بازی تنها روشی برای سرگرمی کودکان نیست بلکه می تواند به عنوان یک راه مناسب برای تخلیه تنش ها و فشار های روزمره نیز به شمار رود. این امر علاوه بر کودکان در بزرگسالان نیز بسیار حائز اهمیت است. بازی مناسب فعالیتی است که می تواند سلامت  کودکانمان را حفظ کند. وقتی بچه ها از مطالعه طولانی خسته می شوند، بازی بهترین راه نجات است که مشتاقانه منتظر آن هستند. اما همیشه ممکن است شرایط برای بیرون رفتن و بازی کودکان در مراکز تفریحی و یا پارک ها مهیا نباشد. گرمی یا سردی هوا، وجود بیماری های ویروسی، هزینه های رفت و آمد و زمانی که برای آن صرف می شود می تواند از دلایلی باشد که والدین به انجام بازیهای کودکانه در خانه روی بیاورند.

اهمیت بازی کودکان در خانه

والدین نمی توانند کودکان را از بازی دور نگه دارند. کودکان بی وقفه خواهان بازی کردن هستند و والدین هم زمان با این که تمایل دارند شرایط بازی را برای کودکانشان فراهم کنند اما باید از ایمنی آن نیز مطمئن باشند. اما چرا کودکان را در بازی های داخل خانه سرگرم نمی کنید؟ اگرچه برای بچه های نسل های جدید، بازی های داخل خانه به معنای بازی های ویدیویی یا بازی روی تلفن های همراه است. اما می توان انواع مختلف بازی های هیجان انگیز و لذت بخشی که درون خانه قابل انجام است و یا بازی های فکری را امتحان کرد زیرا این نوع بازیهای کودکانه در خانه برای رشد کودک بسیار مفید هستند.

بازی های مناسب در خانه

هیچ چیز مانند یک بازی خوب برای جمع کردن افراد خانواده دورهم وجود ندارد. در اینجا لیستی از بازیهای کودکانه در خانه وجود دارد که می تواند مناسب شما باشد. وقتی می خواهید کمی با کودکان خود وقت بگذرانید، یا شرایط آب و هوایی اجازه فعالیت در فضای باز را نمی دهد. می توانید کودکان را با این بازی ها سرگرم کنید.

بازی های حفظ تعادل

یکی از بازیهای کودکانه در خانه که می تواند در ایجاد مهارت در کودکان نیز موثر باشد بازی های تعادلی است. این نوع بازی یک فعالیت آسان است و می تواند برای کودکان به خصوص کودکان نوپا بسیار مفید باشد و به آنها کمک کند تا مهارت های حرکتی و تعادل خود را بهبود ببخشند. آنچه شما نیاز دارید شامل یک نوار رنگی و فضای کف اتاق است. کافی است تا نوارهای رنگی مختلف را روی زمین بچسبانید. هر نوار رنگی می تواند قانون متفاوتی برای راه رفتن داشته باشد. به عنوان مثال، می توانید از کودک بخواهید تا فقط روی یک پا، روی نوار قرمز رنگ راه برود. کودک باید فقط روی نوار راه برود. اگر او از نوار خارج شود درواقع در بازی برنده نخواهد شد و در صورتی که تمام طول نوار را بدون خارج شدن از آن طی کند برنده خواهد بود.

بازی پرتاب سکه

بازی پرتاب سکهبازی پرتاب سکه

این بازی به ایجاد هماهنگی چشم و دست کودک شما کمک می کند و از جمله بازیهای کودکانه در خانه است که به صورت جمعی باید انجام شود. برای انجام آن می توانید از دوستان کودک خود خواهش کنید که در این بازی شرکت کنند و یا این که افراد خانواده کودک را همراهی کنند. آن چه شما نیاز دارید تعدادی سکه و چند لیوان بزرگ کاغذی یا پلاستیکی است لیوان را روی یک میز جلوی بچه ها بگذارید. به هر کودک 5 سکه بدهید می توانید از کودکانی که سن بیشتری دارند بخواهید که چند قدم دورتر از میز بایستند. برای آن ها توضیح دهید که باید سکه ها را یکی پس از دیگری درون لیوان پرتاب کنند و فردی که بیشترین سکه را در لیوان انداخته باشد برنده خواهد بود. برای انجام این بازی می توانید از توپ پینگ پنگ نیز به جای سکه استفاده کنید.

