استفاده از واکر در زمان تاتی کردن کودک راهکاری پر طرفدار است. اولین گام‌هایی که کودک برمی‌دارد مرحله‌ای شیرین در زندگی کودک و خاطره‌ای به یاد ماندنی برای والدین است. هنگامی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند ذوق و شوقی فراوان در پدر و مادر به وجود می‌آید که وصف نشدنی است.کودکان نوپا در ابتدا نمی‌توانند تعادل خود را هنگام  راه رفتن حفظ کنند و مرتب زمین می‌خورند. این مساله نگرانی زیادی را برای والدین بویژه مادران به وجود می اورد، زیرا بسیار خطر آفرین بوده و در مکان‌های پر از اشیاء، این زمین خوردن‌ها به کودکان نوپا آسیب می‌رساند. پدر و مادر وظیفه دارند به کودک خود هنگام راه رفتن کمک کنند و او را در راه رفتن همراهی نمایید.یکی از وسایلی که می‌توانید کودک خود را با آن به راه رفتن امن تر تشویق کنید واکر کودک است.با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی این وسیله بپردازیم.

واکر کودکان نوپا چه وسیله‌ای است؟

واکرها، وسایل بسیار محبوب با طراحی خاص و مخصوص کودکان نوپا هستند که کمک می‌کنند، کودک نوپا با تکیه بر آن ها و کاهش فشار به پاهای خود قدم بزند و مجذوب راه رفتن خود شود. به این ترتیب راه رفتن آسانتر شده و خطر ناشی از افتادن کاهش می یابد.

واکر مناسب کودک را تشویق می کند تا بیشتر تمرین راه رفتن کند و زودتر و بهتر مهارت راه رفتن را کسب کند.

استفاده از واکر چقدر موثر است؟

اگرچه هر کودکی بالاخره راه رفتن را یاد می‌گیرد اما مدت زمان یادگیری در کودکان متفاوت است.

استفاده از واکر برای کودک، سرعت راه افتادن کودکان را بالا می‌برد.

علاوه بر این در کودکتان ایجاد اعتماد به نفس کرده و در نتیجه کودک علاقه بیشتری به راه رفتن نشان خواهد داد  و راه رفتن را به سرعت و در زمان کمتری نسبت به سایر بچه‌ها یاد می‌گیرد. در عین حال که خطرات ناشی از سقوط روی اسباب بازیها و اشیایی که احیانا لبه های تیزی دارن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و استرس ناشی از این حوادث را در پدر و مادر کاهش می دهد.

کمک به راه افتادن کودک همیشه مسئله مورد توجه والدین بوده و از گذشته های دور هم ابزارهایی تحت عنوان واکر برای این منظور ساخته می شده است.

مزایای واکر کودک نسبت به روروئک

واکر کودک شباهتهایی به روروئک دارد اما نسبت به روروئک دارای مزیت‌هایی است از جمله:

  • باعث ایجاد اعتماد به نفس در کودکان می‌شود.
  • به سرعت کسب مهارت راه رفتن کمک می‌کند.
  • قابل استفاده در هر مکانی است.
  • حمل و نقل آن آسان است.
  • آسیب هایی که اخیرا مورد توجه متخصصین طب فیزیکی در مورد صدمات روروئک به لگن و ستون فقرات قرارگرفته است در واکر بطور قابل توجهی کمتر است.

شرایط فیزیکی کودک برای استفاده از واکر

سنی که کودک بتواند از یک واکر کودک استفاده کند، بسته به اندازه جثه و قدرت کودک متفاوت است.

کودک باید بتواند سر خود را به طور پیوسته نگه دارد و پاهای خود را لمس کند تا از واکر استفاده نماید.

معمولا در دوره ای که کودک مهارت کافی برای نشستن و یا چهار دست و پا رفتن را دارد و برای بلند شدن و راه رفتن آماده می شود، استفاده از واکر مطلوب است. واکرها برای استفاده  کودکان بین ۶ تا ۱۶ ماه طراحی شده‌اند.

بهترین سن برای شروع استفاده از واکر به طور متوسط از ۹ ماهگی است.

بچه‌هایی که می‌توانند راه بروند نیازی به استفاده از واکر ندارند.

فواید استفاده از واکر

واکر کمک می کند تا کودک نوپا بدون نیاز به کمک والدین در محوطه اتاق ها حرکت کند.

