شرکت های متعددی در ساخت اسباب بازی ساختنی وجود دارند. اما اگر بخواهیم بهترین آن ها را نام ببریم تنها می توان لگو را به عنوان پرچم دار این عرصه معرفی کرد. لگو به معنای خوب بازی کردن و در لاتین هم به معنای در کنار هم قرار دادن است.

در حال حاضر اسباب بازی های ساختنی بسیاری در سراسر دنیا با شکل و تنوع بسیارزیاد تولید می شود و هر روزه این تنوع گسترده تر هم می گردد اما به جرات می توان گفت که این بلوک اگر با هر برندی هم ساخته شود همه آن را با نام لگو می شناسند و ازآن دسته اسباب بازی هایی است که از گذشته تا امروز همراه ما بوده وهیچ گاه کسل کننده و تکراری نخواهد شد و همیشه پاسخگوی خلاقیت هر طیف سنی می باشد.

چرا باید در بین اسباب بازی ها، بازی ساختنی را انتخاب کنیم؟

ضرورت بازی برای کودکان امری بسیار مهم تلقی می شود که همواره نکته هایی را به همراه دارد و با آموزش این نکات به کودکان می توان شاهد رشد جسمی، ذهنی و حتی احساسی کودکان بود. اصول ساخت لگو کالایی آموزشی و سرگرم کننده است و هدف آن هم بالا بردن اعتماد به نفس کودکان می باشد. قبل از این که اقدام به خرید اسباب بازی ساختنی کنید، بهتر است ویژگی هایی را که می خواهید در ذهنتان به خاطر داشته باشید. ما این ویژگی ها را به شما می گوییم.

مهارت های حرکتی

استفاده از اسباب بازی های ساختنی موجب تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودکان و توانایی آنها در کنترل دست و انگشتان به هنگام حرکت و یا لمس اشیا می ‌شود.

چیدن قطعات، جدا کردن آن و کنار هم قراردادنشان همه باعث تقویت مهارت های انگشتان دست کودک می شود. این حرکات به فرزندتان کمک می کند تا در مهارت های حرکتی خوب ، ظریف و دقیق تر عمل کند. البته یک سری مهارت های حرکتی در بازی های با تحرک بیشتر مثل دوچرخه سواری و تاب بازی تقویت می شود. این مهارت ها اغلب وقتی نصیب کودکان می شود که بتوانند با انواع اسباب بازی های ساختنی سرگرم شده و مدتی را به ساخت ابزارهای مختلف بپردازد.

مهارت های گفتاری و اجتماعی

کودکان معمولا دور هم و به صورت مشارکتی به بازی با این نوع اسباب بازی ها مشغول می شود که باعث می شود مهارت های ارتباطی و استفاده از زبان و کلمات در آن ها تقویت شود.ساختار اسباب بازی های ساختنی طوری طراحی شده است که می تواند کودکان را به دور هم جمع ‌کند و شرایط ایده پردازی و همکاری میان آنها را فراهم کند. آنها در اثنای بازی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌ کنند، نظرهای مختلف خود را مطرح می کنند. همچنین آنها با مشاهده ی عملکرد دوستان خود به ابراز عقیده می پردازند. بنابراین به تدریج توانایی نقد کردن را نیز کسب می کنند.

پرورش مهارت تخیل کودکان با ساختنی ها

بازی ساختنی بچه را همواره خلاق و ایده پرداز پرورش می دهد. چرا که آنها به طور مداوم در حال تفکر و پردازش مشاهدات خود هستند تا راه حل های نوین را کشف و به کار ببندند.هنگامی که بچه با اسباب بازی هایی همچون؛ لگو ماشین، لگوی کامیون باغ وحش، آجره ساختنی و غیره مشغول بازی می شود این امکان را می یابد تا هر خیالی را که در ذهن متصور می شود به مرحله‌ی اجرا بگذارد.