پیش از تولد کودک جدید در یک خانواده، بیشتر دغدغه والدین متوجه تهیه وسایل مناسب و زیبا و نیز یادگیری چگونگی رفتار با کودک و اصول تربیتی وی می شود، اما مواردی از قبیل “ایمنی کودکان” در خانه و بیرون از آن، کمتر مورد توجه قرار میگیرد. به همین دلیل است که علت اصلی مرگ کودکان ۱ تا ۱۴ سال در آمریکا، اتفاقات و آسیبهای غیرعمدی می باشد. اگرچه بخشی از این حوادث غیرقابل پیشگیری است، اما رعایت اصول ایمنی و نیز اطلاع والدین از تواناییهای فرزندشان، تا حد زیادی میتواند از بروز این ناگواریها جلوگیری کند.

در ادامه با ما همراه باشید تا ۵ نکته مهم جهت کمک به سیستم ایمنی کودکان را ذکر کنیم.

۱. برای نوزادان شیر مادر، بهترین گزینه است

می‌دانیم برای برخی از کودکان تغذیه تنها از شیر مادر امکان‌پذیر نیست؛ اما اگر نوزاد حداقل تا ۶ ماه از شیر مادر تغذیه شود، خطر عفونت به حداقل خواهد رسید. علاوه بر این، تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفته است، نشان می‌دهد که شیردهی به نوزاد آلرژی را نیز کاهش می‌دهد.

۲. کودکان را برای شستن دست‌ها تشویق کنید

حدود ۸۰ درصد از عفونت‌ها از طریق لمس به بدن منتقل می‌شوند. به کودک‌تان یاد بدهید که پس از عطسه، سرفه و استفاده از سرویس بهداشتی دست‌های خود را بشویند. شستن دست‌ها با آب گرم و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه، باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد. همچنین احتمال ایجاد عفونت ریوی را ۴۵ درصد کاهش خواهد داد.

۳. واکسیناسیون کردن را فراموش نکنید

برنامه واکسیناسیون فرزندتان را باید طبق گفته‌های پزشک فوق تخصص اطفال در بیمارستان و زایشگاه مریم، انجام دهید. ایمن‌سازی هر فردی از کودکی آغاز می‌شود و تا بزرگسالی ادامه دارد. واکسن‌هایی که طی این مدت برای افراد در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند از بیماری‌هایی نظیر سرخک، اوریون، آبله مرغان و سایر عفونت‌ها جلوگیری کند.

متخصصین توصیه می‌کنند که واکسن آنفولانزا را هر سال برای کودکان خود در نظر داشته باشید. این واکسن به ویژه برای سلامتی کودکان مبتلا به آسم و سایر بیماری‌های مزمن بسیار حائز اهمیت است.

۴. کودکان باید خواب کافی داشته باشند

برای اینکه کودکان سیستم ایمنی بالایی داشته باشند، باید به اندازه کافی بخوابند. نیاز به خواب در سنین مختلف در کودکان به شرح زیر است:

  • کودکان بین سنین ۳ تا ۵ سال باید بین ۱۰ تا ۱۳ ساعت بخوابند.
  • کودکان ۶ تا ۱۳ ساله باید بین ۹ تا ۱۱ ساعت کامل بخوابند.
  • و در نهایت نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ سال به ۸ تا ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند.

کم خوابیدن در کودکان و نوجوانان منجر به محدود شدن پروتئینی به نام سیتوکین می‌شود که وظیفه مبارزه با عفونت و کاهش التهاب را در بدن دارد.

۵. رژیم غذایی سالم را برای فرزند خود در نظر داشته باشید

متخصصین بر این باورند که یک رژیم غذایی سالم برای سیستم ایمنی بدن کودکان حائز اهمیت است. فرزند خود را تشویق کنید که رنگین کمانی از سبزیجات و میوه‌ها را میل کند. می‌توانید با استفاده از سبزیجات و میوه‌ها با خلاقیت خودتان طوری تزئینات را انجام دهید که میل کودک به خوردن آنها دو چندان شود.

همچنین می‌بایست غذاهای فراوری شده را تا حد امکان محدود کنید. اگر در انتخاب مواد غذایی صحیح دقت داشته باشید، کودک شما قادر خواهد بود که ویتامین‌هایی مانند A و E را که برای سلامتی و سیستم ایمنی بدن لازم است، دریافت کند.

