انتخاب اسباب بازی خوب و مناسب برای کودکان در سنین مختلف زندگی همواره یکی از چالش‌های والدین بوده است. قصد داردیم در این مطلب به معرفی اسباب بازی های مناسب کودکان 3 تا 6 ماهه بپردازد.در این سن ، کودک شما متوجه می شود که دست هایش ، که حال دیگر مشت نیست، چقدر سرگرم کننده هستند. او می ‌تواند یک اسباب بازی که در دستش گذاشته شده را بگیرد و یا دستش را به سمت کسی دراز کند.به زودی او می‌ تواند یک اسباب ‌بازی را در دست‌ های خود بگیرد و معمولاً قبل از آن که آن را در دهانش بگذارد، مچ دستش را بچرخاند تا آن را ازهمه طرف نگاه کند. برچسب ها و برجستگی‌های اسباب ‌بازی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه اسباب بازی های اطراف کودک برای جویدن بی خطر هستند. و هرگز یک اسباب بازی را با کش یا نخ به  گهواره و تخت وصل نکنید زیرا ممکن است در نهایت مقابل صورت کودک قرار گیرد و مانع نفس کشیدن او شود.در ادامه تعدادی از اسباب‌ بازی ‌هایی که برای این سن مناسب هستند را معرفی میکنیم:

آویز تخت کودک:

کودکان از اشیا با رنگ ‌های روشن لذت می‌ برند – به خصوص اگر آن ‌ها حرکت کنند یا موسیقی پخش کنند. یک آویز تخت می تواند زندگی را برای کودک شما جالب تر کند ، اما تنها در صورتی از آن  استفاده کنید که کودک شما هنوز قادر به تنهایی بلند شدن نیست. (بعضی آویز ها ممکن است برای کودکانی که در خوابیدن مشکل دارند، مناسب نباشد).

چند نکته ایمنی را در نظر داشته باشید: آویز تخت  نباید قطعاتی (مانند  رشته ها یا اسباب بازی های آویزان) داشته باشد که دست کودک شما به آن برسد. آویز  را 20  تا 40 سانتی‌متر از چشم کودک خود دور نگه دارید و به محض اینکه کودک شما قادر به بلند شدن شد ( حتی با فشار روی دست و زانو) ، آن را بردارید.

جغجغه های سبک:

کودکان عاشق سر و صدا هستند. به کودک خود یک جغجغه بدهید و ببنید که چگونه آن را تکان می دهد. یک موسیقی با ضرب قوی پخش کنید  – کودکان این سنی معمولاً موسیقی را دوست دارند و  یاد می گیرند که ریتم را درک کنند. به دنبال جغجغه هایی باشید که از مواد محکم (نه نازک و شکننده) و بدون قسمت های کوچک (که ممکن است کودک ببلعد) ، ساخته شده باشند.

میله های بازی: (Activity bars)

اینها میله‌ها همراه با اسباب ‌بازی ‌های نرم یا پلاستیکی هستند که در صندلی نوزاد، صندلی اتومبیل یا کالسکه قرار می گیرند. این به این معنی است که هنگام سفرهای طولانی با اتومبیل یا پیاده روی با کالسکه، کودک شما می ‌تواند خودش را با کشف تمام این چیزهای جالب و پر سر و صدا مشغول کند.

حیوانات و عروسک های نرم:

در این سن ، بسیاری از کودکان به عروسک یا حیوان پولیشی دلبستگی پیدا می کنند. نرم و قابل نوازش بودن از معیارهای اصلی است. عروسک هایی که چیزهایی مانند سیم در گوش یا دم دارند تهیه نکنید – این عروسک ها ممکن است اجسام سفتی که زیر پارچه عروسک قرار دارد به پارچه فشار ‌بیاورد و به کودک آسیب برساند. همچنین مطمئن شوید که عروسک ها به خوبی دوخته شده باشند. اسباب بازی های نرم با چشم و دهان پلاستیکی دارای خطر احتمالی خفگی هستند. 

