*   اسپری های آئروسل و غیره

درمان های خانگی برای گرفتگی بینی کودکان

تقویت سیستم ایمنی خود را با ویتامین ها و گیاهان

آیا استفاده از ویتامین ث می تواند به کاهش گرفتگی بینی کمک کند؟ ویتامین ث در برخی مطالعات برای کوتاه کردن طول سرماخوردگی و کاهش شدت نشانه ها است - با این حال، این ویتامین به طور مستقیم بر گرفتگی بینی اثر نمی گذارد. بنابراین، اگر در حال مبارزه با انسداد بینی در ارتباط با سرما خوردگی هستید، کمی ویتامین ث به شما کمک خواهد کرد تا علائم سرماخوردگی را سریع تر درمان کنید. اما اگر گرفتگی بینی به آلرژی های مربوط باشد، ویتامین ث باعث درمان نخواهد شد.

سیر برای رفع گرفتگی بینی :

سیر به عنوان یک آنتی ویروس طبیعی عمل می کند که کاملا در درمان عفونت های ویروسی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا، سینوس به کار می رود تا با عفونت مقابله کند. سیر حاوی مزه تندی است که ترشحات را آزاد می کند و به تخلیه مجاری بینی کمک می کند و باعث می شود که شما به راحتی نفس بکشید. هم چنین به بهبود منظم سیستم ایمنی کمک می کند البته حتما با مشورت و اجازه ی پزشک و هرگز به صورت خودسرانه برای کودکان استفاده نشود.

 زنجبیل برای درمان گرفتگی بینی کودک:

مصرف زنجبیل خرد شده (1 قاشق چای خوری)با یک لیوان آب گرم می تواند باعث تسکین گرفتگی بینی شود. یک فرد می تواند یک فنجان چای را با ترکیبی از زنجبیل، عصاره لیمو و عسل مصرف کند تا نتایج موثری به دست آید. برای کودکان با اجازه ی پزشک.

سرکه سیب برای درمان گرفتگی بینی :

سرکه سیب به تمیز کردن بینی با رقیق کردن خلط کمک می کند و سینوس ها را تخلیه می کند، با اجازه پزشک برای کودک می توانید استفاده کنید چراکه به تمیز کردن بینی و مسیر بینی برای یک نفس راحت کمک می کند.

اسپری آب نمک برای رفع گرفتگی بینی :

از اسپری های آب نمک استفاده کنید و با آب شور بینی خود را شسته شو دهید. شست و شو با نمک به درمان انسداد بینی و همچنین از بین بردن ذرات ویروس و باکتری بینی کمک می کند.

لیمو برای درمان گرفتگی بینی کودکان :

یک فرد می تواند ترکیبی از آب لیمو (2 قاشق چای خوری)، پودر فلفل سیاه (1 / 4 قاشق چای خوری)و کمی نمک را برای درمان علائم گرفتگی بینی اعمال کند.

بعضی از این اقدامات را برای کمک به پاک کردن بینی نوزادتان به یاد داشته باشید :

1- اگر فرزندتان كوچك است، به او آموزش دهيد كه که چطور با ضربه زدن مخاط را از بینی خود خارج کند، برای نشان دادن چگونگی آن، از طریق بینی خود آموزش دهید و از او بخواهید که به همان شیوه عمل کند

2-  فرزندتان را تشویق کنید که آب بیشتری بخورد .مایع ها به نازک شدن مخاط کمک می کنند، اما آن ها را مجبور نکنید. حتی اگر فرزند شما فقط یک روز بیشتر آب بخورد هم کمک خواهد کرد

.

3- زیرسر کودک بالش قرار دهید تا زاویه سر کودک شما کمی بالاتر از پاها باشد .این ممکن است باعث تخلیه مخاط از سینوسها شود. اگر فرزند شما هنوز نوزاد است، این کار را انجام ندهید در این صورت شما باید بالش ها و چیزهای دیگر را از منطقه خواب او دور نگه دارید تا خطر SIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) را کاهش دهید. اکثر متخصصان اطفال توصیه می کنند تا زمانی که فرزند شما 2 ساله باشد این کار را انجام ندهید.