بگذارید کودکان خاک بازی کنند.

محققان تاثیر خاک بازی در سلامتی کودکان را به ویژه روی سیستم ایمنی و میکروبیوم بچه ها بررسی کردند. بگذارید کودکان خاک بازی کنند، این یکی از توصیه این محققان فلاندی برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان است. آنها معتقدند بازی با گل و خاک شاید میکروبیوم یا سیستم گوارشی کودکان را تحت تأثیر قرار دهد.

یافته های اولیه نشان می دهد: تغییر محیط کودکان می تواند روشی نسبتاً ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن آنها باشد. کارشناسان می گویند برای درک تأثیرات سلامتی در دراز مدت به تحقیقات بیشتری نیاز است.

اما محققان به والدین ها توصیه می کنند اگر دنبال راهکاری برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان قبل از فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا هستید، راهکار بسیار آسان است. بگذارید کودکان خاک بازی کنند.

یک مطالعه جدید نشان داده که کودکان هنگام ورود به زمین های بازی و خاکی سیستم ایمنی التهابی کمتری دارند. این بررسی های اولیه نشان می دهد که تغییر محیط کودکان می تواند روشی نسبتاً ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن آنها باشد.

چرا بچه‌هایی که با خاک بازی می‌کنند سالم‌ ترند؟

همه‌ی ما می‌توانیم روزهای کودکی را به یاد بیاوریم که با خاک و گل بازی می‌کردیم و چقدر خلاقیت داشتیم. افرادی هم هم‌سن و سال ما هستند که به یاد دارند در دوران کودکی‌شان هرگز پدر و مادرشان اجازه‌ی گل بازی به آن‌ها نمی‌دادند.

تماس مستقیم با طبیعت، جسم و جان کودکتان را تغذیه می‌کند. بچه‌هایی که مدام با طبیعت در تماس هستند، مهارت‌های حرکتی و انعطاف‌پذیری‌شان تقویت می‌شود و حس بینایی و لامسه‌شان قوی‌تر شده و از التهاب در بدنشان کاسته می‌شود

نتایج نشان داد که کودکانی که در طبیعت بازی کرده بودند میزان بالایی از پروتئین های پیش التهاب را تجربه می کنند. علاوه بر آن، میزان میکروارگانیسم ها دیده شده در پوست کودکان بیشتر بوده است. این بررسی ها نشان می دهد که بازی در طبیعت و خاک بازی، به برقراری تعادل سیستم ایمنی کمک می کند. در نهایت از در برابر آلرژی ها و بیماری های التهابی محافظت می کنند.

آشنایی با چند فایده ی خاک بازی برای کودک

  • صرف وقت در محیط طبیعت و بیرون از خانه، به تولید اندورفین کمک می کند و در نتیجه احساس تندرستی و خوشحالی را افزایش می دهد.
  • یکی از فواید خاک بازی برای کودک این است که در فضای بیرون از منزل بودن به تنظیم ساعت بیولوژیک کمک کرده و خواب آرامی را فراهم می کند.
  • ارتباط با حیوانات اهلی در محیط طبیعت و نوازش کردن آنها باعث رها شدن هورمون اکسی توسین شده که احساس امنیت و ایمنی را در کودک به وجود می آورد.
  • راه رفتن، دویدن و فعالیت در بیرون از خانه چند برابر فعالیت در خانه است، و این برای تمام افراد خانواده مفید است.
  • بازی با سنگ، چوب، خاک، و سایر مواد طبیعی قدرت خلاقیت کودک را افزایش می دهد،کودک با ابتکار شخصی خود این مواد را در اختیار گرفته و واکنش های خاص خواهد داشت.
  • و هم چنین کودک با بازی کردن در طبیعت احترام و عشق به محیط زیست را فرا خواهد گرفت.

آیا میکروب ها برای سیستم ایمنی بدن کودک مفید است؟

(اجازه بده میکروب ها را بخورد)، عنوان کتابی است که با هدف تشویق والدین به سهولت در بهداشت کودکان، توسط دو متخصص میکروبیولوژی نگاشته شده است. محققان این کتاب توصیه می کنند، اجازه دهید که کودکتان در بیرون از خانه با گل و لای بازی کند و با جهان طبیعی در ارتباط باشد و از فواید خاک بازی برای کودک لذت ببرد. البته منظور این نیست که پدر و مادر همه مسائل بهداشتی کودک، مانند شستن دست پس از استفاده از سرویس بهداشتی و یا عدم تعامل مستقیم با فردی که سرما خورده است را ندیده بگیرند.

آنها پایه تحقیقات خود را بر میکروب های روده قرار داده اند. امروزه با وجود انواع آنتی بیوتیک و واکسن، به راحتی میکروب ها از بین رفته و بیماری های عفونی درمان می شوند. اما در این بین میکروب های مفید همان هایی که اجازه می دهند سیستم ایمنی بدن توسعه یابد نیز از بین می روند. هر زمانی که سیستم ایمنی بدن کودک با یک میکروب بی خطر مواجه شود، می آموزد که چطور آن را نادیده بگیرد و یا حداقل تحمل کند. و اگر سیستم ایمنی بدن کودک این شرایط را تجربه نکند نابالغ باقی خواهد ماند.

ترشح شادی در مغز با خاک بازی کردن

دانشمندان طی تحقیقاتی، متوجه شدند که خاک بازی، موجب افزایش سطح سروتونین در مغز می شود. سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است،که بر خُلق، حافظه، یادگیری، اشتها، خواب و… تاثیر دارد. تاثیر بازی با خاک مشابه تاثیر داروهای ضد افسردگی است. بنابراین خاک بازی برای کودک و بزرگسال شادی بخش و نشاط آور است.

دریافت ویتامین از طبیعت با خاک بازی کردن

کمبود یا فقدان ارتباط با طبیعت در زندگی های مدرن امروزی ما، موجب اختلالات رفتاری بسیاری در بشر، به ویژه کودکان شده است. طبیعت برای انسان ها همچون یک ویتامین است و همانطور که بدن ما، روزانه به میزان معینی از سایر ویتامین ها نیاز دارد، هر روز به ویتامین طبیعت نیز نیاز دارد. فقدان این ویتامین در زندگی روزمره موجب اختلالات مربوط به کمبود توجه، افسردگی و چاقی در کودکان و بزرگسالان شده است.

افزایش خلاقیت، هوش و هوش هیجانی با خاک بازی کردن

گل و خاک جزء اسباب بازی های سازمان نایافته هستند. این نوع اسباب بازی ها روش مشخصی برای بازی کردن ندارند و می توانند تاثیر بسیار خوبی بر افزایش هوش، هوش اجتماعی و پرورش خلاقیت در کودکان داشته باشند.

برخی راهکارها برای ایجاد یک محیط مناسب خاک بازی برای کودکان عبارتند از:

شیرینی های گلی درست کنید.

قلعه های ماسه ای بسازید.

یک پیست اتومبیلرانی خاکی بسازید.