بولینگ داخل خانه

می توانید یک بولینگ ساده در خانه خود ایجاد کنید و از آن لذت ببرید. این بازی نیز برای هماهنگی چشم و دست در کودکان ایده آل است. وسایل مورد نیاز شامل یک فضای کف مسطح، ده بطری خالی یا قوطی های نوشابه، توپ پلاستیکی یا یک توپ تنیس و نوار چسب است. بولینگ یکی از بازیهای کودکانه در خانه است که بسیار نشاط آور است. برای انجام بازی با استفاده از نوار چسب رنگی، دو خط یکی برای قرار گیری فرد و دیگری برای قرار دادن بطری ها روی زمین ایجاد کنید. بطری ها را کنار هم و یا روی هم بچینید. از کودک بخواهید تا با پرتاب توپ، ترتیب بطری ها را به هم بریزد. ممکن است بتوانید بولینگ اسباب بازی را از فروشگاه اینترنتی اسباب بازی نیز تهیه کنید.

بازی پرسش و پاسخ

بازی پرسش و پاسخبازی پرسش و پاسخ

این نوع بازیهای کودکانه در خانه می تواند برای بچه ها جذاب بوده و حتی یک روش سرگرم کننده برای یادگیری باشد. آن چه شما نیاز دارید یک تخته سیاه یا سفید به همراه گچ یا ماژیک است. مجموعه ای از پرسش و پاسخ با موضوع های متنوع تهیه کنید. سوال مورد نظر را از کودک پرسیده و روی تابلو جای خالی متناسب با تعداد کلمات یا حروف بکشید از کودک بخواهید تا حرف ها و کلمات را حدس بزند. فرزند شما مجاز به هفت حدس غلط است. شما می توانید با پرسیدن از اسباب بازی های مورد علاقه ، فیلم ها و … بازی را برای کودک هیجان انگیزتر کنید.

تصویرسازی

یک بازی سرگرم کننده است که حداقل به دو نفر برای بازی کردن نیاز دارد. در این بازی تعدادی عکس یا تصویر ترسیم شده را در ظرفی ریخته و از کودک می خواهید به طور تصادفی یکی را برداشته و بدون این که به کسی نشان بدهد تصویرش را روی کاغذ یا یک تخته نقاشی کند. طرف دیگر بازی، باید تلاش کند تا حدس بزند که نقاشی مربوط به چه چیزی است. با داشتن گروه ها و رقابت در برابر یکدیگر می توانید این بازی را سرگرم کننده تر کنید.

بازی های کارتی

بازی های کارتیبازی های کارتی

استفاده از بازی های کارتی، استدلال منطقی و شناسایی رنگ و تعداد را به کودکان آموزش می دهد. خرید اسباب بازی فکری و آموزشی مثل کارت های بازی و بسیاری از بازی های آموزشی دیگر موجب می شوند تا کودک به تفکر و استدلال ترغیب شده و رشد ذهنی و فکری او را بهبود دهد.

ساخت قلعه یا خانه های کوچک

ساخت قلعه یا خانه اگرچه لزوماً یک بازی نیست، اما می تواند کودک شما را درگیر و مشغول کند. آن چه شما نیاز دارید شامل  بالش، صندلی، جعبه های مقوایی، پتو و یا هر چیز دیگری است که که می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. برای ساخت قلعه مقوایی می توانید به سادگی چند جعبه مقوایی را روی هم قرار دهید و آنها را با نوارچسب بچسبانید. بالش ها را از دو طرف جمع کنید و یک شکاف بین آنها قرار دهید. استفاده از چند تکه چوب و یک پتو می تواند به شما در ساختن چادر نیز کمک کند. به راحتی یک میز یا چند صندلی را با یک پتو بپوشانید تا یک قلعه کوچک داشته باشید.

پخت و پز خیالی

پخت و پز خیالیپخت و پز خیالی

اگر کودک شما به آشپزخانه و آشپزی علاقه نشان می دهد، این می تواند بهترین بازی برای او باشد. آنچه شما نیاز دارید ظروف ساده یا یک سرویس آشپزی است.  اگرچه این وسایل به نوعی اسباب بازی دخترانه محسوب می شوند اما همه کودکان در صورت علاقه می توانند این بازی را انجام دهند. به بچه های خود اجازه دهید چند ظرف مناسب را از آشپزخانه بردارند و به این ترتیب شما می توانید شاهد آشکار شدن مهارت های آشپزی آن ها باشید. همچنین به آن ها سفارش دهید تا برای شما یک غذای خیالی خاص را آماده کنند. می توانید سبزیجات خرد شده ساده به کودک خود بدهید تا این بازی برای او واقعی تر به نظر برسد.

بازی سخن چینی

این بازی ساده می تواند به نتایج خنده دار منجر شود. بهتر است در یک گروه بزرگ بازی شود. برای شروع بازی به صورت دایره وار بنشینید. سپس یک نفر شروع کرده و صحبتی را در گوش شخصی که در کنارش نشسته نجوا می کند و آن فرد نیز پیام و حرف را به نفر بعدی منتقل می کند. این کار باید تا زمانی که پیام به آخرین نفر برسد ادامه یابد و وی باید آن را اعلام کند. این بازی سرگرم کننده است زیرا پیام معمولاً با رسیدن به آخرین نفر تحریف می شود. با عبارات طولانی و خنده دار می توان بازی را به چالش کشید.

