با توجه به اینکه این روز‌ها همه اسباب بازی‌هایی که برای نوزادان به بازار عرضه می‌شود متناسب سن کودکان است ولی باید هنگام خرید به نوع آن‌ها و سن کودک توجه شود. والدین وظیفه دارند مشخص کنند کدام یک از آن‌ها برای نوزادان ایمن هستند. این واقعیت كه اسباب بازی‌هایی وجود دارد كه برای نوزادان ایمن نیستند، کار را دشوارتر می‌کند. به همین ترتیب، دانستن اینکه از خرید کدام یک از اسباب بازی‌ها برای نوزاد اجتناب کنید خیلی مهم است. برخی از اسباب بازی‌ها بی‌خطر هستند و استفاده از آن‌ها تخیل کودک را ترویج می‌دهند. برخی دیگر خطرات ایمنی را به همراه دارند و هیچ کاری برای رشد کودک انجام نمی‌دهند.

کودکان در مناسبت‌های مختلف و جشن تولدشان اغلب به واسطه والدین، اقوام و دوستان اسباب بازی‌هایی را به عنوان هدیه دریافت می‌کنند که برخی از این اسباب‌بازی‌ها متفکرانه خریده می‌شوند و متناسب با سن کودک هستند، در حالی که برخی دیگر بدون فکر و تنها به جهت جذابیت ظاهری خریداری می‌شود اما مواردی وجود دارد که باید قبل از خرید برای کودکان به خاطر داشته باشید. در اینجا بدترین چیزهایی که هرگز نباید برای کودکان خریداری شود را معرفی می‌کنیم.

 • اسباب‌بازی‌های پر سرو صدا

والدین و پدر بزرگ و مادربزرگ‌ها سعی می‌کنند اسباب‌بازی‌هایی را برای فرزند و نوه‌هایشان تهیه کنند که برای کودک جذاب و خاطره‌انگیز باشد. بسیاری از مردم تصور می‌کنند اسباب‌بازی‌هایی که جملات خاصی را تکرار می‌کنند یا سرو صدا ایجاد می‌کنند، سرگرمی خوبی برای کودکان هستند اما واقعیت این است که اینگونه سر‌و‌صداها هم اعصاب شما را بهم می‌ریزد و هم پس از مدتی کودک نیز از آن اسباب‌بازی متنفر خواهد شد.

 • اسباب‌بازی‌های خشن

مطالعات نشان داده است که استفاده افراطی از اسباب‌بازی‌های خشن مثل تفنگ، شمشیر، کمان و ... باعث پرخاشگری کودکان در رده سنی 1 تا 11  سال می‌شود. حتی اسباب‌بازی‌هایی حاوی تصاویر خشن و عصبانی هم نباید برای کودکان خریداری شود زیرا اینگونه اسباب‌بازی‌ها ناخودآگاه کودک را با شرارت و جنایت آشنا کرده و بر روحیات او تأثیر منفی می‌گذارد.

 • عروسک باربی

 عروسک‌های باربی نمایش نامناسب و خطرناکی از شکل انسان را برای کودکان در سنین 6 تا 12 سال ارائه می‌دهد. این عروسک‌ها ساخته شد، قصد داشت تا دختران آینده مورد علاقه خود را در حین بازی با عروسک‌های باربی تجسم کنند.

 • اسلایم

در چند سال اخیر اسلایم به یکی از سرگرمی‌های محبوب در بین کودکان تبدیل شده است اما گزارش‌های اخیر نشان داده که اسلایم حاوی مقادیر بالایی مواد شیمیایی است که می‌تواند باعث تحریک پوستی، حالت تهوع و سوزش چشم در کودکان 3 تا 12 ساله شود.

 • کنسول‌های بازی

یکی از تفریحات کودکان، استفاده از کنسول‌های بازی است اما این کنسول‌ها می‌تواند خطراتی را برای کودکان در سنین 7 تا 12 سالگی در پی داشته باشد. یکی از این خطرات، صرف وقت زیاد برای انجام بازی‌های ویدیویی است که می‌تواند برای سلامتی کودک مضر باشد. نشستن مداوم در یک مکان و انجام طولانی مدت بازی‌های ویدیویی می‌تواند باعث افزایش چاقی، ضعف عضلات و مفاصل، بی‌حس شدن دست و انگشتان شود و مطالعات متعدد نشان می‌دهد که این کنسول‌های حتی می‌تواند بینایی را نیز ضعیف کند.

نکات خرید اسباب بازی برای کودکان زیر 3 سال

کودکان زیر 3 سال در حال کشف و یادگیری هستند. آن ها برای شناخت هر چیزی ابتدا آن را در دهان خود قرار می دهند. یا برای بازی کردن با هر نوع اسباب بازی ممکن است نتواند به خوبی برخی از آن ها را کنترل کند به همین دلیل بهتر است به هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان زیر 3 سال به موارد زیر توجه کنید:

اسباب بازی ساخته شده از قطعات کوچک نخرید

از خرید اسباب بازی های بسیار کوچک که ممکن است فرزندتان قورت دهد و در گلو او گیر کند پرهیز کنید. موارد کوچک و صاف ممکن است خطری ایجاد نکند. اما اشیا کوچک و تیز یا برخی لوگوها و مکعب ها ممکن است سلامتی فرزندتان را به خطر بیاندازد.

لوازم ساخته شده از سرب را خریداری نکنید

سرب به دلیل نرمی زیاد به دست کودک مالیده می شود و با گذاشتن دست خود در دهانش وارد بدن کودک شما خواهد شد. به همین دلیل است که هوای آلوده به دلیل داشتن سرب می تواند باعث مسمومیت شما شود.

عروسک های ساخته شده از الیاف نخرید

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم کودکان زیر 3 سال هر چیزی را در دهان خود می گذارند. به همین دلیل خرید عروسک های ساخته شده از الیاف نیز برای آن ها ضرر دارد. چرا که نه تنها گذاشتن عروسک ها در دهان برای کودک ضرر خواهد داشت. بلکه این عروسک ها اغلب شامل قطعات ریزی هستند که چشم یا دیگر قسمت ها عروسک را می سازند و ممکن است کودک آن ها را در دهان خود قرار دهد.

اسباب  بازی های خطرناک برای چشم

برخی اسباب بازی ها می توانند باعث آسیب به قرنیه کودک شوند. برخی اسباب بازی ها ممکن است باعث خراش یا زخم قرنیه و حتی پارگی شبکیه چشم شوند. بافت چشم بافتی بسیار حساس است و آسیب به آن ممکن است جبران ناپذیر باشد.

 • شمشیر نیزه یا ترکه اسباب بازی
 • اسپری برف شادی و اسپری نخ شادی
 • چراغ قوه هایی با نور زیاد و لیزر
 • تفنگ هایی که هر نوع تیر اسباب بازی پرتاب می کنند.
 • تیروکمان، کمان های پرتاب کننده بادکنک آبی و تفنگ های آب پاش
 • بازی هایی که شامل وسایل ماهیگیری همچون چوب یا قلاب ماهیگیری است