اسباب بازی های پلاستیکی صدادار:

معمولا هر چیزی که  کودک بتواند آن را چنگ بزند و صدا دهد برای این گروه سنی محبوب است. این اسباب ‌بازی‌ها برای وان عالی هستند. انتظار شنیدن این صدا و گاهی شنیدن صدای جیغ و خنده‌ ی کودک دلبندتان را داشته باشید.

کتاب های تخته ای: (کتاب هایی با صفحات ضخیم)

کتاب خواندن برای کودک در هر سنی تاثیر خودش را دارد. کتاب های تخته ای برای کودکان این سنی مناسب اند، زیرا می توانند در مقابلِ داخل دهان بردن، آب دهان زدن و اشکال دیگر از عشق ورزیدن کودکان به اجسام مقاومت کنند. حتی برخی از کتاب های تخته ای بافت های متفاوتی دارند که کودک شما می تواند احساس کند. گوش دادن به صدای شما به کودک کمک می ‌کند تا گوش او برای یادگیری زبان آماده شود. تغییر صدا و آواز خوندن باعث می شود تا کتاب خواندن برای کودکتان جذاب تر شود.

دندان گیر های رنگی:

وقتی کودک لثه درد یا خارش لثه دارد، هیچ چیز بهتر از جویدن یک دندان گیر محکم نیست. دندان گیر را در یخچال نگه دارید تا وقتی کودکتان به آن نیاز دارد، خنکی آن باعث تسکین او شود. اما هرگز آن‌ها را در فریزر قرار ندهید ،چون  چنین درجه حرارت سردی می تواند به لثه و لب نازک کودک شما آسیب برساند.

اسباب بازی های مهارتی

( اسباب بازی هایی که برای تقویت مهارت های حرکتی به ویژه دست هستند.)

هنگامی که کودک شما بتواند چیزهایی را بردارد و آن ها را جابجا کند (یا پرتاب کند)، بشدت عاشق بلوک ها ، پازل‌های ایمن کودک و بازی‌های جور کردن اشکال خواهد شد. توپ های بزرگ و نرم که او بتواند آن ها را بچرخاند یا نوازش کند، گزینه های محبوب دیگری هستند. به خصوص اگر هنگام حرکت سر و صدا و موسیقی راه بیندازند. اسباب بازی هایی با اهرم هایی که او بتواند بکشد و لولاهای پلاستیکی بزرگی که باز و بسته می شوند، نیز میتوانند کودکان را مجذوب کنند.


رورورک ها:

زمانی که کودک ۶ ماهه است ، احتمالا می ‌تواند بنشیند و یک دید جدیدی از زندگی داشته  باشد. او احتمالا عاشق نشستن در رورورک احاطه شده با اسباب ‌بازی های ‌خود خواهد بود، که می تواند آن ها را دست بزند، بچرخاند و صدا دهد. فقط مطمئن شوید که رورورک او غلت نخورد یا جهش نکند. (کودکان گاهی اوقات سرنگون می شوند یا به سمت اشیا غلت می زنند.)

همچنین ، برخی رورورک ها ممکن است برای کودک شما نگران کننده باشد، بنابراین قبل از خرید بگذارید او یک رورورک را در فروشگاه یا در خانه یک دوست امتحان کند.

لحاف ها و تشک های بازی:

این لحاف ها فقط برای داخل خانه مفید نیستند – بلکه آن‌ها در بیرون نیز شما را نجات می دهند. چه در حال گردش در پارک هستید  و چه در یک هتل اقامت دارید، می ‌توانید یکی از آن ها را روی زمین پهن کنید تا کودک شما یک سطح تمیز و آشنا برای بازی داشته باشد. قلاب های دوخته شده در کنار آن به این معنی است که می توانید اسباب بازی های مورد علاقه کودک را به آن وصل کنید و آنها را نیز با خود ببرید.