با بروزترین مطالب آموزشی دنیا در حوزه کودک، قصد داریم در این مطلب به طور خاص به موضوع انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای کودکان دوقلو یا چندقلو که چالش بسیاری از والدین است، اشاره داشته باشیم.شما یک نفر هستید و آن‌ها چند تا…!؛  وقتی صحبت از خرید اسباب‌بازی برای کودکان می شود، والدین چند فرزندی بیشتر از همه در این انتخاب دچار چالش‌اند. اسباب بازی هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم گزینه های خوبی برای دوقلو، سه قلو و چندقلوهای شما به شمار می‌آیند. این موارد نه تنها باعث پیشرفت آگاهی و مهارت‌های حرکتی کودکان می‌شوند، بلکه می‌توانند به طور موثری توسط چند کودک مورد استفاده قرار گیرند.

بلوک های نرم:

بلوک‌های نرم اسباب بازی های خوبی برای نوزادان هستند. همچنین برای بازی کودکان نوپا و یا بزرگتر نیز قابل استفاده‌اند. برای تحریک حس بینایی کودک خود،  بلوک‌هایی با رنگ روشن و کنتراست(رنگ‌های متضاد) و طرح‌های زیاد انتخاب کنید. این جغجغه‌ های رنگی (Bright Starts Grab) و بلوک‌های خانه‌سازی کودک (Stack Blocks Toy) در مجموعه‌ای چهارتایی (مخصوص استفاده دوقلوها) با الگوهایی واضح و تصاویر رنگی در بازار عرضه می‌شوند.

تشک بازی:

پارک کوچک بازی کودک ( The Curiosity Activity Gym) یا تشک بازی کودک از سری بازی های Taf، اسباب بازی های آویزی را ارائه دادند؛ تا هم تشک نرمی برای دراز کشیدن کودک باشد و هم باعث تحریک حواس مختلف او شود. وجود رنگ های روشن زیاد، گرافیک های تحریک کننده، بافت های جالب، چراغ ها و موسیقی به تحریک حواس پنجگانه کودک و مهارت‌های حرکتی او کمک می‌کند. این تشک بزرگ که گزینه مناسبی برای دوقلوها است، دارای کمانی برای آویختن اسباب بازی‌ها نیز می‌باشد، که همچنین می توان آن‌ها را جدا کرد تا به طور جداگانه از تشک بازی استفاده شود. این تشک همراه با یک بالش عرضه می‌شود، که برای تشویق کودکان به بلند کردن سر و شانه نیاز به یک بالش اضافی دارید.

اسباب بازی های نرم گیره دار:

 این نوع اسباب بازی (Lamaze Link Along Friends) یک آویز مناسب برای کیف کودک است . گیره‌ها به شما این امکان را می‌دهند که آن‌ها را به صندلی چرخدار یا صندلی ماشین بچسبانید. جزییات رنگی موجود در این اسباب‌بازی، دید بصری کودک شما را تحریک کرده و بافت نرم آن باعث تحریک حس لامسه او می شود. علاوه بر این ، هر یک از این شخصیت ها دارای یک صدای ویژه و منحصر به فرد، مانند خش خش یا جیر جیر (مثل صدای جغد و موش) هستند. این بسته‌ی دوقلو که دارای دو اسباب بازی، یک خرگوش و یک گوزن است، گزینه ی بسیار خوبی برای دوقلوها به شمار می‌رود.

بازی آموزشی جور کردن اشکال (shape sorters):

کودکان بزرگتر از جور کردن اسباب ‌بازی‌ها لذت می‌برند. این دست از بازی‌ها رابطه علت و معلولی را به کودکان آموزش می‌دهد، مهارت‌های حرکتی دست آن ها را تقویت کرده و هماهنگی بین چشم‌ها و دست‌ها را افزایش می‌دهند. این نوع اسباب بازی‌ها (Kiddopotamus King)  شامل اشکالی با طرح‌ها و جلوه‌های مختلفی برای کودکان هستند و به راحتی در یک کاسه رنگی نگه‌داری می‌شوند.

