علاقه کودکان به آب بازی قدمت دیرینه دارد برای اینکه کودکان بتوانند آب بازی کنند نیازی به استخر ها نیست فقط کافی است یک سینک کوچک که اندازه آن یکم از کودک بزرگ تر است را پر از آب کنید و در اختیار کودک قرار دهید و یا او را در حمام داخل یک تشتک قرار دهید و به او یک سطل و یا یک کاسه بدهید

آب بازی برای کودکان بسیار مفید می باشد مخصوصا در روزهای گرم برای خنک شدن بچه ها یک روش بسیار خوب به نظر می رسد از آن گذشته در رشد آنها کمک شایانی داشته و نیز از طریق  آب بازی والدین و مربیان می توانند به مهارت ها و استعدادهای ذاتی و نوع آوری ها و افکار  کودکان پی ببرند .
انگار "محیط "یک آموزگار خوب برای کودکان به شمار می رود وقتی انها شروع به آب بازی در محیط می کنند مخصوصا درسنین کم اعضلاتشان قوی شده و تسلط بر اندام خود را دارا می شوند .

آب بازی

آب بازی یکی از سرگرمی‌هاییست که بسیار انرژی بخش است و یگ سرگرمی است که کودکان میتوانند در کنار خانواده شان این کار را انجام دهند

بعضی خانواده‌ها به خاطر حساسیتی که روی فرزندان خود دارند ممکن است اجازه ی این کار را به کودکان خود ندهند ولی اگر از تاثیر بسیار زیادی که آب بازی چه در فضای باز یا چه در حمام برای کودکان دارد مطلع شوند خود آنها نیز به کودکان ملحق میشوند.

ایجاد تنوع دربازی کردن کودک بسیار مهم است.کودکان گاهی از اسباب بازی‌ها یا صرفا یک بازی کردن خسته میشوند و نیاز به تنوع دارند.

گل بازی،شن بازی یا آب بازی میتواند گزینه‌های خوبی برای ایجاد تنوع برای کودکان باشد.اگر این بازی‌ها دسته جمعی باشد احساس بهتری به کودکان میدهد تا تنها بازی کردن.

این نوع بازی‌ها علاوه بر سلامت کودک تاثیر زیادی هم در خلاقیت کودک دارد.

کودکان در هنگام گل بازی تمام خلاقیت خودشان یا ممکن است برای ساختن یک شی جدید بکار بگیرند یا ممکن است فقط برای تخیله ی انرژی خود گل‌ها را به سر و صورتشان و یا به هم دیگر پرتاب کنند.البته از تمیز بودن خاکی که کودکان با آن بازی میکنند مطمن شوید تا از بروز بیماری جلوگیری شود.

البته از طرفی این موضوع نباید دلیلی شود که والدین از اجازه دادن به کودکانشان برای بازی کردن با خاک یا آب خودداری کنند.

کودکان با بازی کردن با آب  علت و معلول،گرما و سرما،جاری شدن و فرو رفتن در زمنی را می‌آموزند.همچنین بازی کردن با خاک یا آب باعث فروکش شدن عصبانیت کودک میشود.

به طور کلی آب و خاک انرژی‌های مضر بدن را دفع میکنند و کودکان با بازی کردن با آنها ناراحتی‌ها  وفشار‌ها و تنش‌هایشان را رها میکنند و به احساس شادی و نشاط دست میبابند.

همانطور که می‌دانید بازی کردن یکی از مهمترین راه‌های آموزش کودکان است.

شما در هنگام بازی کردن کودکتان با آب می‌توانید مفاهیم بسیاری را به او آموزش دهید. تنها کافی است سوالاتی را از کودکان خود بپرسید و ذهن آنها را آماده یادگیری نمایید. با پرسیدن سوال‌هایی از کودکان ذهن او را برا ی فرا گرفتن مطالب بیشتر و پیچیده تر آماده کنید.