تکیه به واکر به تقویت تدریجی ماهیچه های پا و آماده شدن کودک برای راه رفتن مستقل و بدون نیاز به کمک والدین کمک می کند. علاوه بر این واکرهای امروزی چند منظوره طراحی شده اند و با بازیها، سرگرمیها و موزیکال بودن می توانند ساعتها کودک را سرگرم نمایند تا والدین وقت خود را برای انجام وظایف دیگر بگذرانند. این ویژگیهای جانبی واکر باعث شده تا دوره استفاده از آنها به ماههای قبل از راه رفتن و همچنین ماهها بعد از راه افتادن کودک توسعه یابد و هزینه انجام شده برای یک واکر را اقتصادی تر نماید.

به عبارتی واکرها نقش اسباب بازی را نیز ایفا می کنند.

خطرات احتمالی

واکرها می‌توانند از پله‌ها یا به استخرها سقوط کنند و یا کودک را به سمت اجاق و دیگر مناطق خطرناک سوق دهند.

اغلب صدمات واکر زمانی اتفاق می‌افتد که بزرگسالان در حال تماشای تلویزیون و یا انجام کارهای دیگری هستند.

یک کودک با یک واکر می‌تواند به سرعت حرکت کند به همین دلیل والدین و مراقبان به سادگی نمی‌توانند در صورت افتادن و یا صدمه دیدن با سرعت کافی واکنش لازم را بخرج دهند. حتی اگر یک فرد بزرگسال نزدیک کودک باشد در هنگام افتادن و یا دیگر خطرات نمی‌تواند به او کمک کند. بنابراین موقع استفاده از واکر باید محیط حرکت کودک را امن کنید، به طوری که بتوانید از رسیدن کودک به مکان‌های خطرناک جلوگیری کنید و زمان استفاده از آن را محدود به زمانهایی کنید که امکان مراقبت از کودک را دارید.

برای آشنایی با لوازم ایمنی محیط در دسترس کودک لینک مقابل را ببینید. لوازم ایمنی کودک

نکات ایمنی که باید رعایت شود

اگر تصمیم دارید برای کودکتان از یک واکر کودک استفاده کنید باید مراقب خطرات مانند کابل‌ها و پریزهای برق، گوشه ها و لبه های تیز میزها و اشیاء، مواد شوینده و تمیزکننده، پله ها و نوشیدنی‌های گرم و سایر موارد خطرزا باشید. برای این کار لازم است که:

  • دسترسی کودک خود را به آشپزخانه و مواد قابل اشتعال محدود کنید.
  • حتی الامکان نوزاد را در دوره اولیه استفاده از واکر کودک، ترک نکنید.
  • دسترسی به پله ها، آشپزخانه و شومینه را مسدود کنید.
  • گوشه ها و لبه های تیز میزها، دیوارها و مبل ها را ایمن کنید.

اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز به کودک شما آسیب نمی‌رساند.

به عنوان مثال آتش سوزی، بخاری، پله‌ها، مواد سمی و سایر چیزهایی که ایجاد مسمومیت می‌کند.

واکر کودک باید در یک منطقه امن و مسطح استفاده ‌شود.

انواع واکرها

واکرها در انواع، شکل‌ها و مدل‌های مختلفی ساخته شده‌اند.

وجه مشترک آنها سه یا چهار چرخ است که همراه با یک دسته که تکیه گاه کودک می شود، کارکرد اصلی واکر را شکل می دهند.

واکرها از جنس های مختلفی مثل چوب، پلاستیک و فلز ساخته می شوند.

افزودن کارکردهای سرگرم کننده جانبی در بسیاری از واکرها مورد توجه تولید کنندگان قرار گرفته است تا جذابیت واکر را برای استفاده در سنین پایین تر و بالاتر افزایش دهند.

در مدل های ساده تر و عمدتا چوبی سعی شده تا از اشکال اشیاء دیگر مثل خودروها و سایر اشکال برای جذاب کردن واکر استفاده کنند و فضایی برای قراردادن اسباب بازیهای دیگر( مثل جعبه اسباب بازیها) در آنها تعبیه شده است. در برخی مدلها نیز از اسباب بازیهای موزیکال و فکری به عنوان کارکرد جانبی استفاده شده و یا همزمان نقش چهارچرخه کودک نیز برای استفاده در سنین بالاتر در برخی واکرها پیش بینی شده است.

برخی کارکردهای جانبی واکرها عبارتند از:

واکر چوبی اتوبوس کلاسیک آبی Hape 9