اسباب بازی های بازشو:

اسباب بازی‌های بازشو همیشه باعث لذت کودکان می‌شوند.  این نوع اسباب بازی ( Fisher-Price Brilliant Basics Boppin Activity Bugs) ، به شکل و شمایل حشرات رنگارنگ اند که رابطه بین علت و معلول را تقویت کرده و در عین‌حال کودک را به اکتشاف با دکمه‌ها و اهرم ها تشویق می‌کنند. این سبک اسباب ‌بازی برای راضی کردن دو کودک در یک زمان کافی است، اما برای چندقلو‌ها گزینه ی مناسبی نیست.

پازل های دستگیره دار:

پازل ها یک سرگرمی عالی برای پیشرفت مهارت‌های بصری، فضایی و شناختی هستند. برای بچه‌های کوچک‌تر، محصولاتی با قطعات بزرگ، ترجیحاً از جنس چوب بادوام و با دستگیره‌های بزرگ انتخاب کنید. توجه کنید برای چندقلوهایی که حاضر نیستند اسباب بازی های خود را با کسی سهیم شوند، به دنبال محصولاتی به صورت پکیج یا دسته‌بندی شده باشید.

اسباب بازی های دسته کلیدی (جغجغه‌ای):

اسباب بازی‌هایی با سبک دسته‌‌کلید برای نوزادان جذابیت بالایی دارند. در حین چنگ زدن آن ها، مهارت‌های حرکتی کودک تقویت می شود. هنگام خرید این نوع اسباب بازی  به دنبال نوع پلاستیکی نرم، عاری از ماده BPA و با رنگ‌های مختلف باشید که قسمت‌های کوچک و جداشدنی نیز نداشته باشد. این مجموعه از برند Nuby می ‌تواند برای ایجاد حس خنکی ملایم در یخچال نیز گذاشته شود.

اسباب بازی های سواری:

کودکان بزرگتر، از اسباب بازی‌های سواری، که بتوانند سوار آن شوند و باعث تقویت مهارت‌های حرکتی کودک ‌شود،  لذت می‌برند. هنگام انتخاب این نوع اسباب بازی‌ها  به ویژگی های ایمنی مانند داشتن لبه های نرم و همچنین دو منظوره بودن آن‌ها توجه کنید تا با بزرگ شدن کودکان نیز نیازهای آن‌ها را برآورده کند. برای مثال برخی از اسباب بازی ها دارای دسته هستند تا والدین بتوانند بچه های کوچکتر را هل دهند ، اما برای بچه های بزرگتر به وسیله نقلیه خودران نیز تبدیل می شوند که خود کودک کنترل آن را در دست می‌گیرد. واگن های دوتایی برای دوقلوها گزینه‌ی مناسبی است، اما به محدودیت وزنی آن ها نیز توجه کنید.

کتاب ها:

کتاب‌ های نرم Jellycat  پر از عناصری هستند که برای تحریک هماهنگی چشم‌ها و دست‌ها، اکتشافات لمسی و شناخت کودک از خود طراحی شده‌اند. هر صفحه آن نیز، ویژگی‌های جدیدی، مثل آینه و صدای جیرجیر یا خزنده دارد.

عروسک  های نرم:

عروسک ها احساس راحتی و امنیت را به کودکان خردسال منتقل می‌کنند، اما باید دقت کنید که عروسکی که انتخاب می‌کنید برای کودک مناسب باشد. هنگام انتخاب عروسک به دنبال نوعی نرم و بدون قطعات اضافه باشید که ترجیحاً به جای برچسب با گلدوزی تزیین شده باشد. این نوع عروسک‌های ساده بسیار بادوام هستند. در آغوش گرفتن یک عروسک به تحریک حس لامسه کودک کمک کرده و مهارت‌ یادگیری او را افزایش می‌دهد. وقتی صحبت از عروسک‌ها می‌شود ، به استفاده مشترک آن بین کودکان دو یا چندقلو فکر هم نکنید و برای خرید عروسک جدا برای هرکدام از بچه‌ها برنامه‌ریزی کنید.