مهارت هایی که کودکان در ازای آب بازی به دست می آورند عبارتند از :
1 – مهارت نوع آوری و اختراع
دستگاه ایمنی بدن باید تمرین داشته باشد تا بتواند رشد کندو قوی بماندو بتواند در برابر بیماری ها مصون بماند و این کار نیازمند به  تحرک کودکان دارد چون آب بازی برای کودکان بسیار دوست داشتنی و هیجان انگیزمی باشد بنابراین وقت زیادی را صرف آب بازی می کنند والدین و مربیان کودکان می توانند از این  فرصت استفاده کرده ووسایلی را در اختیار کودک قرار دهند تا او بتواند روشهای جدیدی را برای بازی با آب پیدا کند
2 – توانایی کسب آگاهی
وقتی کودک چیزی را دهانش می گذارد مثل این است که به دستگاه ایمنی بدنش امکان شناسایی محیط اطراف را می دهد تا از پبرامون خود اطلاعاتی را  کسب کند  بنابر این ابزاری را که کودک با آنها آب بازی می کند باید تمیز باشد در سال های اولیه زندگی رشد بدنی بیشتر قبل توجه است چرا که در سال های بعدی دیگر اتفاق نمی افتد و تکامل دستگاه ایمنی بدن یکی ار آن رشد هایی است که از اهمیت بالایی برخوردار است پس کودکان را به تحرک وادارید تا بتوانند به رشد کافی دست یابند آب بازی یک نمونه بارزی است که هیجان در کودکان ایجاد کرده و موجبات رشد انهاد را فراهم می کند.
3 – پرورش احساسات و انگیزه ها
 آب بازی احساس قدرت و آرامش به کودک می دهد و کودکان با این آرامش احساس عاطفی خود را ارضاء می کنند
4 – تکامل گفتار و افزایش کلمات در حافظه
 زبان یک عضو از بدن ماست که نه تنها برای برقراری ارتباط مهم است بلکه برای بیان افکار درونی فرد به دیگری ابزاری بسیارمهم به شمار می رود به کمک آب بازی کودک می تواند خواسته های خود را براورده سازد باید کودک توان آن را داشته باشد که درک معانی مشترک و ساختار زبانی باشد که آب بازی تعداد لغات جدید را در کودکان افزایش داده و به روان گفتاری آنها کمک شایانی می کند.
لغاتی و مفاهیمی مانند: گرم ، سرد، پاک ،شفاف،داغ،خیس،خشک،کف، سطح وغیره.....
5 – توانایی هماهنگی ایجاد حرکت در اندامهای بدن
برای مثال وقتی کودک دو ظرف یک اندازه را شروع به پر کردن می کند باید روی دست ها و چشم های خود تمرکز کرده تا بتواند آن کار را خوب انجام دهد .
6 – دست یافتن به بلوغ اجتماعی .
آب بازی باعث می شود نظم داشتن و مراعات نوبت و همکاری و شرکت دادن یکی دیگه در بازی ودست یافتن به احساس متعارف و رعایت قوانین وضع شده در بازی همه و همه را کودک فرا بگیرد .

مواردی که در آب بازی باید والدین و یا مربیان برای کودکان مد نظر داشته باشند  عبارتند از :
1 - جای مناسب برای آب بازی .(تشک بزرگ ، وان حمام )
آب بازی هم در فضای بازو هم در فضای بسته می شود صورت بگیرد به نظر می رسد در فضای باز شاید راحت تر بشود انجام داد زیرا در فضای بسته باید کف مکان کاشی یا آسفالت شده باشد تا بعد از ریخته شدن آب بتوان آنجا را دوباره خشک کرد.
2- وسایل بازی و نوع پوشش لباس کودکان
لباس کودکان باید آستین کوتاه باشد زیرا در این صورت کودکان راحت تر می توانند بازی کنند و ظروفشان (نیز باید پلاستیکی و سبک باشد تا برداشتن و بازی کردن با آن برای کودکان آسانتر باشد مانند بطری پلاستیکی خالی (شامپو)،سرنگ بی سوزن،توپ و اسباب بازی های پلاستیکی انواع حیوانات).