لاکپشت‌های نینجا یا همان Teenage Mutant Ninja Turtles یکی از پرطرفدارترین کمیک‌ها در دنیا هستند. اغلب نوجوانان از دهه‌ی ۸۰ میلادی تا الان کارتون‌ها، سریال‌ها و فیلم‌های لاکپشت‌های نینجا را دنبال کرده‌اند و به آن‌ها علاقه دارند. با اینکه این چهار لاکپشت در ابتدا تنها چند ویژگی عجیب و جذاب داشتند، اما استقبال از آن‌ها باعث شد تا این کمیک به یکی از مهم‌ترین اسباب بازی ها،‌ بازی‌های ویدیویی و کامپیوتری و فیلم‌های سینمایی تبدیل شود. در ادامه تاریخچه لاکپشت های نینجا را با هم مرور می‌کنیم تا از این شخصیت‌های محبوب و شناخته شده بیشتر بدانیم.


تاریخچه لاکپشت های نینجا و هر آنچه باید بدانید

یک شب در استودیو میراژ در نوامبر 1983، کوین ایستمن و پیتر لیرد روی آخرین فصل کمیک Fugitoid خود سخت کار می‌کردند. وقتی این دو نفر در حال خوردن پیتزا بودند، ایستمن، تحت تأثیر ایده‌ای ناشناخته‌ای، یک “لاک پشت نینجا” نقاب دار کشید. او آن را به دوستش لایرد نشان داد، و هر دوی آن‌ها به این طرح مسخره کلی خندیدند.
با این حال، هرچه بیشتر در مورد آن فکر می‌کردند، پتانسیل بیشتری در مفهوم بی‌نظیر طرح مشاهده می‌کردند. با پایان کار خود بر روی اولین داستان Fugitoid، این دو تصمیم گرفتند لاک پشت های نینجا جهش یافته نوجوان را پروژه کمیک بعدی خود اعلام کنند. آن‌ها با الهام از برخی کمیک‌های معاصر مورد علاقه خود، از جمله ماجراجویی حماسی فرانک میلر، سامورایی رونین و اجرای معروف او در Daredevil مارول کامیکس دست به توسعه‌ی جهانی لاک پشت ها زدند.

ایستمن چهار لاک پشت را طراحی کرد که هریک به سلاح سبک نینجا مسلح بودند. لیرد گروهی را که با جوهر شلیک شده بود تشریح کرد و “Teenage Mutant” را با عنوان “لاک پشت های نینجا” به این مجموعه اضافه کرد.


لاک پشت های نینجا

لاک پشت های نینجا نوجوان که اغلب به TMNT نشناخته می شوند چهار نوع لاک پشت یونانی هستند که از نام هنرمندان ایتالیایی رنسانس گرفته شده اند. آنها در هنر نینجوتسو توسط انترپو مورفیک آموزش دیده بودند. خانه آنها در فاضلاب شهر نیویورک است. آنها در حالی که خود را از جامعه پنهان میک نند با شیاطین ، انسانهای شرور ، موجودات جهش یافته مهاجمان بیگانه مقابله می کنند.

آنها توسط کیون استمن و پیتر لیرد ساخته شده بودند. شخصیت های لاک پشت های نینجا در کتاب های کمیک توسط میرجد استدیو و در مجموعه کارتنی فیلمها بازی های ویدئو ای و اسباب بازی ها و سایر محصولات  یافته اند. در اوج محبوبت فرانسیس در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ به موفقیت و شهرت جهانی دست یافتند.


شخصیت‌های لاکپشت‌ های نینجا

این زوج از بین چهار هنرمند مورد علاقه خود در دوران رنسانس، نام لاک پشت ها را انتخاب کردند: لئوناردو، میکل آنژ، دوناتلو و رافائل. از آنجا که چهار لاکپشت از نظر ظاهری تقریباً یکسان بودند، مخصوصاً که قرار بود این کتاب به صورت سیاه و سفید منتشر شود، ایستمن و لایرد این چهار شخصیت را از طریق انتخاب سلاح‌های خود متمایز کردند.

کارکترهای لاکپشت های نینجا آنقدر برای سازنده‌های آن اهمیت داشتند که ویژگی‌های منحصر به فردی را برای‌شان خلق کنند. به همین دلیل آن‌ها تصمیم گرفتند برای هریک از آن‌ها صفاتی را در نظر بگیرند که از هم متمایزشان کنند. لئوناردو در هر موقعیتی نقش یک رهبر و هدایت کننده‌ی گروه را ایفا می‌کند. میکل آنژ شخصیتی بامزه و خنده‌دار دارد که او را بمب خنده‌ی گروه می‌دانند. دوناتلو عاشق تکنولوژی است و به سیستم‌ها مسلط است و رافائل نیز شخصیتی قدرتمند و مهربانی دارد.

