انیمیشن «خانواده‌ی هیولا» درمورد خانواده‌ای است که به سردی در روابط دچار است و تنها پس از ماجراهای فراوان و تبدیل‌شدن به هیولا و خون‌آشام، بالاخره می‌توانند با شادبودن درکنار یکدیگر به حالت قبلی خود برگردند. مضامینی همچون پذیرش خوب و بد خانواده، تنهاماندن افراد ترسناک و ارجحیت‌داشتن خانواده در این انیمیشن وجود دارد. صحنه‌هایی از درگیری و فرارکردن در این اثر نشان داده شده است.

داستان انیمیشن خانواده هیولا

قصه از آنجا شروع میشود که همه تلاش میکند تا خانواده ی خود را خوشحال کند و به اشتباه به دراکولا زنگ میزند تا دندان خون آشام برای شبی شاد بخرد و تصمیم دارد به جشنی همراه به خانواده برود و دختر و پسرش نیز ترسو هستند و غمیگین هستند و دچار ظلم شده اند.

دراکولا که باشنیدن صدایش عاشق او میشود تصمیم میگیرد که از او خواستگاری کند و مصمم به این اتفاق میشود و برای ازدواج با خود جادوگری که زندا نی اش است آزاد میکند تا اورا تبدیل به دراکولا کند تا بتواند با او ازدواج کند و بعد از جشن که آنها را ازجشن به بیرون می اندازند جادوگر وارد عمل میشود و آنها را به هیولا تبدیل میکند و چالش های خانواده ی اما برای نجات از این مشکلات مجبور میشوند تا دنبال جادوگر بروند که باید به لندن هیجان انگیز بروند که بتوانند جادوگر را پیدا کنند که به آنجا میروند ولی جادوگر آنها را به صحرا به وسیله ی جادواش میفرستد و آنها در صحرا های مصر بدنبال راه نجاتی میگردند که به سرابی برمیخورند و به انجا میروند و در آن شروع به شنا میکنند که به خود می آیند و متوجه میشوند که در سراب قرار گرفته اند و پس از کلافه شدن آنها از هم جدا میشوند.

 و هر کدام به سمتی میروند.که بر اثر این جدا شدن دراکولا مجددا به دنبال اما که گرسنه هم شده می آید و او را مجددا خواستگاری میکند و ایندفعه اما که دلش شکسته است راضی میشود تا با او ازدواج کند و نهایتا بعد از چالش های صحرا بچه ها با قدرت جادوگر به پیش مادرشان می آیند که قصد نابود کردن دراکولا میکنند که بار اول ناموفق است و دراکولا آنها را زندانی میکند و در حال آماده سازی برف و اینکه آنها را یخ ببندد است که آنها با قدرت محبت و دوست داشتن هم دیگر از دست این این طلسم نجات میابند و با کمک خفاش ها از دست زندان خلاص شده و برای نابودی دراکولا و نجات دنیا اقدام میکنند که پس از زخمی کردن دستان او موفق میشوند اورا در حاله ای از نور زندانی کرده و دنیا را نجات دهند.

انیمیشن «خانواده‌ی هیولا» خانواده‌ای را نمایش می‌دهد که به‌تدریج شاد زندگی‌کردن و لذّت‌بردن درکنار خانواده را می‌آموزند و البته برای هدف واحدی درکنار یکدیگر مبارزه می‌کنند. در چندین صحنه، درگیری دراکولا با خانواده‌ی ویشبون به تصویر کشیده شده است و گاهی نمایش چهره‌های ترسناک و اتفاقات غیرمنتظره با توجه به تم داستان مورد انتظار است.

دراکولا که بسیار تنها و بدجنس است تصمیم دارد که با اِما ازدواج کند. اما ویشبون دو فرزند به نام مکس و فلام دارد و یک برادر به نام فرانک. هرکدام از آن‌ها درگیر مشکلاتی هستند که باعث جوّ سرد و کسل‌کننده‌ای در خانه شده و اِما را نگران کرده و او می‌خواهد تلاش کند تا خانواده‌ی شادی بسازد.

در میان این ماجراها، دراکولا به اِما پیشنهاد ازدواج می‌دهد. اِما بااینکه احساس می‌کند خانواده‌اش برای تلاش‌های او جهت شادزیستن اهمیتی قائل نیست، پیشنهاد دراکولا را رد می‌کند و دراکولا تصمیم دارد برای انتقام، کره‌ی زمین را وارد عصر یخبندان کند.

درنهایت شادی و محبت میان خانواده‌ی ویشبون باعث می‌شود که طلسم باطل شود و به حالت عادی برگردند. اما به همراه خانواده‌اش با دراکولا مبارزه می‌کند و او را نابود می‌کنند. در آخر، خانواده‌ی ویشبون خانواده‌ای شاد و سرزنده می‌شوند و قدر خانواده خود را می‌دانند.