ایمنی در کودکان بسته به سن کودک یا محل قرار گرفتن کودک مانند آشپزخانه، حمام، استخر، زمین بازی و غیره می تواند متفاوت باشد. از این رو در قسمتهای مختلف نکات ضروری و مهم توضیح داده می شود:

از تولد تا ۶ ماهگی

سقوط

از زمانی که کودک توانایی غلتیدن را داشته باشد، امکان سقوط وی از جاهای بلند مانند تخت، مبل، میز تعویض پوشک، صندلی و غیره وجود دارد. بنابراین حتی برای چند لحظه هم کودک را بدون محافظت در چنین جاهایی تنها نگذارید. حتی در کمتر از مدت زمان خواندن یک پیام کوتاه روی موبایل، کودک می تواند عمل غلتیدن را انجام دهد.

سوختگی

بین ۳ تا ۵ ماهگی کودک توانایی برداشتن اجسام با دست را پیدا می کند. بنابراین هرگز به طور هم زمان کودک و خوراکیهای داغ مانند قهوه یا ظرف غذای داغ را حمل نکنید، زیرا توانایی کنترل هم زمان آنها سخت است و کودک ممکن است دست خود را به سمت آنها ببرد و دچار سوختگی شود. بهترین دما برای آب شیر نیز دمای کمتر از ۱۲۰ درجه فارنهایت می باشد. هم چنین بهتر است همواره از سالم بودن آژیر آتش در منزل به خصوص در محل خواب کودک اطمینان حاصل کنید.

خفگی

شناخت محیط کودکان در این سن از طریق دهان میباشد و آنها تمایل دارند اجسام را به داخل دهان ببرند. از این رو هرگز اشیای ریز را حتی برای لحظه ای در دسترس کودکان قرار ندهید. حتی اسباب بازی یا هر وسیله ای که قطعه ریز قابل جدا شدن دارد، میتواند خطرآفرین باشد. از دادن خوراکی های ریز و سفت مانند بادام زمینی یا هرگونه مغزیجات، هویج خام تکه تکه شده، انگور و پاپ کورن جلوگیری کنید. همچنین بهتر است کودک همیشه در محل خود بخوابد تا از افتادن بالش بزرگ، ملافه یا پتوی سنگین والدین روی وی جلوگیری شود. هرگز از تشک های حاوی آب برای وی استفاده نکنید. هم چنین وجود کیسه های پلاستیک در تخت کودک یا اطراف وی ممنوع است، زیرا ممکن است بر روی صورت کودک قرار بگیرد و با تنفس وی، روی صورت بچسبد و تنفس او را مختل کند.

 

۶ تا ۱۲ماهگی

سقوط

افتادن از ارتفاع در سنین مختلف همیشه مطرح است. به خصوص در اواخر این سن کودک توانایی سینه خیز رفتن، ایستادن و حتی راه رفتن را ممکن است داشته باشد. بنابراین بهتر است درب محافظ برای پله ها تهیه کنید و پنجرهها را ایمن نمایید. همچنین اگر مبلمان یا میز، لبه یا گوشههای تیز دارد، آنها را اصلاح کنید، زیرا کودک به همه جا دست می زند تا بتواند بایستد و راه برود وبه راحتی زمین میخورد که میتواند باعث آسیب شود. استفاده از واکر مخصوص کودک نیز میتواند خطرساز باشد زیرا وی را سریعا به مکانهای غیر امن میرساند، مخصوصا جاهایی که خوراکی یا وسایل داغ مانند فر آشپزخانه وجود دارد.

سوختگی

در زمان آشپزی ممکن است فر یا گاز داغ باشد و احتمال آسیب کودک بالاتر میرود. بنابراین بهتر است کودک در صندلی غذا یا زمین بازی یا هرجایی که میتواند ثابت باشد قرار گیرد. سایر نکات سوختگی نیز که در بالا بیان شد نیز بایستی برای ایمنی در کودکان در نظر گرفته شود.

