اهمیت حریم خصوصی کودکان و روش احترام به آن

همه ما حریمی داریم که از آنِ خودمان است و در این حریم می توانیم آزادانه کند و کاو کنیم و امکانات و ظرفیت های بالقوه خود را کشف کنیم ، مرتکب خطا شویم. کودکان نیز مانند ما به حریمی از آنِ خود نیاز دارند زیرا بدون فضای کافی برای کند و کاو و آزمایش و خطا نمی توانند خود تصمیم بگیرند و تبدیل به فردی مستقل و دارای قدرت تصمیم گیری شوند. در این بخش از خانواده پلاس نم نمک به شما کمک می کنیم مفهوم فضای خصوصی را به فرزندتان بیاموزید و برای او حریم خصوصی قائل شوید.آموزش مفهوم حریم خصوصی به کودکان به زبان ساده

چرا باید کودکان حریم خصوصی داشته باشند ؟

اگر فرزندان ما حریمی نداشته باشند که خطاهایشان در آن رخ دهد و در آن با علایق و نفرت های خود آشنا نشوند و دست به آزمایش و خطا بزنند زندگی آن ها به صورت عاریتی پیش می رود و آنها یا به کودک سرکش و یاغی یا به کودک منفعل تبدیل می شوند.

حریم خصوصی کودک از چه زمانی تعریف پیدا می کند؟

حفظ حریم شخصی کودک با سبک زندگی خانواده ها ارتباط دارد نوع نگاهی که ما به خودمان ، فرزندان مان و روابط مان داریم و شناختی که از حیطه های مختلف وجودمان داریم می تواند در تعیین حد و مرزها و حفظ حریم اثرگذار باشد.

حد و مرزی که ما به عنوان یک والد برای خود قایل هستیم ، حریم کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. برای حریم خصوصی نمی توان سنی مشخص کرد. اگر ما در زندگی حریم شخصی را رعایت کنیم ، کودک هم ناخودآگاه می فهمد این حریم به اصطلاح برای حفاظت از فضای شخصی اش در بین خانواده ایجاد شده است. حریم خصوصی موضوعی است که نمی توان یک باره برای کودک تعریف و چارچوب برایش تعیین کرد. مثلا کودک وقتی می بیند مادر برای تعویض لباس و پوشک او را به اتاقی دیگر می برد ، این رفتار را یاد می گیرد و رفته رفته در وجودش نهادینه می شود که نباید درحضور دیگران لباسش را عوض کند و حریم خصوصی دارد.

آموزش حریم شخصی به کودکان با اسباب بازی و بازی

پدران و مادران، از بدو تولد فرزندان خود مراقب آن‌ها هستند، به آن‌ها غذا می‌دهند، لباسشان را عوض می‌کنند و در‌صورت گریه‌کردن کودک، در‌جهت رفع مشکلات او تلاش می‌کنند. اما زمانی‌که کودکان کمی بزرگتر می‌شوند، دوستانی پیدا می‌کنند و به مهدکودک یا پیش‌دبستانی می‌روند؛ باید به آن‌ها بیاموزیم که ضمن محافظت از حریم شخصی خود، به حریم شخصی دیگران نیز احترام بگذارند.

یکی از بهترین و تأثیرگذارترین شیوه‌ها برای آموزش هر‌نوع موضوعی به کودکان، بازی‌کردن و استفاده از اسباب بازی‌ها است. در‌حقیقت، بازی‌کردن برای کودک نوعی شبیه‌سازی زندگی واقعی تلقی می‌شود. در ‌ادامه به روش‌هایی برای آموزش حریم شخصی به کودکان با اسباب بازی و بازی اشاره می‌کنیم.

به حریم خصوصی کودکتان احترام بگذارید :

والدین با رفتار و عملکرد خود به کودک می آموزند که مفهوم حریم خصوصی را یاد بگیرد و نگذارد کسی وارد حریم خصوصی او گردد.

یک اتاق مجزا به کودک اختصاص دهید

هر کودکی در خانه به یک اتاق مجزا نیاز دارد؛ اگر امکان دادن اتاق مستقل به کودک وجود ندارد ، یک قسمت از اتاق خواب یا فرش را به او اختصاص داده تا بتواند آنجا اسباب بازی هایش را بریزد و بازی کند یا می توانید برای او اتاقک با پارچه درست کنید تا فهمی از حجم خصوصی و شخصی در مکان داشته باشد.

قبل از وارد شدن به حریم او اجازه بگیرید

او را تشویق کنید که در اتاقش را ببندد. قبل از وارد شدن به اتاق او در بزنید و اگر کشویی را به او اختصاص دادید حتما قبل از باز کردن آن اجازه بگیرید.

از او نظر خواهی کنید

نظرات کودکتان را بپرسید و اگر او نمی خواهد درباره فلان مطلب حرفی بزند یا در خصوص سوال شما نظری ندارد ، بپذیرید.

در مقابل کودک کنجکاوی نکنید

برای رفع کنجکاوی خودتان از دیگران سوالات شخصی ، خانوادگی ، شغلی ، پزشکی و عقیدتی نپرسید . سوالاتی مانند خب چرا ازدواج نمی کنی؟ میزان درآمدت چقدر بود؟ در مسافرت کی ها را دیدی و چه کارها کردی؟ و…

از او سوالات بی مورد نپرسیم

از کودک خود جزییات را نپرسید مثلا نگویید زمان رفتن با پدرت به پارک او چه کرد و تو چه کردی ، خبرچینی و چغلی کردن نوعی آسیب رساندن است به کسانی که دوستشان داریم.

از کودک در مقابل دیگران چیزی نخواهیم

در مهمانی ها و دورهمی های دوستانه ، از کودک نخواهیم که شعر یا داستانی بخواند ، به او اجازه دهیم کاری را که دوست دارد را انجام دهد.

حریم خصوصی دیگران را رعایت نماییم

به حریم دیگران احترام بگذاریم و حریم عمومی با دیگران را به رسمیت بشناسیم. مثلا کفش ها را جلو در آپارتمان رها نکنیم ، زباله ها را در ساعات غیرمقرر پشت در نگذاریم ، حریم صوتی همسایه ها را رعایت کنیم.

هنگام انداختن عکس یا گرفتن فیلم از کودکمان اجازه بگیریم.

برای انداختن عکس یا گرفتن فیلم از کودک اجازه بکیرید و بدون اجازه عکس و فیلمش را در فضای مجازی منتشر نکنید. همچنین در مقابل کودک بدون اجازه ، از دیگران هم عکس و فیلم نگیریم.