واضح است که اسباب‌بازی‌های فکری ساختنی می‌تواند روش فکر کردن کودکان را تغییر دهد. این قبیل اسباب بازی‌ها خلاقیت و مهارت‌های حیاتی کودک را تحریک می‌کند و روانشناسان هم معتقدند طراحی محیط زندگی و آنچه کودک را مجبور به کسب مهارت حل مسئله کند، باید از سنین پایین اتفاق بیفتد.
اسباب بازی جورچین یکی از بهترین
 بازی های فکری برای کودکان می باشد که باعث رشد خلاقیت در بچه ها می شود

این اسباب‌بازی‌های فکری چه کار می‌کنند؟

مهم‌ترین مهارتی که کودک در بازی با اسباب بازی های فکری و ساختنی پیدا می‌کند هماهنگی دست و پا و کسب مهارت حرکتی است. علاوه بر این، مهارت‌های فضایی، ایجاد ظرفیت خلاق و تفکر گرا، به دست آوردن مهارت اجتماعی و البته توانایی زبانی از دستاوردهای ارزشمند استفاده از این قبیل اسباب‌بازی‌هاست.

خلاقیت زیاد می‌شود

درست است که کودک اغلب بر اساس دستورالعملی که روی این قبیل اسباب‌بازی‌های فکری وجود دارد، بازی می‌کند اما به تدریج در ذهن خودش آنچه می‌خواهد بسازد را طراحی می‌کند. هرچه کودک بیشتر این بازی را انجام دهید ایده‌های بیشتری برای ساخت چیزهای جدید خواهد داشت و آمادگی شروع کاری که خودش قبل‌تر فکرش را کرده، پیدا خواهد کرد.

بازی‌های فکری ساختنی؛ آموزش افزایش هوش

مهارت‌های حرکتی‌اش افزایش پیدا می‌کند

طبیعی است قرار دادن این قطعات ریز در کنار هم کار چندان راحتی نیست. دقیقا به همین دلیل است که ساختن این قطعات و کنار هم قرار دادن آنها باعث توسعه مهارت‌های حرکتی و البته هماهنگی دست و چشم می‌شود. این بازی‌ها برای افرادی که در نوشتن مشکل دارند یا مهارت حرکتی مناسبی ندارند، بسیار مفید است.

اسباب بازی های فکری ساختنی قدرتمند می‌کند

کودک به یک دلیل با این قبیل اسباب‌بازی‌های فکری بازی می‌کند، آن هم این است که بازی با این وسایل را دوست دارد. همین کار شانس تقویت مهارت‌های ساختمانی را در فرزند شما افزایش می‌دهد. این نوع اسباب‌بازی‌ها کودکان را با ایده‌های جدید مواجه می‌کند به این ترتیب که اگر شما خودتان هم کنار کودک با این اسباب‌بازی‌ها چیزی بسازید او می‌تواند از ساخته شما ایده بگیرد و خودش طرحی جدید داشته باشد.

اعتماد به نفسش زیاد می‌شود

کودکانی زیادی هستند که در ابتدا علاقه‌ای به اسباب بازی های فکری و ساختنی ندارند این قبیل کودکان این بازی‌ها را دوست ندارند چون با خودشان فکر می‌کنید در این بازی چندان خوب نیستند و مانند کودکان دیگر نمی‌توانند بازی کنند. در حالی که هیچ استانداردی برای بازی‌های فکری و ساختنی وجود ندارد و هیچ درجه‌بندی نمی‌توان برای آن در نظر گرفت. بنابراین خیلی زود می‌توانند در این بازی‌ها سرعت بگیرند و در کنار دیگر بچه‌ها اعتماد به نفس انجام بازی را پیدا کنند.

راحت مسئله‌ها را حل می‌کند

مهم‌ترین نکته در اسباب بازی های فکری ساختنی؛ بداهه بازی است. اینکه کودکان سعی کنند فقط با قطعات موجود چیزی بسازند به آنها کمک می‌کند با وجود نقایصی که در نبود برخی قطعات وجود دارد؛ به هدف برسند. این خودش یعنی کسب یک مهارت مهم که آن هم حل مسئله است. او در این بازی یاد می‌گیرید که حتما نباید از یک نقطه شروع کرد و به نقطه دیگر رسید و این احتمال وجود دارد که انشعابات زیادی بین این دو نقطه ایجاد شود.

متفاوت بودن را یاد می‌گیرد

وقتی کودک قطعه‌ای نامتعارف می‌سازد یا از رنگ‌های متفاوت استفاده می‌کند باید به او اطمینان بدهید که این تفاوت اصلا بد نیست و حتی می‌توان درختی داشت که سیاه و سفید است و بنابراین او می‌آموزد چطور خارج از قاعده مرسوم اما متفاوت و بدیع ایده‌هایش را خلق کند.

وارد دنیایی جدید میشود

اسباب بازی‌های فکری ساختنی اغلب کودک را وارد دنیایی جدید می‌کنند. و تصویرسازی کودک را به شدت تقویت می‌کنند و همین تصویرسازی او را به دنیایی دیگر می‌برد. آنها با این بازی‌ها با مهندسی بیشتر آشنا می‌شوند جون ممکن است در ساخت قطعه‌ای ناموفق باشند و به دنبال راهی برای پیدا کردن مشکل و رفع آن باشند و این ذهن آنها را مهندسی تربیت می‌کند.

اهمیت بازی فکری برای کودکان و همچنین بزرگسالان

مغز کارکردهایی بیش از تفکرِ صرف دارد. درحقیقت، امپراطور بدن ما همین مجموعه‌ی حدودا 1500 گرمی است که با بیلیون‌ها یاخته‌ی عصبی (نورون) ـ و بسیاری بخش‌ها و اجزای ظریف دیگرـ کلیه‌ی اندام‌ها و کارکردهای بدن را تحت فرمانروایی دارد. آیا از یک فرمانروای بیمار و ضعیف می‌توان انتظار عملکردی مناسب و مؤثر داشت؟! ما با انجام فعالیت‌های گوناگون نظیر بازی های فکری مغزمان را نیز ورزیده می‌کنیم.