غرق شدگی

در این سن کودکان علاقه زیادی به بازی کردن در آب دارند. بنابراین بعد از هر بار استفاده، آب داخل وان یا هر نوع محفظه ای که آب در آن قرار میگیرد را خالی کنید. در حمام همیشه بسته و غیر قابل باز کردن برای کودک باشد. حتی برای لحظه ای کودک را کنار استخر یا وان حمام یا حتی سطل حاوی آب قرار ندهید. حتی آب با ارتفاع کمتر از ۴ اینچ میتواند باعث بروز خفگی شود. اینکه کودک توانایی شنا کردن داشته باشد، به معنی ایمن بودن وی نیست. همیشه در فاصله نزدیک با وی باشید. در صورتی که استخر در خانه وجود دارد بهتر است دور آن نرده بکشید.

مسمومیت

مواد شیمیایی مانند رنگها، مواد تمیزکاری و داروها را همواره دور از دسترس کودکان نگاه دارید.

خطراتی که بیان شد در سنین بالاتر نیز مطرح هستند. بنابراین جدی گرفتن این نکات به ویژه در مورد محدود کردن دسترسی کودکان به جاهای خطرناک تا سنی که کودک توانایی عقلی مناسب به دست آورد، الزامی است.

وسایل نقلیه

چگونگی استفاده از صندلی مخصوص کودک و قوانین هر ایالت بسته به سن و وزن و قد کودک را مطالعه کنید و از نصب صحیح صندلی کودک و مناسب بودن سایز آن، اطمینان حاصل کنید. هرگز کودکان را در ماشین تنها نگذارید، به ویژه اگر هوا گرم باشد. درهای خودرو و حتی صندوق عقب در حین حرکت باید قفل باشد.
اتفاق ممکن است برای هر کودکی بیافتد. برای مواجهه مناسب، بهتر است اقدامات لازم در صورت بروز برخی اتفاقات از جمله خفگی را از پزشک کودکان سوال کنید، زیرا که یک اقدام کوچک اما صحیح می تواند باعث نجات جان کودک شود.

وسایل ضروری برای ایمنی نوزاد و کودک در خانه

پوشش سوکت: وسیله‌ای کاربردی برای جلوگیری از قرار دادن انگشت در پریز برق می‌باشد. این وسیله از برق گرفتگی و شوک الکتریکی جلوگیری می‌کند.

نرده محافظ: این وسیله برای جلوگیری از ورود کودکان به مکان‌های ناامن یا جلوگیری از سقوط کودکان از پله‌ها طراحی شده‌است.

محافظ لبه: این محصول از آسیب ناشی از برخورد با لبه‌های تیز و خطرناک جلوگیری می‌کند. این وسیله به دلیل اینکه از فوم ساخته شده است بسیار نرم و انعطاف پذیر است.

محافظ گوشه‌های تیز: این وسیله در گوشه‌های تیز و پرخطر نصب می‌شود و گوشه‌های برنده را برای کودکان نرم و ایمن می‌کند.

محافظ انگشتان دست: این وسیله‌ خلاقانه از قرار گرفتن و ماندن دست بین در جلوگیری می‌کند و محل نصب آن بالای دستگیره‌ در است.

سنسور دود: یکی دیگر از وسایل ایمنی نوزاد و کودک سنسور دود است. زمانی که در محیط خانه دود انتشار پیدا می‌کند و آتش سوزی می‌شود این کالا آژیر می‌کشد و اعضای خانه را باخبر می‌کند. این سنسور در محیط‌های مختلفی مثل آشپزخانه، اتاق خواب، اتاق نشیمن و راهروها قابل نصب است.

سنسور نشت گاز مونوکسید کربن: در فصل سرد سال هنگام استفاده از وسایل گرمایشی کاربرد دارد چراکه آمار تلفاتی که از طریق گاز مونوکسید مسموم می‌شوند، افزایش پیدا کرده است. این کالا یک دستگاه الکترونیکی برای افزایش امنیت در محیط‌های مسکونی نسبت به نشت گازهای خطرناک می‌باشد.

قفل پنجره: این وسیله راه امنی برای قفل کردن پنجره‌ها مخصوصا در آپارتمان می‌باشد. با استفاده از این وسیله می‌توانید بدون اینکه پنجره‌ها را بسته نگه دارید از سقوط ناخواسته‌ فرزندتان جلوگیری کنید.

چسب ایمنی شیشه: این چسب‌ها بر روی شیشه چسبانده می‌شوند و اگر شیشه شکست، از خرد شدن آن جلوگیری می‌کند و مانع ریختن خرده‌های شیشه می‌شود.