لئوناردو : رهبر تاکتیکی شجاع که دارای ماسک ابی و دو خنجر می باشد. او اغلب دارای وجدان بیشتری نسبت به بقیه دارد و مسئولیت برادران خود را که معمولا منجر به درگیری با رافائل می شود بعهده می گیرد. نام لئوناردو از نقاش مهندس مخترع نویسنده آناتومیکست و مجسمه ساز لئوناردو داوینچی برگرفته شده است.

میکلانژ : نوجوان با استعداد و قهرمان این تیم ، میکل آنجلو یک شوالیه آزاد آرام و اغلب خجالتی است که عاشق پیتزا است. مایکل آنجلو دارای یک ماسک پرتقالی است و یک جفت نانچیکو دارد او تسکین کننده است هرچندکه یک طرف پرماجرا دارد اغلب با لهجه جنوبی کالیفرنیا نشان داده می شود. او به دنبال نقاش مجسمه ساز معمار و شاعر و مهندس ایتالیایی رنسانس مایکل آنجلو نامگذاری شده است.

دوناتیلو : دانشمند مخترع مهندس و نابغه تکنولوژی ، دوناتیلو یک ماسک بنفش با یک چوب دستی دارد. دوناتیلو یک لاک پشت است که دارای خشونت کمی است و ترجیح می دهد از دانش خوب برای حل مشکلات استفاده کند اما هرگز از دفاع برادران خود دریغ نمی کند. او بنام هنرمند و مجسمه ساز ایتالیایی ابتدای رنسانس از فلورانس دوناتلو نام گذاری شده است.

رافائل : پسر بد تیم رافائل یک ماسک قرمز و یک جفت شمشیر دارد او ماهیت تهاجمی دارد و به ندرت مشاهده میشود که دعوا را شروع نکند او اغلب با یک لهجه بسیار برجسته نیویورکی تصویر می شود. اغلب اوقات طنزی پرشور را ارائه میدهد. او به شدت وفادار به برادران خود است او به دنبال نقاش ایتالیایی و معمار رنسانس رافادل نملگ ذاری شده است.

استاد اسپلینتر : سنسی و پدر بزرگ لاک پشت ها یک موش جهش یافته ژاپنی است که راه نینجوتسو را از مربی خود آموخته است او بروی بسیاری از ماجراهای لاک پشت ها دخالت میکند و با انجام کارهای که لاک پشت ها نمی توانند انجام دهند کمک میکند.

شریدر : یک استاد رزمی وحشی بنام اوراکو ساکی است که رهبر قبیله نینجا شیطانی می باشد و دشمن اصلی لاک پشت های می باشد.


سریال‌های لاکپشت های نینجا:

لاک پشت های نینجا که در ابتدا به عنوان لاک پشت های قهرمان جهش یافته در انگلستان و برخی از کشورهای اروپایی شناخته می‌شدند یک مجموعه تلویزیونی اکشن آمریکایی است که توسط موراکامی-ولف-سوانسون و شرکت فرانسوی IDDH Groupe تولید شده است. این مجموعه یک مینی سریال ۵ قسمتی بود که از سال ۱۹۸۸ شروع به پخش کرد و با اضافه شدن قسمت‌های دیگر به یکی از ثابت‌ترین سریال‌های تلویزیونی تبدیل شد.

به دلیل استقبال چشمگیر از سوی بیننده‌ها، مدیران شبکه تصمیم گرفتند که سریال را تا ۱۰ فصل بسازند. این محبوبیت در حدی بود که اکشن فیگورهای لاکپشت‌ های نینجا به‌شدت پر فروش شد و کودکان و نوجوانان زیادی آن‌ها را خریداری کردند. کارتون لاکپشت های نینجا در سال ۲۰۰۳ با نام ریبوت بار دیگر ساخته شد و توانست با تکیه بر کتاب‌های کمیک این مجموعه و ساخت فضایی متفاوت و وفادار به متن اصلی توجه بسیاری از مخاطبان و منتقدان را جلب کند. ساخت این سریال‌ها در سال‌های دیگر ادامه پیدا کرد و در نهایت در سال ۲۰۰۱۸ سریال «ظهور لاک پشت های نینجا جهش یافته نوجوان» و یا Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles پخش شد و تا به امروز ادامه پیدا کرد.


دلیل محبوبیت لاکپشت های نینجا چیست؟

این مجموعه‌ی قدیمی و پر طرفدار به دلیل رشد و رونق صنعت سینما، عروسک و اسباب بازی و کمیک در طی این سال‌ها موفق بوده تا نظر بسیاری از مردم از کودک تا بزرگسال را به خود جلب کند. لاکپشت های نینجا هر کدام شخصیتی متفاوت و هیجان‌انگیز دارند. تماشای کارتون و یا بازی با اسباب بازی‌های آن همواره برای طرفدارانش جذاب بوده و کمپانی‌ها تلاش می‌کنند با اضافه کردن ویژگی‌های تازه و جذاب، نسل جدید را نیز به این لاکپشت های سرگرم کننده علاقه‌مند کند.