فلسفه‌ی فواید بازی های فکری برای کودکان و بزرگسالان از جهاتی مشابه و از جهاتی متفاوت است. عمده فعالیت‌های ما جزء روزمرگی‌ها و کارهای عادی زندگی هستند. همانطور که برای سلامت و تقویت جسم علاوه بر این فعالیت‌های عادی، ورزش‌ها و فعالیت‌هایی جانبی درنظر گرفته می‌شود، برای مغز نیز باید چنین تدابیری داشت.

مهم‌ترین فواید بازی های فکری برای کودکان عبارتند از:

اول: فواید بازی های فکری برای رشد ذهنی کودک

نخستین و برجسته‌ترین تأثیری که از بازی های فکری انتظار می‌رود، بهبود رشد مغزی و کارکرد ذهنی کودک است. درست است؛ هدف طراحان بازی فکری همین است و بازی های فکری دقیقا چنین کارکردهای ذهنی دارند و در زمینه‌های زیر باعث بهبود عملکرد مغز و ذهن می‌شوند.

1. افزایش تمرکز، توجه و ادراک: افزایش و تقویت این سه مهارت ذهنی، از جمله فواید بازی های فکری برای کودکان است که نقشی اساسی و مبنایی در رشد همه‌جانبه‌ی کودک خواهد گذاشت. اگر این قوا در ذهن کارایی لازم را نداشته باشند، هرگونه آموزش در سال‌های بعدی با شکست مواجه خواهد شد. جالب اینجاست که جنبه‌ی سرگرمی بازی ها برای کودکان، برجسته‌تر است و آنان معمولا احساس نمی‌کنند در حال تقویت مهارت‌ها و آموزش و یادگیری هستند.

یک نکته‌ی مهم در این رابطه، تأثیری است که می‌توان از بازی های فکری استاندارد و مناسب، برای بهبود تمرکز و ادراک کودکان بیش فعال داشت. ازسوی کارشناسان معمولا توصیه می‌شود برای تمرین تمرکز و توجه در این دسته از کودکان، حتما از بازی های فکری مدد گرفته شود.

2. درک بهتر مفاهیم درسی با استفاده از بازی های فکری: از جمله مهم‌ترین فواید بازی‌های فکری برای کودکان که از نظر والدین و مربیان نیز بسیار موردنیاز است، کمک به آموزش و عمیق‌تر کردن فرایند یادگیری است.
3. تقویت تخیل و افزایش خلاقیت: از فواید بازی های فکری برای کودکان این است که مؤثرترین نقش را در تقویت تخیل و خلاقیت کودکان دارند. بازی های فکری مجالی عالی برای کودک فراهم می‌کنند تا از ذهن خود کمک بگیرد و حقایقی را با تجزیه و تحلیل ذهن خود، کشف کند.

دوم: فواید بازی های فکری برای رشد اجتماعی کودک

کودک در جریان بازی‌ها، هم‌بازی دارد. از فواید بازی فکری برای کودک این است که علاوه بر هم‌بازی، هم‌فکر نیز دارد. در روند بازی های فکری کودکان در تمرکز، توجه و نتیجه‌گیری‌ها، یاری دهنده‌ی یکدیگر هستند. آنان افکار و ایده‌های خود را با هم‌سالانشان مطرح می‌کنند، به تجزیه و تحلیل یافته‌های ذهنی یکدیگر می‌پردازند و از جمع‌بندی فکرها و ایده‌های گوناگونشان به نتایجی می‌رسند.

سوم: فواید بازی های فکری برای رشد روانی و شخصیت فردی

رشد فردی زمینه‌ای برای رشد اجتماعی است. اگر می‌خواهیم فرزندانمان عملکرد نیرومندی در اجتماع داشته باشند، باید ابتدا روی زمینه‌های فردی آنان نیز تمرکز کنیم.
1. تقویت اعتمادبه‌نفس: از فواید بازی های فکری برای کودکان، رشد اعتمادبه‌نفس در آنان است. هماهنگی نوع بازی با سن و توانایی‌های کودک به طور ویژه در این مورد، مطرح است. درک توانستن، طی فرایندی که متشکل از برخی مراحل است و به حصول نتیجه می‌انجامد، از طریق بازی های فکری برای کودک فراهم می‌شود.
2. کاهش استرس: از بهترین فواید بازی های فکری که اتفاقا بزرگسالان نیز به آن توجه نشان ‌دهند، کاهش اضطراب و فشار روانی است. بازی های فکری معمولا با جلب توجهات پراکنده به سمت خود، افکار آشفته را سروسامان می‌دهند. این بازی ها در بهبود عملکرد ذهن در راستای حل مسائل نیز بسیار مؤثر هستند.

نتایج و فواید بازی های فکری در بلندمدت

افزایش توانایی‌های مغزی از سنین کودکی، تأثیراتی جالب توجه در سنین بزرگسالی دارد. تقویت قدرت تمرکز، توجه و ادراک در همه‌ی مراحل زندگی مورد نیاز است. همچنین افزایش سلامت روانی در کودکی اهمیت بیشتر و تأثیرات ماندگارتری دارد.

تقویت و رشد مهارت‌های فردی و اجتماعی، کودک را تبدیل به انسانی توانمند می‌کند که روزبه‌روز استقلال بیشتری می‌یابد و حس مسئولیت‌پذیری و اتکای به خود را بیشتر در خود رشد می‌دهد.