فوتبال دستی

فوتبال دستیفوتبال دستی

فوتبال دستی یک اسباب بازی پسرانه به شمار می رود این در حالی است که یک بازی هیجان انگیز است که همه افراد خانواده نیز می توانند به صورت دو به دو با هم این بازی را در خانه انجام دهند.

بازی با عروسک ها و وسایل بازی

استفاده از اسباب بازی های معمول مثل عروسک ها و انواع ماشین ها نیز یک راه متداول برای سرگرمی بچه ها است. خرید عروسک پولیشی با شکل های مختلف به ویژه حیوان های جذابی مثل خرس همیشه با استقبال کودکان روبرو می شود. اگرچه این وسایل بازی بسیار مفید و موثر هستند اما بهتر است حتما زمانی را هم برای انجام بازی های جمعی و فکری در خانه با بچه ها در نظر گرفت. از جمله بازی های جمعی و فکری به جز مواردی که ذکر شد می توان به شطرنج، تخته نرد، منچ و ماروپله اشاره کرد که البته برای سن های کمی بالاتر مناسب است.

بازی مارو پله

بازی مارو پلهبازی مارو پله

ماروپله یک بازی خانوادگی کلاسیک است که همه می توانند از آن لذت ببرند. آن چه شما نیاز خواهید داشت صفحه بازی، مهره ها و تاس است. هر شخص تاس  را می اندازد و به اندازه عدد آن، مهره خود را در فضاهای مختلف حرکت می دهد. اگر به نردبانی برسید، بالا می روید و اگر روی دهان مار بیفتید، باید تا دم آن پایین بیایید. بهتر است این بازی را با سه یا چهار بازیکن انجام دهید.

مرتب سازی رنگ ها

این بازی برای کودکان نوپا و خردسالان ایده آل است و به رشد شناختی آن ها کمک می کند. برای این بازی به اشیای کوچک با رنگ های مختلف و تعدادی ظرف نیاز دارید. در شروع همه اشیا و وسایل را با هم مخلوط کنید. سپس از کودک نوپای خود بخواهید مواردی با رنگ یکسان را مرتب کرده و هر کدام را در یک ظرف قرار دهد. اطمینان حاصل کنید که بر فرزند خود نظارت دارید تا از بلعیدن اشیا توسط کودک جلوگیری کنید.

سنگ، کاغذ، قیچی

سنگ، کاغذ، قیچیسنگ، کاغذ، قیچی

این بازی ساده و در عین حال جذاب مورد پسند بسیاری افراد است و از بازی های قدیمی به شمار می رود. شما و فرزندتان باید به طور همزمان با دست خود ژست سنگ ، کاغذ یا قیچی را ایجاد کنید. سنگ ( تا كردن دست خود به صورت مشت)، كاغذ ( كف دست كشیده )، قیچی ( با استفاده از انگشت اشاره و میانی خود به صورت وی شکل) قانون بازی این است که سنگ قیچی را، کاغذ سنگ را و قیچی کاغذ را مغلوب می کنند. امتیازات خود را بنویسید و ببینید چه کسی بیشترین تعداد دورهای بازی را برنده می شود.

حدس زدن نام افراد یا پانتومیم

این یک بازی حدس خالص است و تمام خانواده می توانند آن را بازی کنند. آنچه شما نیاز دارید یک کاغذ برای نوشتن نام افراد است. بچه ها نام یکی از اعضای خانواده، دوست یا معلم را روی کاغذ می نویسند و آن را نزد خود نگه می دارند شما باید نام درست آن شخص را حدس بزنید. بازی با دادن سرنخی در مورد شخص می تواند جالب تر باشد. مشابه این بازی می توان پانتومیم اجرا کرد و با حرکات بدن و ژست های مختلف تلاش کرد تا افراد دیگر بتوانند نام درست را حدس بزنند.

بازی دریا و خشکی

این بازی باورساز می تواند بهترین بازی برای اوقات تفریح در خانه باشد. خانه خود را به دو قسمت تقسیم کنید، یعنی خشکی و دریا. هنگامی که شما خشکی را صدا می کنید، کودک شما باید روی بخش هایی از خانه که در تقسیم بندی خشکی محسوب می شوند، بپرد و هنگامی که شما دریا را صدا می کنید، باید روی قسمت هایی که جزء دریا هستند بپرد. این بازی را می توان با ورزش همراه کرده و سرگرمی آن را بیشتر کرد.